Ο Ζοζέ Σα χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό

Όλες οι μεγάλες ομάδες έχουν μεγάλους τερματοφύλακες είναι το Α και το Ω σε κάθε ομάδα.

Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε σοβαρά στο πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν καλός να δεχθεί ένα και δύο γκολ και τότε θα βλέπαμε άλλο παιχνίδι.

Όμως απόψε ο Σά μας θύμισε έναν δικό μας γίγαντα ένα Λιοντάρι ποιόν άλλον τον Παναγιώτη Κελεσίδη. Σε 5 περιπτώσεις απέκρουσε σίγουρα γκολ και δίκαια βγήκε MVP της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός είχε στο 4 λεπτό μια βολίδα από 30 μέτρα του Γκιγιέρμε στο δοκάρι. Από εκεί και μετά η Μπασακσεχίρ είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε σοβαρά τον Ολυμπιακό το κέντρο του Ολυμπιακού ήταν καλά μπλοκαρισμένο Μπουχαλάκης με τον Γκιγιέρμε, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Ένας Ολυμπιακός που είχε έναν Τσιμίκα σε μεγάλη βραδιά,όπως και τον Σεμέδο να κόβει όλες τις φάσεις μαζί με το πολύ καλό Μεριά. Ο Βαλμπουενά ήταν καλύτερος από τους χαφ με τον Μασούρα να βοηθάει πάρα πολύ τον Τσιμίκα από την αριστερή πλευρά. Δεν είναι σε καλή κατάσταση ο Ποντένσε. Για τον Γκερέρο νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να δούμε βασικό τον Έλ Αραμπί, καλός φιλότιμος αλλά κάτι του λείπει σαν σέντερ-φόρ.

Στο Β μέρος ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος και είναι το τρίτο σερί ματς που σκοράρει περίπου στα ίδια λεπτά προσέξτε σύμπτωση 51 53 55 Πάλι με τον Σεμέδο άνοιξε το σκόρ από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Γκερέρο κερδίζει την πρώτη κεφαλιά με τον Σεμέδο στη συνέχεια να παρασύρει αντίπαλο και μπάλα στα δίχτυα.
Αυτή την φορά ο Μάρτινς έκανε την σωστή αλλαγή στο 70 λεπτό και έβαλε μέσα τον παικταρά Ρατζέλοβιτς και στο 78 λεπτό έγινε η ωραιότερη φάση της βραδιάς σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο Βαλμπουενά συνεργάσθηκε με τον Ρατζέλοβιτς και μπαίνει μέσα ο μικρός ( λέω τώρα άντε πιάστε τον) κάνει κοφτή ντρίμπλα και ανάγκασε τον Τούρκο να του κάνει το πέναλτι. Αναλαμβάνει φυσικά το πέναλτι ο Βαλμπουενά καθαρίζοντας την πρόκριση 2-0.
Παρά την μεγάλη πίεση της Μπασακσεχίρ στα υπόλοιπα λεπτά το ματς έληξε και οι παίκτες πήγαν στη γνωστή θέση της θύρας 7 για τον χαιρετισμό των φιλάθλων

.

Με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Σεμέδο και Μεριά στο κέντρο της άμυνας, Τσιμίκα αριστερά και Ομάρ δεξιά. Γκιγιέρμε με Μπουχαλάκη στο κέντρο, ο Ποντένσε με τον Μασούρα στα επιθετικά άκρα, ο Βαλμπουενά πίσω από τον επιθετικό τον Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, με την ώθηση από τον κόσμο και είχε οριζόντιο δοκάρι στο 4′ μετά από σουτ του Γκιγιέρμε και ύστερα από πίεση του Γκερέρο πάνω στον Γιουνόκ.

Η Μπασακσεχίρ βγήκε στο προσκήνιο και απάντησε στο 10′ όταν ο Βίστσα βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, όμως ο Σα έδιωξε, στην επαναφορά ο Κριβέλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 16′ ο Κριβέλι και πάλι βρέθηκε στην μικρή περιοχή και μετά από σέντρα επιχείρησε το τακουνάκι, όμως ο Σα αντέδρασε ενστικτωδώς, διώχνοντας με τα πόδια.

Στο 21′ ο Ολυμπιακός γύρισε έξυπνα την μπάλα, βρίσκοντας κενά, με τον Βαλμπουενά να πιάνει το σουτ, εκτός περιοχής, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά.

Στο 35′ ο Σα χρειάστηκε να δείξει για άλλη μία φορά την κλάση του όταν από εμφανή θεση οφσάϊντ ο Βίστσα έβγαλε σέντρα πάρτο-βάλτο για τον Ρομπίνιο, ο οποίος με την σειρά του έπιασε ανενόχλητος σκαστό πλασέ, αλλά είδε τον Σα να απογειώνεται και να του στερεί το γκολ.

Στο 42′ δυνατό σουτ του Μασούρα, εκτός περιοχής, έφυγε άουτ.

Στο 50′ σε κόντρα επίθεση του Ολυμπιακού με όμορφη ανάπτυξη ο Γκερέρο άφησε στον Ποντένσε, αυτός αμέσως στον Βαλμπουενά, ο οποίος έπιασε με τη μία το σουτ, η κατάληξη όμως ήταν άουτ.

Στο 55′ ο Θρύλος πέτυχε το 1-0. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Γκερέρο, διώχνει ο Γκιουνόκ, προβολή του Σεμέδο στο δεύτερο δοκάρι και προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Δύο επεμβάσεις του Σα, στο 63′ και στο 66′ κράτησαν το μηδέν για τον Ολυμπιακό, η πρώτη σε σουτ του Καϊσάρα και η δεύτερη του Βίστσα.

Στο 76′ ο Ραντζέλοβιτς έκανε μία κούρσα από τα δεξιά και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά πετυχαίνοντας το 2-0, με το Καραϊσκάκη να παίρνει και πάλι φωτιά!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (89′ Κούτρης), Μασούρας, Βαλμπουενά (82′ Καμαρά), Ποντένσε (68′ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Μπασακσεχίρ (Ιρφάν Σαράλογλου): Γκιουνόκ, Κλισί, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Καϊσάρα, Βίστσα, Αταμά (59′ Ντεμπά Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (46′ Τουράν), Κριβέλι.