Ο Προμηθέας ΄΄ισοπέδωσε΄΄ το Μαρούσι με 111- 92

Τρομερή εμφάνιση από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που έκανε το 3Χ3 στη Basket League, επικρατώντας άνετα με 111-92 των νεοφώτιστων στο “Δ. Τόφαλος” στη Πάτρα, χαρίζοντας μία μοναδική παράσταση στο κοινό της.

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Προμηθέα στην αναμέτρηση, που πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα με τους Ρέινολντς και Κόνιαρη.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν αρχικά με 8-1 και με την καλή τους άμυνα και τον Ετσενίκε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, έφθασαν στο 14-3 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Περισσότερο από πέντε λεπτά χρειάστηκε το Μαρούσι για να πετύχει το πρώτο του σουτ εντός παιδιάς με τον Γιαννόπουλο, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα συνέχισαν να είναι άστοχοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (26-14).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση ο Κάουαν για το σύνολο του Ηλία Παπαθεόδωρου, που είχε την απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ και με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει επτά συνεχόμενους πόντους, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 33-18 στο 12ο λεπτό.
Ακολούθησε όμως ένα σερί 7-0 από το Μαρούσι, που μείωσε σε 33-25 στο 14′, με τον Ραντούλιτσα να γίνεται παράγοντας της αναμέτρησης.
Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με πρωταγωνιστή τον Σέρβο σέντερ συνεχίστηκε, φέρνοντας τη διαφορά δύο φορές σε απόσταση ενός τριπόντου (41-38, 43-40) και το ημίχρονο να κλείνει στο +7 (49-42) για τον Προμηθέα με καλάθι και φάουλ του Κάουαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγάλη διάθεση και ενέργεια στο δεύτερο μέρος και οι ΡέινολντςΕτσενίκε έτρεξαν ένα σερί 5-0 και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή με το 54-42.

Η παραγωγικότητα των Πατρινών ήταν σημαντικό κομμάτι για την έκβαση της αναμέτρησης και κομβικό σημείο το διάστημα μετά τα μισά της τρίτης περιόδου.

Εκεί είχαν ένα σερί 8-0 και με καλάθι του Χέιλ έφθασαν στο +19 (70-51), αλλά το Μαρούσι βρήκε τρόπο να επιστρέψει, καθώς οι ΝικολαΐδηςΣτασινός και Γιαννόπουλος πρωταγωνίστησαν στο επιμέρους 15-1 της ομάδας των βορείων προαστίων, που μείωσε σε 75-68 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος έμοιαζε να αποκτά σημαντικό ενδιαφέρον, που όμως χάθηκε γρήγορα, καθώς ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι και “εξαφανίστηκε”.

Οι Πατρινοί πέτυχαν 36 πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, κάνοντας το έργο του Αμαρουσίου εξαιρετικά δύσκολο. Με το σκορ στο 88-78, έξι λεπτά πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 και εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92