Ολυμπιακός: 93¨ στο Μόναχο ήταν κομπάρσος με την Μπάγιερν ήττα με 2-0

Κακή εμφάνιση απόψε του Ολυμπιακού, κακή εικόνα δεν κατάφερε να κάνει καν ευκαιρίες. Σε σύγκριση με τον πρώτο αγώνα του Καραϊσκάκη παρά την ήττα με 2-3
είχε πολύ καλύτερη εμφάνιση και εικόνα και οι παίκτες χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο του Ολυμπιακού. Απόψε εκτός από την ήττα με 2-0 είχαμε πάρα πολύ παθητική εμφάνιση σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο αν ο Σα δεν είχε κατεβάσει τα ρολά.Το ερώτημα είναι γιατί ο Ολυμπιακός φοβήθηκε τόσο πολύ την Μπάγιερν και περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου και στα 93 λεπτά. Μια επίθεση έκανε στο 3¨ με τον Ρατζέλοβιτς αλλά το γύρισμα που έκανε δεν ήταν καλό και χάθηκε η μοναδική ευκαιρία και ένα σουτ άουτ μακρινό του Καμαρά στο Β ημίχρονο.
Παρ,όλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να κρατήσει την εστία του ανέπαφη για 69 λεπτά όταν ο Λεβαντόφσκι δέχτηκε την μπάλα από δεξιά και με ένα περίεργο και δύσκολο πλασέ με το εξωτερικό φάλτσο πέτυχε ένα δύσκολο γκολ για το 1-0.

Μετά τον Σα ο Κώστας Τσιμίκας με τον Σεμέδο ήταν οι τρεις παίκτες που διακρίθηκαν για τους υπόλοιπους ο Ρατζέλοβιτς από την επίθεση ήταν ο καλύτερος. Οι τρεις αλλαγές που έγιναν και νωρίς δεν άλλαξε σε τίποτα την εικόνα του Ολυμπιακού. Το δεύτερο γκολ της Μπάγιερν ήρθε στο 89¨ μετά από μια απόπειρα επίθεσης από δεξιά με τον Ομάρ και να κάνει μια σέντρα άστοχη στο πουθενά, η μπάλα στα πόδια των Γερμανών να φτάνουν στα καρέ του Ολυμπιακού ταχύτατα 5 παίκτες με 3 του Ολυμπιακού λάθος απόκρουση το Τσιμίκα με τον Πέρισιτς στην πρώτη επαφή με την μπάλα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Εδώ θέλω να επισημάνω ότι φάνηκαν σημάδια κοπώσεως  σε μεγάλο βαθμό στην ομάδα μας, κάποιοι παίκτες δεν αντέχουν να παίζουν πρωτάθλημα και Ευρώπη. Άρα είναι και θέμα καλύτερης διαχείρισης στις συμμετοχές των παικτών.
Ο Μαρτίνς παραδέχθηκε ότι το 2-0 ήρθε για δυο λόγους πρώτον ότι δεν ήμασταν απόψε καλοί περιμέναμε κάτι καλύτερο αλλά δεν το κάναμε, και δεύτερον η Μπάγιερν είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα και με την αλλαγή προπονητή οι παίκτες ήθελαν να αποδείξουν το καλό τους πρόσωπο.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Η πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα καρέ του Νόιερ ήρθε στο 3ο λεπτό, όταν και ο Ραντζέλοβιτς… ταλαιπώρησε τον Ντέιβις, όμως το γύρισμα του δεν ήταν καλό, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του πορτιέρε των Βαυαρών.

Η απάντηση από πλευράς Μπάγερν ήρθε στο 4’, με τον Γκορέτσκα να σημαδεύει την αριστερή γωνία του Σα και τον Πορτογάλο, με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει την μπάλα με δυσκολία.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Γερμανούς να έχουν την κυκλοφορία, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Σα, καθώς και το σουτ του Γκορέτσκα στο 11’ πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 15’ ο Μπουχαλάκης έβγαλε σε κόρνερ το επικίνδυνο γύρισμα του Γκορέτσκα (που είχε βγει στην πλάτη της άμυνας), ενώ το σουτ του Γκνάμπρι στο 16’ κατέληξε στην αγκαλιά του Σα.

Η πρώτη πραγματικά σπουδαία στιγμή στο παιχνίδι ήρθε από τον Ολυμπιακό στο 16’, όταν ο Γκερέρο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλάμπα, γύρισε με τακουνάκι στον Ρατζέλοβιτς, με τον Σέρβο να πιάνει το σουτ, την μπάλα, όμως, να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νόιερ.

Στο 19’ ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο παιχνίδι, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 21’ η κόντρα πάνω στον Ελαμπντελαουί, στην σέντρα – σουτ του Κομάν παραλίγο να ξεγελάσει τον Σα, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την γραμμή της «ερυθρόλευκης» εστίας.

Στο 25’ ο Λεβαντόφσκι απειλεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Πολωνό να μπαίνει ανάμεσα στους Μεριά και Σεμέδο, η κεφαλιά του, όμως, κατέληξε στα χέρια του Σα,

Στο 28’ ο Μπουχαλάκης δεν μπόρεσε να κάνει σωστό γύρισμα προς τον Γκερέρο (τον έκοψε ο Μαρτίνες), ενώ στο 34’ η Μπάγερν… αγγίζει το 1-0, όταν ο Κομάν… χορεύει τον Τσιμίκα από τα δεξιά, κάνει το πλασέ με το μυτάκι, όμως ο Σα εντυπωσιακά πετάει την μπάλα σε κόρνερ, ενώ στην συνέχεια της φάσης και μετά από προσπάθεια διαρκείας, ο Μίλερ έκανε το σουτ από θέση για γκολ, όμως και πάλι ο Σα είπε όχι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία από πλευράς Μπάγερν ήρθε στο 44’, όταν και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κόντρα πάνω στο σώμα του Παβάρ (μετά από κεφαλιά απομάκρυνσης του Ομάρ) έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο β’ μέρος της αναμέτρησης και επιχείρησε το πρώτο σουτ μόλις στα 40’’, με την άμυνα να διώχνει σε κόρνερ την προσπάθεια του Κομάν, ενώ στο 50’ ο Ολυμπιακός στέκεται τυχερός, καθώς μετά το φάουλ του Κίμιζ και την αρχική κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ο Γκορέτσκα έπιασε δεύτερη εξ επαφής κεφαλιά, με τον Σα να κάνει μία απίστευτη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν.

Στο 52’ Μεριά και Σα μπερδεύτηκαν, με τον Λεβαντόφσκι παραλίγο να εκμεταλλευτεί του… δώρου της «ερυθρόλευκης» άμυνας, με τους Βαυαρούς να πιέζουν ολοένα και περισσότερο, με στόχο το πολυπόθητο για τους ίδιους γκολ.

Στο 56’ το γύρισμα του Γκνάμπρι βρήκε πάνω στον Μεριά με την μπάλα καταλήγει σε κόρνερ, ενώ ακόμα μία προσπάθεια του παίκτη της Μπάγερν στο 60’, κατέληξε στην αγκαλιά του Σα.

Στο 60’ ο Σα πραγματοποίησε ακόμα μία τεράστια επέμβαση, σταματώντας τον κεραυνό του Κομάν, ενώ στο 61’ ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή του στο παιχνίδι, με τον Μασούρα να περνά στην θέση του κουρασμένου Ραντζέλοβιτς.

Στο 64’ ο Ολυμπιακός βγήκε ταχύτατα στην κόντρα με τους Γκερέρο και Καμαρά, όμως το μακρινό σουτ του Αφρικανού μέσου πέρασε ψηλά άουτ, για να φτάσουμε στο 69ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο η Μπάγερν άνοιξε το σκορ, με ποιον άλλον, τον Λεβαντόφσκι. Η φάση ξεκίνησε από τον Κομάν, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Πολωνό φορ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, νικώντας τον ανίκητο, μέχρι εκείνη την στιγμή, Σα, για το 1-0.

Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη το ηθικό των Βαυαρών, που δύο λεπτά αργότερα έχασαν αυτό που δεν… χάνεται, όταν μετά από γύρισμα του Γκνάμπρι, ο Κομάν, προ κενής εστίας, δεν κατάφερε να την σπρώξει στο βάθος της.

Στο 71’ ο Βαλμπουενά πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Μπουχαλάκη, ενώ το δυνατό σουτ του Ντέιβις στο 74’ πέρασε πάνω από την εστία του Σα.

Στο 79’ ο Μαρτίνς ρισκάρει όλο και περισσότερο, βάζοντας τον Ελ Αραμπί στο παιχνίδι, στην θέση του Ποντένσε, με τον Ολυμπιακό να παίζει με δύο φορ, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, την Μπάγερν, όμως, να το… αγγίζει στο 85’, όταν μετά από τραγικό λάθος του Γκιγέρμε, Κίμιχ και Κομάν δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα. Ότι δεν πέτυχαν οι Κίμιχ και Κομάν, όμως, το πέτυχε ο Πέρισιτς στο 89’, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, σε μία ιδανική αντεπίθεση των πρωταθλητών Γερμανίας, με το 2-0

Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την Μπάγερν Μονάχου να εξασφαλίζει την πρόκριση της στους «16», μετά το 2-0 και τον Ολυμπιακό να μένει με την εκπληκτική εμφάνιση του Σα, την ικανοποίηση πως κοίταξε στα μάτια για σχεδόν 70 λεπτά τους Βαυαρούς και πως βρισκόταν μέσα στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος για 89 λεπτά.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα (82’ Τολισό), Κίμιχ, Γκνάμπρι (88’ Πέρισιτς), Κομάν (91’ Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71’ Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (61’ Μασούρας), Ποντένσε, Γκερέρο.