Οι Ιταλοί επιβλήθηκαν 1-0 των Ουαλών και κατέκτησαν την κορυφή του Α’ ομίλου.

Η Ιταλία επικράτησε 1-0 της Ουαλίας στο «Ολίμπικο» και τερμάτισε στην κορυφή του Α’ ομίλου, πετυχαίνοντας το απόλυτο, δίχως μάλιστα να δεχτεί γκολ.

Οι δε Βρετανοί, προκρίθηκαν παρά την ήττα τους ως 2οι, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία των Ελβετών.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Πεσίνα στο 39′, με τους Ουαλούς να παίζουν με δέκα από το 55′ λόγω αποβολής του Αμπάντου.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, που οι ενθουσιώδεις Ουαλοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, η κατοχή πέρασε γρήγορα στους Ιταλούς. Κάποια σουτ του Έμερσον (15’) και του Τολόι (17’) δεν αιφνιδίασαν τον Γουόρντ, ενώ ο Μπελότι ήταν άστοχος από κοντά στο 24’.

Οι Ουαλοί απείλησαν με κεφαλιά του Γκάντερ στο 27’, μετά από κόρνερ, με τον Κιέζα να απαντά για την εθνική του ομάδα με προσπάθεια που κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε προτού φτάσει στην εστία.

Εντέλει, ενώ το ματς πήγαινε σβηστά για… κουλούρια στο ημίχρονο, ήρθε το γκολ του Πεσίνα μετά από φάουλ του Βεράτι στο 39’ να αλλάξει τις ισορροπίες και να καταστήσει σαφές πως οι «ατζούρι» δεν ήταν διατεθειμένοι να βολευτούν με την ισοπαλία. Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, ο ίδιος παίκτης απείλησε αλλά είδε την μπάλα να «ξύνει» το αριστερό δοκάρι των Βρετανών.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δοκάρι του Μπερναρντέσκι σε εκτέλεση φάουλ στο 53′, με τον Ράμσεϊ να απειλεί κι αυτός ένα λεπτό αργότερα. Ωστόσο, οι ελπίδες της ουαλικής ομάδας μειώθηκαν δραματικά στο 55′, όταν ο Αμπάντου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Μπερναρντέσκι.

Η «σκουάντρα ατζούρα» είχε την κατοχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης αλλά δεν κατόρθωσε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Οι Ουαλοί από τη μεριά τους, έχασαν μία ευκαιρία και καλή, με τον Μπέιλ να σουτάρει ψηλά άουτ από τρομερά καλή θέση στο 75′.

Το τελικό 1-0 σήμανε την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη των Ιταλών με μηδέν παθητικό, με τους «ατζούρι» να έχουν συμπληρώσει πάνω από 1.000 λεπτά δίχως να δεχτούν γκολ!

MVP: Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Φεντερίκο Κιέζα, που δημιούργησε τρομερά προβλήματα στην άμυνα των Ουαλών και ανακηρύχθηκε και Man of the Match.

Ιταλία (Ρ. Μαντσίνι): Ντοναρούμα (89’ Σιρίγκου), Τολόι, Μπονούτσι (46’ Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Έμερσον, Πεσίνα (87′ Καστροβίλι), Ζορζίνιο (75’ Κριστάντε), Βεράτι, Κιέζα, Μπελότι, Μπερναρντέσκι (75’ Ρασπαντόρι).

Στον πάγκο: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Σπινατσόλα, Λοκατέλι, Ινσίνιε, Ιμόμπιλε, Μπαρέλα.

Ουαλία (Ρ. Πέιτζ): Γουόρντ, Γκάντερ, Ρόντον, Αμπάντου, Ρόμπερτς, Άλεν (86’ Λέβιτ), Μόρελ (60’ Μουρ), Ν. Γουίλιαμς (86’ Ντέιβις), Μπέιλ (86’ Μπρουκς), Ράμσεϊ, Τζέιμς (74’ Γουίλσον).

Στον πάγκο: Χένεσι, Λόκιερ, Ρόμπερτς, Νόρινγκτον-Ντέιβις, Τζ. Γουίλιαμς, Μέφαμ.

Διαιτητής: Οβίντιου Χάτεγκαν (Ρουμανία)
Βοηθοί: Ράντου Γκινγκουλέακ, Σεμπάστιαν Γκιόργκι (Ρουμανία)
4ος: Ορέλ Γκρίνφιλντ (Ισραήλ)
VAR: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)