Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0.

Στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου, ο «τυπικά» γηπεδούχος ΠΑΣ Γιάννινα που αναγκάστηκε να «μετακομίσει» για το συγκεκριμένο ματς στην Αθήνα, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου των «Ζωσιμάδων»  περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο απέναντι σε έναν επιθετικό, αλλά άστοχο στο πρώτο 45λεπτο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο  στο πλαίσιο της 22η αγωνιστικής και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας της Super League, όπου «συγκατοικεί» πλέον με τους «κιτρινόμαυρους» του Βορρά και την ΑΕΚ.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με ωραία ατομική ενέργεια κι ο Σβαμπ με πέναλτι  σε διάστημα 6 λεπτών  «καθάρισαν» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ, που αστόχησε από τα έντεκα μέτρα στο πρώτο ημίχρονο ο Βιεϊρίνια.

Στο 5’ του σουτ του Τζόλη πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 19’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι μετά από γύρισμα του Τζόλη και καθαρό χέρι του Οικονομόπουλου.

Ο Βιεϊρίνια ωστόσο, που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λοντίνγκιν, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 26’ ο Λοντίνγκιν αντέδρασε εξαιρετικά σε γύρισμα του Ουάρντα διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στο 36’ το σουτ του Σβαμπ πέρασε λίγο άουτ.

Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Κρμέντσικ δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του ΠΑΣ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιο ουσιαστικός κι αποτελεσματικός.

Στο 56’ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ  νίκησε τον Λοντίγκιν, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 61’ ο Τζόλης ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή από τον Οικονομόπουλο κι ένα λεπτό αργότερα, ο Σβαμπ που ανέλαβε την εκτέλεση «τελείωσε» το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος – Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (62’ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Λιάσος (63’ Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (63’ Ελευθεριάδης), Μπρένερ (31’ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (82’ Λέο Μπατίστ), Κρίζμαν.
ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο (67’ Βαρέλα), Βιερίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Αντρ. Ζίβκοβιτς (83’ Λάμπρου), Ουάρντα, Τζόλης (83’ Καγκάβα), Κρμέντσικ (82’ Σφιντέρσκι).