O Ροντρίγκο με δύο γκολ προχώρησε η Ρεάλ Μαδρίτης στην επόμενη φάση.

Για ένατη φορά τα τελευταία έντεκα χρόνια η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, θα δώσει το “παρών” στα ημιτελικά του Champions League, καθώς επικράτησε της Τσέλσι και στη ρεβάνς του “Στάμφορντ Μπριτζ” (2-0) χάρη στα δύο γκολ του Ροντρίγκο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα δέκα λεπτά, παρά την προσπάθεια της Τσέλσι να μπει δυναμικά στο ξεκίνημα.

Η Ρεάλ κρατούσε τον αγώνα σε χαμηλό τέμπο, όπως τη βόλευε, με την εμπειρία των παικτών του Αντσελότι να είναι άλλωστε τεράστια.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήταν μεγάλη και άνηκε στους “μπλε”, με μία σέντρα από τα δεξιά στο 11ο λεπτό να φέρνει σε θέση βολής τον προωθημένο Καντέ, αλλά το σουτ του με το αριστερό ήταν άστοχο (έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουρτουά).

Στο 20′ απείλησαν για πρώτη φορά οι Μαδριλένοι, με τον με τον Ροντρίγκο να κάνει δυνατό σουτ από πλάγια θέση και να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κέπα!

Δεύτερη απειλή από πλευράς Ρεάλ στο 28′, με τον Βινίσιους να κινείται από τα αριστερά και να κάνει το σουτ, με τον Κέπα να αποκρούει με γροθιές.

Τρίτη καλή στιγμή για τη “Βασίλισσα” στο παιχνίδι, με τον Μόντριτς να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και να επιχειρεί το σουτ από πλάγια θέση, με τον Κέπα να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 45+1′ ο Τζέιμς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Κουκουρέγια βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, για να κάνει το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Κουρτουά να τον σταματάει, απλώνοντας το σώμα του και αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ.

Έτσι, το 0-0 παρέμεινε στο Λονδίνο στα πρώτα 45 λεπτά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για την Τσέλσι, δεύτερη για τον Καντέ στο παιχνίδι, με το σουτ του Γάλλου μέσου από το ύψος της μικρής περιοχής να σταματάει στο σώμα του Μιλιτάο και να φεύγει κόρνερ στο 53′.

Στο 58′ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” με τον Ροντρίγκο, με τον Βραζιλιάνο να αρχίζει μια τρομερή αντεπίθεση, να παίρνει ξανά την μπάλα από τον Βινίσιους και να σκοράρει για το 1-0 της “Βασίλισσας”.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ροντρίγκο μετράει 12 γκολ σε 100 ματς πρωταθλήματος (1 κάθε 445 λεπτά) και 14 στο Champions League σε 37 ματς (1 κάθε 128 λεπτά).

Στο 65′ ο Μπενζεμά βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και χάθηκε η ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ των “μερένγκες”.

H “Βασίλισσα” μετά το γκολ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και διαχειριζόταν εύκολα το υπέρ της συνολικό 3-0.

Η Ρεάλ παίζει υποδειγματικά κατά κανόνα στο Champions League και αυτό αποδείχθηκε και στο δεύτερο ματς απέναντι στην Τσέλσι, με τον Ροντρίγκο να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του στο 80′ και τα προσωπικά του, στέλνοντας τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Κέπα μετά από όμορφη ενέργεια και ασίστ του Βαλβέρδε.

Kάπως έτσι η “Βασίλισσα” νίκησε και στη ρεβάνς του “Στάμφορντ Μπριτζ”, κλείνοντας ραντεβού με τα ημιτελικά του Champions League για 9η φορά τα τελευταία 11 χρόνια!