Ο ΠΑΟΚ λύγισε την Καλαμάτα και είναι με το ένα πόδι για την επόμενη φάση.

Οι “ασπρόμαυροι” στην επιστροφή τους στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, έθεσαν γερά θεμέλια πρόκρισης, καθώς επικράτησαν της Καλαμάτας με 2:0, χάρη σε γκολ του Ολιβέιρα από την άσπρη βούλα και του Τόμας στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια τελική προσπάθεια, με την Καλαμάτα να αμύνεται εξαιρετικά, κλείνοντας το χώρο στους ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου.

Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε για τους “ασπρόμαυρους” στο 14′, όταν ο Νάρεϊ επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μέντες έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

Στο 22′ έκανε και η “Μαύρη Θύελλα” την πρώτη της ενέργεια, με το σουτ του Μαβινγκά όμως, να μπλοκάρει εύκολα ο Κοτάρσκι, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Κωνσταντέλιας είχε στείλει λίγο άουτ τη μπάλα.

Στο 25′ ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε ένα φάουλ, έπιασε την κεφαλιά ο Νάσμπεργκ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο 19χρονος μεσοεπιθετικός με μία ωραία ενέργεια κέρδισε το πέναλτι από την παράβαση του Ασίγκμπα.

Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεσε, ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για το “δικέφαλο του βορρά”.

Όλα έδειχναν ότι πριν τη λήξη του ημιχρόνου δεν θα γίνει κάτι σπουδαίο, αλλά η Καλαμάτα έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 42′, όταν ο Αρναρέλλης γύρισε στον Μπακαγιόκο και αυτός εξ επαφής πλάσαρε, με τον Κοτάρσκι όμως να πραγματοποιεί μία καταληκτική επέμβαση και να κρατάει το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ρυθμό να έχει πέσει ακόμα περισσότερο και τους ποδοσφαιριστές να αναλώνονται σε αρκετές διαμαρτυρίες, σχετικά με τις αποφάσεις του διαιτητή.

Τα λεπτά κυλούσαν και μέχρι το 65ο λεπτό της αναμέτρησης δεν είχε καταγραφεί κάποια ουσιαστική ευκαιρία, για καμία από τις δύο ομάδες.

Στο 71′, ήρθε η πρώτη καλή του ημιχρόνου, με τον Τάτο να εκτελεί κόρνερ και τον Λουπάνο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ στην ουσία “καθάρισε” το παιχνίδι και την πρόκριση.

Ο Μπράντον Τόμας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βρέθηκε απέναντι από τον Μέντες, έκανε το 2-0 και πλέον η Καλαμάτα θα χρειαστεί ένα… θαύμα για να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο ΠΑΟΚ, πέρασε από την έδρα της Καλαμάτας με τελικό σκορ 2:0 και στην ουσία έχει “κλειδώσει” την παρουσία του στα προημιτελικά, καθώς το δεύτερο παιχνίδι είναι στο γήπεδο της Τούμπας και πολύ δύσκολα θα χάσει αυτό το προβάδισμα.

ΓΚΟΛ: 26′ Ολιβέιρα (πεν.), 78′ Τόμας