Ολυμπιακός: Στο ρελαντί ρυθμό συνέτριψε τον Παναθηναϊκό 3-0 Δείτε (φωτό(βίντεο)

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε κατοχή μπάλας και στα δύο ημίχρονα να έτρεχαν οι παίκτες του περισσότερο και να πίεζαν αλλά ο Ολυμπιακός έβαζε τα γκολ και συνάμα έχανε απανωτές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε δυο γκολ και έχασε τουλάχιστον άλλα τρία γκολ.

Πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό στο 2″ κεφαλιά του Κουρμπέλη άουτ από κόρνερ. Στο 5″ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη τελική του και κάνει το 1-0 με τον Γκιγιέρμε ο Λοβέρα πάσαρε από δεξιά στον Ομάρ ο οποίος σέντραρε στην άλλη πλευρά από αριστερά στον Τσιμίκα που την έκοψε προς το κέντρο εκεί ο Γκιγιέρμε μέσα στην περιοχή έστειλε με κεραυνό να μαζέψει τον Διούδη την μπάλα από τα δίχτυα του άπιαστο γκολ που τα βάζουν μεγάλοι παίκτες όπως είναι ο Γκιγιέρμε.

Στο 21 λεπτό χάθηκε η μπάλα μετά από 23 πάσες των παικτών του Ολυμπιακού η μπάλα μπήκε στα δίχτυα Ομάρ από δεξιά το ένα δύο με Μπουχαλάκη σέντρα Ομάρ και ο Ελ Αρσμπί με μονοκόμματο γυριστό πέτυχε το 2-0

Στο 26 λεπτό κόπηκε με φάουλ ο Ελ Αραμπί στη γραμμή της περιοχής και δόθηκε αφσαϊτ χωρίς να είναι.

Στο 30 λεπτό ο Χατζηθεοδωρίδης ανέτρεψε τον Καμάρα με τα δύο πόδια πολύ σκληρό φάουλ και ο Σιδηρόπουλος χωρίς να το σκεφτεί  έβγαλε απ, ευθείας κόκκινη κάρτα όμως οι του VAR φώναξαν τον διαιτητή να ξανά δει την φάση αποτέλεσμα η κάρτα να γίνει από κόκκινη κίτρινη.

Φτάνουμε στο 38 λεπτό με κατοχή 46 54 υπέρ του Παναθηναϊκού όμως τις ευκαιρίες τις έχει ο Ολυμπιακός. Μια κάρτα Κουρμπέλη στο 42 μια κεφαλιά του Μπα άουτ η μπάλα στο 43 και στο 46 νέα κεφαλιά του Ελ Αραμπί από σέντρα Τσιμίκα άουτ.

Η μεγάλη φάση έγινε στο 48 όταν ο Λοβέρα έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Διούδη που πέταξε την μπάλα κόρνερ υπέροχη φάση.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή μπάλας και ο Ολυμπιακός έχανε τις ευκαιρίες.

Στο 77 σουτ το Χατζηγιοβανης άουτ. Στο 85″ μια καλή ευκαιρία είχε ο Παναθηναϊκός πάσα του Μπουζούκη στον Καμπετσή κεφαλιά μόλις άουτ ήταν η δεύτερη για τον Παναθηναϊκό. Νέα ευκαιρία του Φορτούνη στο 88 και στο 91 λεπτό μια φάση που δεν μύριζε γκολ ο Καφού είχε τη μπάλα έξω από την περιοχή δεν ήξερε τι να την κάνει προλαβαίνει και κάνει μια σύσκεψη με το εαυτόν του και αποφασίζει να κάνει σουτ και όχι πάσα, αυτό ήταν η μπάλα καρφώθηκε δίπλα στο δεξιό δοκάρι του Διούδη και γκολ 3-0.

Οι ευκαιρίες δεν τελείωσαν εδώ στο 95″ ο Μασούρας βρέθηκε μόνος του παρέα με τον Διούδη βγαίνει μπροστά του στα 3 μέτρα και αντί να πετάξει την μπάλα από πάνω του όπως Τζιοβάνι με τον Τούρκο τερματοφύλακα της Γαλατά Σαράϊ σούταρε χαμηλά, στα χέρια του Διούδη

Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε με σβηστές μηχανές θα μπορούσε απόψε να κάνει τα τέρματα του πάνω από 6
Το ματς έληξε και ο Ολυμπιακός έχανε ακόμα ευκαιρίες.

Η άμυνα ήταν εκείνη που δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να τον απειλήσει σοβαρά εκτός από μια φάση που απέκρουσε ο Μπα με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

Πολύ καλός ο Λοβέρα αδικείται που δεν παίζει σε περισσότερα παιχνίδια, όλη η ομάδα ήταν καλή με το Φορτούνη να μην έχει καλή ψυχολογία εμφανίζεται πολύ χαλαρός θέλει αγώνες και χρόνο να γίνει αυτός που ήταν πριν τον τραυματισμό. Δεν με ο ικανοποίησε ο Μασούρας Ο Καφού  έβαλε το πρώτο του γκολ, και ο Μπρούνο έπαιξε λίγο μετά από πολύ καιρό.

Ολυμπιακός:  Σα, Μπα, Ομάρ 73 Γκασπάρ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε 61 Καφού, Μπουχάλακης, Καμαρά. 85 Μπρούνο, Φορτούνης Λοβέρα 73 Μασούρας Ελ Αραμπί, 61 Χασάν

Παναθηναϊκός : Διούδης Κουρμπέλης, Σένκεφελντ. Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, 80 Ζαγαρίτης, Δώνης, Ανουάρ, 86 Καμπετσής Ζαχιντ, 46 Κολοβός. Χατζηγιοβάνης Αγιούμπ, 72 Μπουζούκης. Μακέντα