Οι πράσινοι ηττήθηκαν εύκολα με τελικό σκορ 77-89.

Ο Παναθηναϊκός  με αντίπαλο τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, στον πρώην προπονητή του, Τσάβι Πασκουάλ.

Οι πράσινοι ηττήθηκαν εύκολα απο ότι δείχνει το τελικό, σκορ 77-89, στην Euroleague .

Η 3 διαδοχική και 5 στα τελευταία 6 παιχνίδια  για τον Παναθηναϊκό που ειναι στην  προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 5 νίκες – 12 ήττες.

Ο Παπαπέτρου 14π. και Μήτογλου 13π. ήταν οι μόνοι διψήφιοι από τον Παναθηναϊκό.

Με τους σκόρερ του να πραγματοποιούν χαμηλές πτήσεις ,ο Παναθηναϊκός είδε τους Ρώσους να ξεφεύγουν και με +25, στο 30ο λεπτό, μετά από επιμέρους σκορ 19-29 στην 3η περίοδο, η Ζενίτ προηγήθηκε με 54-76 και απλά στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ζενίτ έσβησαν τις μηχανές 23-13 το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο.

Οι Ρώσοι έφτασαν άνετα στην 3η διαδοχική νίκη τους και 11η φέτος σε 16 αγώνες, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Αρτούρας Γκουντάιτις με 25 πόντους, ενώ 18 πόντους και 10 ασίστ είχε συγκομιδή ο Κέβιν Πάνγκος.

Την Τετάρτη 13/1/2021 21:00 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Βιλερμπάν για την 19η αγωνιστική, ενώ την Παρασκευή 15/1/25021 19:00 αντιμετωπίζει τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, καθώς ακολουθεί «διαβολοβδομάδα».

Δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89