Ολυμπιακός Κραϊόβα 2- 0 ( δείτε βίντεο)

Τελείωσαν τα φιλικά παιχνίδια του Ολυμπιακού στην Αυστρία με 4 νίκες μια ισοπαλία και μια ήττα.

Χθές νίκησε την Ρουμανική Κραϊόβα του Μαρίνου Ουζουνίδη με 2-0 τα τέρματα πέτυχαν οι Βαλμπουενά-Εμβιλά. Ο Κρίστιανσον απέκρουσε πέναλτι και κερδίζει πόντους να είναι ο βασικός γκολκίπερ κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

Στο 2″ λίγο έλειψε να τριτώσει το φετινό κακό όταν ο Εμβιλά από το πουθενά σωριάστηκε στο έδαφος να κρατάει το γόνατό του. Όμως ο Γάλλος είναι σκληρό σκαρί και δεν παθαίνει τίποτα..

Στο 9″ ο Ρατζέλοβιτς που φέτος θα δείτε άλλον Ρατζέλοβιτς σε μια επέλαση κέρδισε πέναλτι το χτύπησε ο Βαλμπουενά ανοίγοντας νωρίς το σκορ για τον Ολυμπιακό 1-0

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι και άγγιξαν το 2-0 στο 13’, όμως το φαλτσαριστό πλασέ του Βαλμπουενά πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 15’ μετά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς, ο Σουρλης έκανε τα ανάποδο ψαλίδι, χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κούντε έκανε κούρσα 40 μέτρων, βρέθηκε απέναντι από τον Ιλιατσέλι, όμως τα έκανε… μούσκεμα στο τελείωμα της φάσης.

Στο 30’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Κραΐόβα, με τον Ιβάν να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, όμως να βρίσκει σε ετοιμότητα το Κρίστιανσον, στο 42’ το σουτ του Κούντε δεν ανησύχησε τον Ιλιατσέλι, όπως και στο 43’ η προσπάθεια του Νέστορ τον Κρίστιανσον, όμως ο Ολυμπιακός κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε του ημιχρόνου.

Ήταν το 45ο λεπτό, όταν και ο Χασάν έπιασε τον κεραυνό από μακριά, με τον Ιλιατσέλι να βρίσκει την μπάλα, αυτή να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά,, που βρήκε αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι τον Εμβιλά, που δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της φιλικής αναμέτρησης.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι Ρουμάνοι είχαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι, σε πέναλτι που κέρδισαν μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Σουρλή. Ο Κρίστιανσον, όμως, είπε όχι στον Νίστορ, με εντυπωσιακή επέμβαση στην δεξιά του γωνία.

Στο 48’ η Κραϊόβα απείλησε και πάλι, όμως το σουτ του Κολιτς από πλεονεκτική θέση, δεν βρήκε στόχο, με τους Ρουμάνους να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως το σουτ του Τσιγκαλντάο στο 60’ πέρασε ψηλά άουτ.

Χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά στο β’ μέρος για να απειλήσει για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός, όταν μετά από γύρισμα του Ραντζέλοβιτς από τα δεξιά, ο Χασάν έπιασε την σκαστή κεφαλιά, με την μπάλα, όμως, να περνάει άουτ.

Το γύρισμα του Λαλά, στο 71’, κατέληξε στην αγκαλιά του Ιλιατσέλι, ενώ ο Σα, με διπλή επέμβαση, είπε όχι στον Ραντόγιου στο 73.

Στο 76’ και πάλι ο Χασάν κέρδισε στον αέρα την άμυνα της Κραΐόβα, όμως η κεφαλιά του, μετά από φάουλ του Σαπουντζή, πέρασε παράλληλα από την εστία του Ιλιατσέλι, ενώ στο 85’ ο Βρουσάι, δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής, να νικήσει τον Ρουμάνο τερματοφύλακα, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστιανσον (67’ Σα), Λαλά, Παπαδόπουλος (46’ Καλογερόπουλος), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σουρλής, Κούντε (55’ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (67’ Σαπουντζής), Χασάν.