Ολυμπιακός – Άρης 3 – 0 έδειξε έτοιμος

Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι απόψε στο άδειο Καραϊσκάκη και για τις δύο ομάδες, εν,όψει των Ευρωπαϊκών αγώνων τους που ξεκινούν την επόμενη Τετάρτη 21-7- 2021.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να νίκησε τον Άρη 3 – 0 το σκορ όμως δεν φανερώνει την όλη εικόνα του αγώνος.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια ακραιους μπακ Ανδρούτσο, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Σωκράτη στόπερ, στη μεσαία γραμή Μπουχαλάκη , Εμβιλά, Καμαρά, και στην επίθεση, Μασούρα, Ελ Αραμπί, και Ρατζέλοβιτς.

Στα πρώτα 10″ ο Ολυμπιακός είχε μια καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά η μπάλα δεν έφτανε στον Ελ Αραμπί χωρίς καμιά τελική.

Από εκεί και πέρα ο Άρης άρχισε να ξεδιπλώνεται σαν μια μεγάλη ομάδα γύρω στα 30″ είχε κερδίσει 4 κόρνερ και δύο δοκάρια.
Στο 16″ η πρώτη ευκαιρία του Άρη με κεφαλιά του Μπενουά συριζα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη αουτ. Στο 19″ δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Άρη με τον Σάσα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη.

Στο 30″ νέο δοκάρι με τον Μπρούνο Γκάμα στο οριζόντιο ξανά του Τζολάκη.

Όμως η ομορφιά του ποδοσφαίρου είναι όταν η μπάλα μπαίνει στα δίχτυα στο 37″ ο Ανδρούτσος από δεξιά επιτίθεται και πασάρει στον Ρατζέλοβιτς, ο Σέρβος συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Καμαρά στο κέντρο της περιοχής και με κεφαλιά οβίδα ανοίγει το σκορ 1 – 0 για τον Ολυμπιακό. Ήταν η πρώτη τελική με την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 42″ ο Ολυμπιακός θα πετύχει ένα υπέροχο γκολ με τον Εμβιλά, ο Ελ Αραμπί με το εξωτερικό φάλτσο βρίσκει τον Εμβιλά και ο Γάλλος με απευθείας βολέ αφήνει άναυδο τον Κουέστα γράφοντας το 2- 0 για τον Ολυμπιακό.

Άλλη ήταν η εικόνα του αγώνος και άλλο το σκορ, ο Άρης είχει κάνει ένα 30λεπτο μεγάλο παιχνίδι χωρίς να πετύχει το γκολ. Όμως ο Ολυμπιακός έχει την ποιότητα των παικτών που κάνουν την διαφορά, όπως είναι οι δυο σκόρερ Καμαρά και Εμβιλά είναι παίκτες που κοστίζουν μερικά εκατομμύρια.

Β ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκινάει τις αλλαγές του για να δει όλους τους παίκτες του τι μπορούν να προσφέρουν Στο 46″ Λαλά αντί Ανδρουτσος, Χασάν αντι Καμαρά 46″ και αλλάζοντας και το σύστημα σε 4-4-2. Στο 46′ Μασούρας αφήνει την θέση του στον ταλαντούχο Αγκιμπου Καμαρά, και ο Μπουχαλάκης αφηνει την θέση του στο 65″ στον Κούντε,Έλ Αραμπί στο 65 στον Βρουσαι, ο Εμβιλά στο 79″ αφήνει την θέση του στον Σουρλή, Και στο 79″ Ρατζέλοβιτς στον Τσούμιτς, ο Σωκράτης στο 79″ την θέση του στον Αβραάμ.

Το δεύτερο ημίχρονο από τις πολλές αλλαγές έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού αισθητά με καλύτερο στο ματς τον Ολυμπιακός με τελική κατοχή 62–38

Εγώ όμως αυτά που ήθελα να δώ τα είδα στο Β ημίχρονο είδα έναν παιχταρά που τον λένε Κουντέ στο 78″ σε μια επική επίθεση πέρασε όποιον έβρισκε μπροστά του και όταν έφτασε κοντά στον Κουέστα γύρισε την μπάλα στο κέντρο ασίστ στον Ρατζέλοβιτς και ο Σέρβος πέτυχε το 3 – 0 άλλα το μισό γκολ ήταν του Κουντέ. Καταπληκτικός παίκτης μοίραζε το παιχνίδι και με μακρινές μπαλιές .

Πάμε τώρα στο άλλο ταλέντο τον 20χρονο Αγκι μπου Καμαρά εγώ όπως τον είδα θα είναι η φετινή αποκάλυψη του καλοκαιριού έχει μαγικές ικανότητες και θα τις δείξει όταν πάρει παιχνίδια στα πόδια του. Ο Ρατζέλοβιτς καμιά σχέση με τον περσινό πολύ καλύτερος. Επίσης και ο Ρέαμπτσιουκ καλύτερος όπως και ο Ανδρούτσος. Αρκετά καλός και ο Σουρλής αν και έπαιξε λίγα λεπτά. Όλοι οι παίκτες ήταν καλοί σαν πρώτο παιχνίδι στο Καραϊσκάκη.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Σεμέδο (65’ Μπα), Σωκράτης (79’ Αβραάμ), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (46’ Χασάν), Μπουχαλάκης (65’ Κούντε), Εμβιλά (79′ Σουρλής), Μασούρας (46’ Αγκιμπού Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (79’ Τσούμιτς), Ελ Αραμπί (65’ Βρουσάϊ).

Αρης: Ντένις (46’ Κουέστα), Σάκιτς, Σούντγκερν, Δεληζήσης, Μπεναλουάν (83′ Ασλανίδης), Σάσα (70’ Χαϊροβιτς), Ματίγια (54’ Μπρούνο), Μπερτόλιο (54’ Τζέγκο), Μπρούνο Γκάμα (54’ Μήτρογλου), Γκαρσία (70’ Γκανέα) , Μαντσίνι (70’ Μάνος)