Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1 – 3 με σφαγή από τον Ιταλό Μάσα διαιτητή

Ο Ολυμπιακό ήταν κακός έως τραγικός απόψε στο Καραϊσκάκη με την ανώτερη ΑΕΚ που νίκησε με την μεγάλη βοήθεια του Ιταλού διαιτητή που έπαιξε ΑΕΚ 80 – 20 μέσα στο Καραϊσκάκη.

Σαφώς η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό κυρίως στο Α ημίχρονο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί ακόμα και με 0 – 3 . Όμως ο Πασχαλάκης έσωνε τον Ολυμπιακό όσες ευκαιρίες έκανε η ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός στο Α ημίχρονο δεν είχε κάνει καμία τελική δεν μιλάμε καν για ευκαιρία. Μόλις στο 7″ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με το 1 – 2 που έκανε ο Γκατσίνοβιτς με τον Τσούμπερ και από πλάγια θέση ο Σέρβος πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 0 – 1 της ΑΕΚ που ήταν το μοναδικό σωστό τέρμα της ΑΕΚ . Τα άλλα δύο ήταν δώρα του Ιταλού διαιτητή Μάσα.

Στο 13″ ο Βίντα σπρώχνει με τα δυο χέρια τον Μπακαμπού μέσα στην περιοχή τον πετάει κάτω χωρίς ο Μάσα να δώσει το καθαρό πέναλτι.

Στο 38″ χάρισε αποβολή το Σιμάνσκι σε σκληρό μαρκάρισμα και πάτημα του Βαλμπουενά, που τον είχαν βάλει τον Γάλλο στο μάτι που τον σακατεψαν με την ανοχή του Ιταλού διαιτητή Μασα και σε άλλα τρια σκληρά κλαδέματα.

Το ημίχρονο λήγη 0 – 1 αρχίζει το Β ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να λεει είμαι παρών για την ισοφάριση. Στο 51″ γίνονται δυο αλλαγές Μπαίνουν Μασούρας και Βρουσαι και βγαίνουν Βαλμπουενά, Μπιελ. Πράγματι ο Ολυμπιακός αποφασίζει να παίξει μπάλα και στο 54″ σε μια φάση διαρκείας ο Φορτούνης αφήνει έξυπνα την μπάλα στον Μασούρα που σεντράρει στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ ο Μπακαμπού ήταν στη θέση του και με κεφαλιά ισοφαρίζει εν μέσω πανηγυρισμών με τα γνωστά καπνογονα λες και πήραν το πρωτάθλημα για το 1 – 1 , Το λάθος πάλι έγινε με τα καπνογόνα σταμάτησε το παιχνίδι πάνω από 7″ κόπηκε ο ρυθμός του Ολυμπιακού και μετά από ένα 20λεπτο υπεροχής του Ολυμπιακού η ΑΕΚ ξανα πήρε τον έλεγχο του ντέρμπι .

Και φτάνουμε στο 82″ γίνεται μια μονομαχία Βίντα με Ρέαμπτσιουκ ο Βίντα πέυτει με μακροβούτι μέσα στην περιοχή δεν τον αγγίζει ο Ρέαμπτσιουκ και ο Ιταλός δίνει πέναλτι από το πουθενά συμφώνησαν και μέσα στο VAR χώρίς να πάει ο ίδιος να το ξανά δεί ο Μάσα. ( Απεφάνθη και ο Παναγιώτης Βαρούχας ότι δεν υπάρχει πέναλτι στο 82″).

Πάμε και στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ στις καθυστερήσεις στο 92″ προηγείται φάουλ του Αμπραμπατ στον Ρέαμπτσιουκ με καθαρό σπρώξημο και ο Μάνταλος βρίσκει τη ευκαιρία από πλάγια θέση με χλιαρό πλασαριστο σουτ να πλασάρει τον Πασχαλάκη για το 1 – 3 για την ΑΕΚ.

Εκεί έγινε ένας χαμός με τους πανηγυρισμούς της ΑΕΚ μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι αναπληρωματικοί παίκτες της ΑΕΚ. Στη συνέχεια ξεκίνησαν τα επεισόδια με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να μπαίνουν μέσα στο γήπεδο για να επιτεθούν σε όποιον έβρισκαν μπροστά τους. Οι διαιτητές το έβαλαν στα πόδια για να σωθούν. Χωρίς να δούμε να σφυρίζει την ληξη του αγώνος αφου υπήρχαν καθηστερήσεις  7″

Πάντως φαγώθηκαν 5″  ποδόσφαιρο δεν ξέρουμε τι θα γράψει ο διαιτητής στο φύλο αγώνος

Η Αστυνομια ξανα κάνει άλλη μια φορά το λάθος μπροστά σε 28.000 κόσμο να ρίχνει τα δακρυγόνα σαν βροχή με τον κόσμο να τρέχει προς την έξοδο. Κι εγώ πρώτη φορά κινδύνεψα να μην μπορώ να αναπνέω κανονικά. Ένιωθα κάτι να με καίει μέσα μου. Ο Ολυμπιακός έβγαλε ανακοίνωση τονίζοντας ότι η ΕΠΟ καταστρέφει το ποδόσφαιρο με τις επιλογές της στην διαιτησία αλλιώνοντας αποτελέσματα αγώνων

Ο Ολυμπιακός απόψε τελείωσε από το πρωτάθλημα με 9 βαθμούς πίσω από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό και τον περιμένη και βαριά τιμωρία για την είσοδο των οπαδών του μέσα στον αγωνιστικό χώρο να πετούν τα καθίσματα στα ΜΑΤ. και φωτοβολίδες κρότου λαμψεως.

Ο Ολυμπιακός επαναλαμβάνω ήταν πολυ κακός έως τραγικός είναι μια ομάδα με πολλά προβλήματα από μερικούς παικτες ακατάλληλους, και από προπονητή μεγάλο όνομα. Ξεχώρισαν: Πασχαλάκης, Χουάνγκ , Φορτούνης, Μπακαμπού, Ρέαμπτσιουκ, Βαλμπουενά. Αισθητή η απουσία του τραυματία Κανός, που είναι ο μοναδκός εξτρέμ υψηλών προδιαγραφών. Επίσης μεγάλη απώλεια η αποχώρηση του Χάμες Ροντρίγκες

Το ματς σε λεπτομέρειες

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απείλησε στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο επιθετικός της Ενωσης έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε σπουδαία αποκρουση σε σουτ του Ελίασον, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με τη μία μετά τη σέντρα που έγινε από αριστερά. Στο 7’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος μέσος έπαιξε το 1-2 με τον Τσούμπερ και από πλάγια θέση έκανε το 1-0 για την Ενωση.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, με τον διαιτητή, Νταβίντε Μάσα, να κλείνει τα μάτια σε σπρώξιμο του Βίντα στον Μπακαμπού. Ο Κροάτης αμυντικός έριξε στο έδαφος τον Αφρικανό επιθετικό, αλλά ο Ιταλός έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν ψηλά και δημιουργούσαν προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του μεγάλου λιμανιού, με την Ενωση να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Πειραιωτών. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα τελική, αυτή τη φορά με τον Πινέδα. Ο Μεξικανός χαφ είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 26’ ο Τσούμπερ έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του «ερυθρόλευκου» πορτιέρο.

Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά που έκανε ο Μουκουντί από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε άουτ, ενώ στο 38’ ο Ιταλός διαιτητής έκλεισε τα μάτια στο πάτημα του Σιμάνσκι στον Βαλμπουενά, σε ένα μαρκάρισμα στο οποίο θα έπρεπε να αποβληθεί ο Πολωνός μέσος. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη τελική στην επανάληψη. Στο 50’ ο Εμβιλά βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, πήρε το… ριμπάουντ και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο προπονητής των Πειραιωτών έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Βρουσάι και Μασούρα αντί των Βαλμπουενά και Μπιέλ.

Ισοφάρισε ο Μπακαμπού!

Στο 54’ ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από δεξιά, μετά την ωραία ενέργεια του Φορτούνη στον Γκατσίνοβιτς και ο Σεντρίκ Μπακαμπού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-1! Ο διεθνής μεσοεπιθετικός δικαίωσε τον Ζοσέ Ανιγκό, που τον έριξε στο παιχνίδι, με τον έμπειρο άσο να βγάζει την ασίστ στον Αφρικανό επιθετικό.

Δέκα λεπτά μετά το γκολ, οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν κοντά στο 2-1. Ο Φορτούνης ανέβηκε από δεξιά και σέντραρε, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μουκουντί και πήρε πορεία προς την εστία του Αθανασιάδη, αλλά τελικά έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ελληνα πορτιέρο και κατέληξε κόρνερ. Στο 70’ ο Αλμέιδα έκανε τις πρώτες του αλλαγές στο ματς, με τους Αμραμπατ και Γιόνσον αντί των Ελίασον και Σιμάνσκι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Φορτούνη στο 77’, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ζοσέ Ανιγκό έριξε στο ματς και τον Ελ Αραμπί αντί του Σεντρίκ Μπακαμπού.

Ανύπαρκτο πέναλτι

Στο 80’ ο Νταβίντε Μάσα έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι σε βουτιά του Βίντα μπροστά στον Ρέαμπτσιουκ, σε μια φάση στην οποία όπως φαίνεται από το ριπλέι ο Μολδαβός μπακ δεν βρίσκει τον αμυντικό της ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε το δώρο του Μάσα και έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ. Μετά το γκολ ο Ανιγκό έβαλε στο ματς τους Κασάμι και Ανδρούτσο αντί των Φορτούνη και Ροντινέι, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αλμέιδα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Μάνταλο και Πάολο Φερνάντες αντί των Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς. Στο 87’ ο τεχνικός της ΑΕΚ έβαλε στο παιχνίδι και τον Γαλανόπουλο αντί του Πινέδα.

Επιθετικό φάουλ στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ

Στις καθυστερήσεις η Ενωση έκανε το 3-1 με τον Μάνταλο, σε μια φάση στην οποία υπάρχει πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ του Αραμπατ στον Ρέαμπτσιουκ. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ μετά την πάσα του Αμραμπατ μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, απέφυγε τον Μπα και νίκησε τον Πασχαλάκη, που έπεσε, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη, σε μια αναμέτρηση, που στιγματίστηκε από την τραγική διαιτησία του Νταβίντε Μασα…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84΄), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (51΄ Βρουσάι), Βαλμπουενά (51΄ Μασούρας), Φορτούνης (84΄ Κασάμι), Μπακαμπού (77΄ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Ελίασον (70΄ Αμραμπατ), Σιμάνσκι (70΄ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ (83΄ Μάνταλος)