Ολυμπιακός: 0-0 στο μπλόκο του Μπέου στο άδειο Πανθεσαλικό Στάδιο του Βόλου

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο Βόλο κυρίως στο Α ημίχρονο ο Σουντανί στο 17″ έβαλε κανονικό γκολ και ακυρώθηκε και με το VAR. Στο 52″ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγινε καθαρό πέναλτι στον Έλ Αραμπί αφου ο αμυντικός του Βόλου τον κράταγε τον Έλ Αραμπί για να μην κάνει το σουτ και εδώ είχαμε τον έλεγχο από το VAR και εδώ η διάγνωση ήταν αρνητική, κανένα κράτημα αγκαλιές δεν είδαν τα παιδιά του VAR. To πέναλτι ήταν διπλό γιατί έσπρωξαν τον Μπα με τα χέρια μέσα στην περιοχή.

Ο Ολυμπιακός στο Α ημίχρονο δεν ήταν καλός δεν δημιούργησε μεγάλες φάσεις για γκολ εκτός από αυτές που περιγράψαμε αλλά το σκορ θα ήταν 0-2 αν μετρούσε το κανονικό γκολ του Σουντανί και αν δινόταν και το διπλό πέναλτι του Έλ Αραμπί και πάνω στον Μπα.

Είχαμε και τις δυο αναγκαστικές αλλαγές στο Α μέρος με τον τραυματισμό του Μπρούνο και του Σουντανί.στο 30″ και 47″ αντίστοιχα, για τον Μπρούνο μπήκε ο Λοβέρα και για τον Σουντανί ο Γκερέρο.

Στο Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και άρχιζε να πιέζει τον Βόλο στο μισό γήπεδο παιζόταν η μπάλα, με τον Ολυμπιακό να βγάζει πάθος και ψυχή κάτι που τα στοιχεία αυτά δεν υπήρχαν στο Α ημίχρονο. έγιναν πολλές φάσεις για γκολ δυο δοκάρια με τον Έλ Αραμπί και Λοβέρα.
Η τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 78¨ και να μπαίνει σε αγώνα ο Χριστοδουλόπουλος μετά από 10 μήνες έκανε μερικές εφόδους από αριστερά με το γνωστό πάθος του αλλά δεν υπήρχε πολύς χρόνος για τον Λάζαρο για να βάλει το νικητήριο γκολ.

Διακρίθηκαν για τον Ολυμπιακό Τσιμίκας, Σεμέδο, Έλ Αραμπί, Μασούρας, Μπα.

Ο Βόλος τα έδωσε όλα ορμούσαν πάνω στην μπάλα σαν μανιασμένοι και ότι σαν να έπαιζαν τελικό κυπέλλου, μόλις έληξε το παιχνίδι άρχισαν να πανηγυρίζουν σαν να πήραν το πρωτάθλημα, με την ισοπαλία και τον ένα βαθμό που πήραν.

Το ματς σε λεπτομέρειες:

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού ήρθε μετά από έξι λεπτά αγώνα, όταν ο Καμαρά επιχείρησε το μακρινό σουτ, χωρίς όμως να απειλήσει τον Γκαραβέλη.

Στο 8’ ήταν η σειρά του Βόλου να αντιδράσει, με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Μουνίθ, με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και τον Σα να την πετά σε κόρνερ, ενώ στο 13’ ο Τόρες έπιασε ένα… γεμάτο αριστερό σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Το αριστερό του Σουντανί στο 14’ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Γκαραβέλη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο άσος του Θρύλου βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Γκαραβέλη, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα, όμως τόσο ο επόπτης όσο και το VAR «είδαν» οφσάιντ και ακύρωσαν το γκολ, παρά το γεγονός πως ο Φερράρι κάλυπτε τον σκόρερ!

Στο 31’ η ατυχία… κτύπησε την πόρτα του Μπρούνο, καθώς ο Βραζιλιάνος μέσος τραυματίστηκε και πέρασε εκτός, με τον Λοβέρα να παίρνει την θέση του στο παιχνίδι, ενώ στο 35’ είχαμε μία μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ο διερμηνέας του Βόλου… Αχιλλέας Μπέος (!), τραμπούκισε τον πάγκο του Ολυμπιακού, με τον Φωτιά να του δείχνει την κόκκινη κάρτα!

Στο 42’ ο Βόλος απείλησε εκ νέου, με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ενώ στο 45’ ο Ολυμπιακό προχώρησε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Γκερέρο να παίρνει την θέση του Σουντανί,

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Σουντανί στο 3ο από τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη, με το πρώτο μισό να τελειώνει με ακόμα ένα δείγμα της… εξυγίανσης του ελληνικού ποδοσφαίρου, με τον Φωτιά (όνομα και πράγμα), να… πνίγει διπλό πέναλτι πάνω σε Ελ Αραμπί και Μπα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο ξεκίνημα του β’ μέρους και στο 48’… άγγιξε το 0-1, όμως το γύρισμα του Μπουχαλάκη από τα αριστερά πέρασε ελάχιστα μπροστά από τον Μασούρα, που ήθελε απλά ένα άγγιγμα στο δεύτερο δοκάρι για να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 52’, πάντως, λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά για τους «ερυθρόλευκους», καθώς μετά από σέντρα του Λύρατζη και λάθος έξοδο του Σα, ο Σεμέδο με το στήθος βρήκε την μπάλα και για λίγο δεν την έστειλε στο βάθος της εστίας του.

Στο δίλεπτο 62’-63’ ο Ολυμπιακός έχασε ισάριθμες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, καθώς αρχικά η σέντρα – σουτ του Τσιμίκα βρήκε το πάνω μέρος της δοκού του Γκαραβέλη, ενώ αμέσως μετά, ο τερματοφύλακας του Βόλου έβγαλε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μετά από σέντρα του Μασούρα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 68’, με τον Μασούρα να εκμεταλλεύεται το λάθος των χαφ του Βόλου, να βγαίνει ταχύτατα στην κόντρα, να τροφοδοτεί τον Ελ Αραμπί, όμως το πλασέ του φορ των «ερυθρόλευκων» να σταματά στο δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο 71’, όταν ο Γκαραβέλης έβγαλε με τις άκρες των δακτύλων του και την βοήθεια της οριζοντίας δοκού, το μακρινό φάουλ του Λοβέρα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Μπα δεν βρήκε στόχο.

Στο 78’ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από τον τραυματισμό του από το… καταραμένο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ, αντικαθιστώντας τον Μασούρα, ενώ στο 82’ ο Ελ Αραμπί έχασε τεράστια ευκαρία, καθώς βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει με όλες τις δυνάμεις του και στο 88’ έφτασε μία ανάσα από το χρυσό γκολ, όμως ο Τσοκάνης έβγαλε… κατά λάθος σε κόρνερ το σουτ του Μπουχαλάκη, ενώ ο τερματοφύλακας του Βόλου έβγαλε και την εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Λάζαρου στο 93’.

Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το 0-0 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τις δυνάμεις της εξυγίανσης να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φερράρι, Διαμαντής, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γέντρισεκ, Λύρατζης, Τόρες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπρούνο (31’ Λοβέρα), Σουντανί (45’ Γκερέρο), Μασούρας (78’ Χριστοδουλόπουλος), Ελ Αραμπί.