Ο Τσιτσιπάς στην τετράδα του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στα τρία σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 τον Χουμπερτ Χουρκάζ και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 6-4, ο Πολωνός «απάντησε» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (4-6) και στο τρίτο σετ, ο 22χρονος πρωταθλητής επικράτησε με 7-5.

Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς από την επόμενη εβδομάδα θα φιγουράρει στο νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.
Όπως ακριβώς συνέβη και στο ματς της πρεμιέρας με τον Γκερασίμοφ, έτσι και στο σημερινό με τον Χουρκάζ, ο Τσιτσιπάς συνάντησε αρκετές δυσκολίες, τις οποίες, όμως, κατάφερε να ξεπεράσει σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και μετά από ένα νέο «θρίλερ» να φτάσει στη νίκη.

Ο Πολωνός Χουρκάζ αποδείχθηκε γι΄ άλλη μια φορά πολύ «σκληρό καρύδι» στια μάχες που έχει δώσει μέχρι τώρα με τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο τελευταίος, πάντως, βρήκε τις λύσεις την στιγμή που έπρεπε μέσα στο ματς, κι αφού «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου στο τέλος του πρώτου, αλλά και του τρίτου σετ, έφτασε στο αποτέλεσμα που του έδωσε το «εσιιτήριο» για τους «οκτώ».
Επόμενος αντίπαλος για τον  Στέφανο Τσιτσιπά θα είναι ένας ακόμη πολύ καλός σέρβερ, ο Κάρεν Κατσάνοφ.