ΟΦ Ιεράπετρας-Ιωνικός 1-2; Μοναχικός καβαλάρης στην κορυφή!

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Ιωνικός ο οποίος επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας με 2-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το στραβοπάτημα του Εργοτέλη (ήττα με 0-1 από τον Καραϊσκάκη) κάτι που σημαίνει οτι παρέμεινε μόνος στην κορυφή με 31 βαθμούς έναντι των 28 των Κρητικών καθώς και του Λεβαδειακού.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πέτυχαν γκολ με τον Κάστρο στο 16ο λεπτό αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ έκαναν το 0-1 στο 33ο λεπτό. Ο Ματσούκας έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο Βλαχομήτρος έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιεράπετρα ανέβασε στροφές, προειδοποιώντας στο πρώτα στο 53ο λεπτό με τη κεφαλιά του Κούστα, αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εξαιρετικά.

Η ισοφάριση για τους Κρητικούς ήρθε τελικά στο 65ο λεπτό όταν ο Φουάσης με πλλασέ από το ύψος της περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Ιωνικός μας έχει συνηθίσει φέτος να παίρνει τα παιχνίδια στο τέλος. Έτσι και στο συγκεκριμένο παιχνίδι κατάφερε να πετύχει το νικητήριο τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πιο συγκεκριμένα, στο 84ο λεπτό, ο Ρόλε έκανε το γέμισμα και ο Μάναλης μ’ ένα πολύ ωραίο γυριστό σουτ έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του με την οποία ”στρογγυλοκάθισε” στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Μάναλη στα 3 τελευταία παιχνίδια.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος (90′ Αρσενίδης), Ζήσης (46′ Ντούνης), Φουάσης (74′ Αρναούτογλου), Λεμονής (80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ-Αμπούντ, Μουστάκης, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (86′ Κουϊρουκίδης), Ρόλε (86′ Πογοσιάν), Κάστρο.