O ΠΑΟΚ πήρε δίκαια το κύπελλο Ελλάδος με 1-2 τον Ολυμπιακό Δείτε ( φωτό)(βίντεο)

Ο ΠΑΟΚ το ήθελε περισσότερο το κύπελλο από τον Ολυμπιακό και το πήρε.
Το κύπελλο χάθηκε από τον Ολυμπιακό για τους εξής λόγους. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριος έως κακός. Δεν είχε στην ενδεκάδα του κανένα οργανωτή από τους τρεις που έχει στο ρόστερ, Φορτούνη, Βαλμπουενά, Σύλβα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε την ομάδα με διάταξη 3-4-3 με Σα, Σεμέδο, Σωκράτη, Εμβιλά στοπερ,– Ανδρούτσο, Χολέμπας στα άκρα της άμυνας,– Μπουχαλάκη, Καμαρά, στην μεσαία γραμμή– Μπρούμα, Μασούρα, στα άκρα της επίθεσης –Έλ Αραμπί προωθημένος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά σε αργό ρυθμό η μπάλα να παίζεται περιφερειακά να κουράζει τους θεατές της τηλεόρασης να κάνει ελάχιστες τελικές. Η πρώτη στο 13″ με τον Μπρούμα από αριστερά να κάνει το σουτ πάνω στα σώματα των αμυντικών και στον Πασχαλάκη αντί να κόψει δεξιά του στον Έλ Αραμπί.

Στο 15″ ο Σωκράτης κάνει νόημα στον Μαρτίνς να τον κάνει αλλαγή, με τον Ρέαμπτσιουκ. Ο ΠΑΟΚ έχει δοκάρι στο 26″ κεφαλιά Σφιντέρσκι
Στο 35″ ο Ολλανδός διαιτητής Μακέλι ανακαλύπτη πέναλτι στον Εμβιλά που απλά την μπάλα πάει να διώξει και βρίσκει και το πόδι του Φιντέρσκι.Το πέναλτι εκτελεί ο Βιεϊρίνια, ο Σα πεφτει σωστά αλλά δέχεται το 0-1 για τον ΠΑΟΚ.. Με τρεις τελικές ο Ολυμπιακός κλείνει το πρώτο ημίχρονο χωρίς μια κάθετη πάσα στους Μασούρα και Έλ Αραμπί.

Στο Β μέρος ο Μαρτίνς έχει δεί ότι του λείπει ένας διοργανωτής στην επίθεση και αποφασίζει να βάλει τον Κώστα Φορτούνη στην θέση του Μπρούμα.Ο Ολυμπιακός παίρνει τα πάνω του με ηγέτη τον Φορτούνη και κλείνει τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο. Στο 50″ ο Φορτούνης εκτελεί κόρνερ και ο Εμβιλά ακάλυπτος πλασάρει από κοντά με απευθείας από το κόρνερ του Φορτούνη..σε 1-1 μέχρι το το 65″ ο Ολυμπιακός υπερέχει χάνει τις ευκαιρίες του για να κάνει το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ ισορροπεί τον τελικό μετά το πρώτο 20λεπτο του Β ημιχρόνου και φτάνουμε στο 80″ ο Γκαρσία κάνει την χρυσή αλλαγή με τον Κρμέντσικ και αφού έχασε δύο ευκαιρίες να κάνει το 1-2 στο 83″ και στο 84″ (στο 86″ο Μαρτίνς κάνει αλλαγή Μασούρα με Χασάν) τα καταφέρνει στην τρίτη ευκαιρία όταν ο Ζιβκοβιτς με μαγική ασίστ στον Κρμέντσικ περνάει μπροστα απο την σταματημένη άμυνα του Ολυμπιακού και στην έξοδο του Σα τον πλασάρει έντεχνα και κάνει το 1-2 για τον ΠΑΟΚ.στο 90″

Ο Διαιτητής κράτησε 7″ καθυστερήσεις λόγω τραυματισμού του Πασχαλάκη έγιναν ομηρικές μάχες στο τέρμα του Πασχαλακη που με την λογική του πέναλτι στον Εμβιλά έπρεπε ο διαιτητής να δώσει ένα πέναλτι στον Μασούρα όταν ο Πασχαλάκης έπεσε πάνω του για να αποκρούσει την μπάλα και ένα στο Έλ Αραμπί σε αγκάλιασμα του Κρέσπο  μέσα στην περιοχή.

Που καταλήγουμε: Ο ΠΑΟΚ ήρθε στην Αθήνα για να πάρει το κύπελλο Ελλάδος και το πήρε ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 65″ του Β μέρους ήταν εκείνος που έκανε τρεις κλασικές ευκαιρίες με τον Κρμεντσικ και έβαλε ένα γκολ το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλσμα.

Ο Ολυμπιακός από το 80″ εχει μια άμυνα παιδική χαρά με έναν κλασικό στόπερ τον Σεμέδο.

Πάμε στο θέμα Φορτούνη: Από την έναρξη του πρωταθλήματος ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Ελλάδος βρίσκεται μεταξύ πάγκου και εξέδρας. Κάποτε θα το πλήρωνε αυτό ο Ολυμπιακός χάνοντας απόψε το κύπελλο Ελλάδος. Το τί παίκτης είναι ο Κώστας Φορτούνης το ξέρει όποιος γνωρίζει από ποδόσφαιρο. Το θέμα είναι η διαχείριση πως γίνεται και γιατί υπάρχει αυτή η αδυναμία να μη μπορεί ο Ολυμπιακός να καρπωθεί από τα τεράστια προσόντα του και γιατί να μην ξεκινάει βασικός σε όλα τα παιχνίδια του Ολυμπιακού.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 13’ όταν βγήκε σε κόντρα επίθεση με τον Μπρούμα να πιάνει σουτ από πλάγια, όμως ο Πασχαλάκης να διώχνει.

Στο 15’ σουτ του Ουάρντα, μπλοκάρει ο Σα.

Στο 19’ δυνατό σουτ του Καμαρά, εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

Στο 25’ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγινε αναγκαστικά αλλαγή αφού είχε ενοχλήσεις από τον τραυματισμό του, μετά από μαρκάρισμα του Ουάρντα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, με τον Ρέαμπτσιουκ να μπαίνει στο ματς και τον Χολέμπας να γυρίζει σε ρόλο τρίτου στόπερ.

Στο 26’ κεφαλιά του Ουάρντα, νέα κεφαλιά του Σφιντέρσκι, στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Στο 27’ σουτ του Καμαρά έφυγε άουτ.

Στο 32’ κεφαλιά του Σβαμπ, άουτ.

Στο 34’ ο Σβαμπ βάζει την προβολή μπροστά από τον Εμβιλά, με τον Μακέλι να δείχνει πέναλτι βλέποντας επαφή του Γάλλου με τον μέσο του ΠΑΟΚ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια, ανοίγοντας το σκορ για τον δικέφαλο του Βορρά.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι όταν ο Ελ Αραμπί άφησε με τακουνάκι στον Ανδρούτσο, ο Βαρέλα έβαλε το πόδι του με τον Ανδρούτσο να πέφτει στο έδαφος, όμως από τα ριπλέι φαίνεται ο αμυντικός του ΠΑΟΚ να βρίσκει πρώτα την μπάλα.

Στο 50’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Εμβιλά πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 1-1.

Στο 55’ ο Μασούρας πρόλαβε την έξοδο του Πασχαλάκη και έκοψε την μπάλα, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να πετάγεται μπροστά του, ο Μασούρας έπεσε όμως ο Μακέλι έδειξε ότι δεν υπήρξε επαφή.

Στο 56’ ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα, ο Μασούρας έκανε καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Αμέσως μετά ο Σφιντέρσκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, όμως ο Σα του έκλεισε το οπτικό πεδίο.

Στο 58’ ο Ελ Αραμπί βγήκε απέναντι στον Πασχαλάκη, όμως καθυστέρησε, άφησε στον Φορτούνη ο οποίος κλείστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει το σουθτ.

Στο 59’ κεφαλιά του Μασούρα, ψηλά άουτ, ενώ στο 60’ σουτ του Αουγκούστο, μπλόκαρε ο Σα.

Στο 64’ σέντρα του Καμαρά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Στο 84’ μετά από σουτ του Τσιγγάρα, η μπάλα κοντράρει και στρώνεται στον Κρμέντσικ, ο οποίος πλάσαρε όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Αμέσως μετά, ο Κρμέντσικ βγαίνει στο τετ α τετ με τον Σα, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να πλασάρει όμως τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 90’ η άμυνα του Ολυμπιακού αντέδρασε λάθος στην αλληλοκάλυψη με τον Κρμέντσικ να βγαίνει στο τετ α τετ με τον Σα και αυτή την φορά να πετυχαίνει το γκολ, δίνοντας το κύπελλο στον ΠΑΟΚ.

Στο 92’ σουτ του Μπουχαλάκη, διώχνει ο Μπα, προσπαθεί ο Βαλμπουενά να μπει στην φάση, όμως ο γκολκίπερ του δικεφάλου του Βορρά διώχνει σε κόρνερ.

Κίτρινες: Αουγκούστο

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (25’ Ρέαμπτσιουκ λ.τρ.), Εμβιλά, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (91’ Βαλμπουενά), Μπρούμα (46’ Φορτούνης), Μασούρας (86’ Χασάν), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μπάμπα (95’ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (80’ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (80’ Κρμέντσικ).