Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 της Σταντάρ Λιέγης ολοκληρώνοντας τα φιλικά παιχνίδια.

Ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε τη δεύτερη φιλική του νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 της Σταντάρ Λιέγης στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο από άποψη τελικών και από τις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα πίεζε ψηλά στο γήπεδο, θέλοντας να ανακτήσει την κατοχή στα 3/3 του γηπέδου, αλλά ο “δικέφαλος του βορρά” έβρισκε τον τρόπο να “σπάσει” την πίεση.

Στο 20′ έγινε η πρώτη καλή στιγμή από τη Σταντάρ Λιέγης, με τον Εμόντ να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 21′, το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου απάντησε με σουτ του Αουγκούστο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 25′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Ράσκιν να αστοχεί σε κενή εστία.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Κούτσια να κάνει την προβολή από κοντά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από κεφαλιά του Σβαμπ και απόκρουση του Μποντάρτ.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν κοντά στο 2-0.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεσαν ψηλά, ο τερματοφύλακας των Βέλγων έκανε λάθος πάσα, ο Αουγκούστο έκλεψε και σούταρε από το ύψος του πέναλτι.

Ο Μποντάρτ αποσόβησε τον κίνδυνο απομακρύνοντας σε κόρνερ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο μέρος και το 48ο λεπτό, οι “ασπρόμαυροι” αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα και ο Ντάντας έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, άλλα έστειλε την μπάλα άουτ.

Το 1-0 παρέμενε αμετάβλητο υπέρ του ΠΑΟΚ, τη στιγμή που ο Ραζβάν Λουτσέσκου δοκίμαζε και νέα πρόσωπα στο σύστημά του, φρεσκάροντας την ενδεκάδα.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είχε την υπεροχή του αγώνα και ο Ρουμάνος τεχνικός ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν ψηλά, προκειμένου να κυνηγήσουν ένα δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση.

Μετά το 75′, η Σταντάρ Λιέγης ανέβασε την απόδοσή τους, αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Ζίβκοβιτς.

Το 1-0 παρέμεινε υπέρ του ΠΑΟΚ, που έφτασε στη δεύτερη νίκη του, ολοκληρώνοντας τα φιλικά παιχνίδια επί ολλανδικού εδάφους.

ΓΚΟΛ: 37′ Κούτσιας

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Κάργας, Ίνγασον, Βιερίνια, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ντάντα, Ζίβκοβιτς, Κουαλιατά, Κούτσιας.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι : Ζ. Ζίβκοβιτς, Κουλιεράκης, Μιχάι, Σάστρε. Ράφα, Κούρτιτς, Τσιγγάρας. Φ. Σοάρες, Τσαούσης, Κωνσταντέλιας, Λάμπρου.

Σταντάρ Λιέγης (Ρόνι Ντέιλα): Μποντάρτ, Ντουσέν, Τσίμιροτ, Εμόν, Μπόλιεβιτς, Ράσκιν, Καλούτ, Λαϊφης, Νουμπί, Μπαλίκβισα και Τσανάκ.