Οι ελπίδες με σκορ 1-0 την Σκωτία στο Απόστολος Νικολαΐδης.!(βιντεο)

Με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκο Πρωταθλήμα 2021 η Ελπίδων 4ος όμιλος  με σκορ  1-0 την Σκωτίας στο Απόστολος Νικολαΐδης.

Αδιάφορη, και ο στόχος της πρόκρισης είχε χαθεί πριν μερικές αγωνιστικές,  οι Ελπίδες έπαιξε για το πρεστίζ της και με νέα πρόσωπα στη σύνθεσή ο αντίπαλό της, που καιγόταν για τη δεύτερη θέση, προκειμένου να διεκδικήσει ένα εισιτήριο μέσω των μπαράζ.

Δεύτεροι  οι εντυπωσιακοί Κροάτες με εντυπωσιακή επιθετική γραμμη συνέτριψε τη Λιθουανία με 7-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 26ο λεπτό με διαγώνιο σουτ ο Χριστόπουλος, από κόρνερ του Κατράνη.

Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα είχε ευκαιρίες να διπλασιάσει, με τον Ντούχαν να αποκρούει έξοχα ένα σουτ του Μπότου στο 59΄ και να το ξανακάνει στο 78΄, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιαμπάνης κράτησε τη νίκη, αποκρούοντας την κεφαλιά του Χόρνμπι.

Η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 16 βαθμούς σε 10 αγώνες και κατετάγη τέταρτη στον 4ο όμιλο, με πρώτη την Τσεχία (21β.), δεύτερη την Κροατία (20β.) και τρίτη τη Σκωτία (18β.), ενώ πέμπτη ήταν η Λιθουανία (10β.) και ουραγός το Σαν Μαρίνο (0β.), με απολογισμό τερμάτων 0-50!

Ο Γάλλος διαιτητής  Μπενουά Μιλό,  κίτρινη κάρτα σ Παπανικολάου, Τσιγγάρα, Κωνσταντόπουλο, Εμμανουλίδη, ΜακΚρόρι, ΜακΛέναν.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Διαμαντής (46΄ Κωνσταντόπουλος), Ευαγγέλου, Κατράνης, Τσιγγάρας, Παπανικολάου, Χριστόπουλος (73΄ Λώλης), Μπότος (81΄ Μπουζούκης), Μαχαίρας (81΄ Εμμανουηλίδης), Ιωαννίδης (74΄ Κούτσιας).

ΣΚΩΤΙΑ (Σκοτ Γκέμιλ): Ντούχαν, Χάρβι, Τζόνστον, Πόρτεους, ΜακΚρόρι, Φέργκιουσον, Κάμπελ, Μαγκουάιρ (72΄ Τέρνμπουλ), Μίντλετον (72΄ Φιορίνι), Χόρνμπι, ΜακΛέναν.