O ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό με 3-2 set και θα είναι στον τελικό

O ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό και να περάσει στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών

Αντιμετωπίζει το Φοίνικα Σύρου σήμερα 1/4 και ώρα 19:15 ο ΠΑΟΚ στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος

Ολυμπιακός κυνηγούσε τα σετ αλλά δεν κατάφερε στο tie-break να πάρει αυτό που έπρεπε λόγω λαθών εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και πήρε καθαρά τη νίκη όπου θα βρίσκεται σήμερα στον τελικό με τον Φοίνικα Σύρου

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10.

ΠΑΟΚ και Φοίνικας θα είναι το ζευγάρι του τελικού για πρώτη φορά στην Ιστορία της διοργάνωσης, με την τελευταία αναμέτρηση στο θεσμό να είναι ο ημιτελικός του 2015.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος από την αρχή καθώς μετά το 2-3 πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δεν έχασε. Ο Δικέφαλος μετέτρεψε το 6-5 σε 8-5 (μπλοκ Κουμεντάκη σε Τέπαν) κι έφτασε στο 11-6 (άσος Κουμεντάκη). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-8, όμως με πίεση στο σερβίς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά κι έφτασε στο 20-13 κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εκκίνηση στο β’ σετ όπου το 1-1 έγινε 1-8 (!) με τον Τέπαν στο σερβίς και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μην μπορούν να τελειώσουν τις επίθεσεις καθώς λειτουργούσε εξαιρετικά το ερυθρόλευκο μπλοκ-άμυνα. Ο Καλμαζίδης εξάντλησε γρήγορα και τα δύο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεση με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 9-11 (άουτ Πάγενικ), αλλά το ερυθρόλευκο σερβίς δημιούργησε και πάλι προβλήματα στους ασπρόμαυρους με τη διαφορά να ανοίγει 11-17 και 14-20. Στο 17-22 ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 3-0 μειώνοντας σε 20-22, αλλά ο Πάβλε Πέριτς τελείωσε δύο κρίσιμες επιθέσεις (20-23, 21-24) και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 22-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ θύμισε αρχικά το πρώτο καθώς ο ΠΑΟΚ μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα (3-2) άρχισε να χτίζει μια διαφορά (6-4), φτάνοντας στο 11-8, που έγινε 11-10 με άσσο του Τέπαν, για να ξεφύγει εκ νέου 15-11 (μπλοκ Γουόλς σε Μιγιαίλοβιτς) και 18-13 (επίθεση Ούντρις). Ο Τζουλιάνι έριξε στο ματς διαδοχικά Προύσαλη, Ανδρεάδη αναζητώντας λύσεις και είδε το 20-15 να γίνεται 20-18 με δύο επιθέσεις του Πέριτς και το πρώτο μπλοκ του Ζουπάνι (στον Μπαρνς).

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός κέρδισε το video challenge και με άουτ του Μπαρνς η διαφορά έφτασε στον πόντο, με τον Πέριτς να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφάρισει κάνοντας πλασέ άουτ (21-19). Νέο λάθος από τον Μιγιαίλοβιτς διαμόρφωσε το23-20), με τον Δαλακούρα να μειώνει 23-22, όμως επίθεση του Ούντρις και νέα επίθεση του Κουμεντάκη έδωσαν το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Στην εκκίνηση του δ΄ σετ, όπως ακριβώς και στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός (με Πάγενικ απλά στο σερβίς) ξεκινήσε με ένα γρήγορα 0-4, κι όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 3-5 μίλησε ο Πέριτς. Ο Σέρβος με μπλοκ στον Μπαρνς και δύο άσσους έκανε το σκορ 3-9 και λίγο αργότερα το 6-9 (άσος Μπαρνς) έγινε 6-14 με δύο άσους του Ζουπάνι και λάθη του ΠΑΟΚ για να έρθει πολύ εύκολα το 17-25.

Στο τάι μπρέικ όμως οι Θεσσαλονικείς με μπλοκ ξέφυγαν με 3-1 και με άσο του Μπαρνς έφτασαν στο 7-3, για να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά (10-5) χωρίς οι ερυθρόλευκοι να μπορέσουν να πλησιάσουν με τον Μπαρνς να τελειώνει το ματς.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν  Πετρέας  Γουόλς 5  Κουμεντάκης Μπαρνς Ούντρις  Κοκκινάκης Τζιουμάκας, Σωτηρίου  Μπούτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντρέα Τζουλιάνι): Πάγενικ  Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς Τέπαν  Ζουπάνη  Πέριτς Ζήσης Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Δαλακούρας