Ο ΠΑΟΚ έχασε 2-1 στην Τούμπα και συνεχίζει στο Europa League

Ο  ΠΑΟΚ  στον κρίσιμο αγώνα με την Κράσνονταρ στην Τούμπα, αν και  ανώτερος σε όλη  τη διάρκεια, πλήρωσε ακριβά τα λάθη του και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-2  από την Κράσνονταρ που τον αφήνει για μια ακόμη φορά εκτός ομίλων του  Champions League.

Θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία του στoυς ομίλους του Europa League.

Τα γκολ πέτυχαν ο Μιχαηλίδης στο 73΄ με αυτογκόλ, ο ΠΑΟΚ που έχασε πολλές ευκαιρίες για κάτι καλύτερο ισοφάρισε προσωρινά στο 77΄ με κεφαλιά του Ελ Καντουρί, όμως στο επόμενο λεπτό ο Καμπελά έδωσε την χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ στο 78΄, γράφοντας το τελικό 1-2 στην Τούμπα.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα και πίεζε ψηλά την άμυνα της ρωσικής Κράσνονταρ, που φαινόταν, ειδικά στα πρώτο ημίχρονο να έχει πολλά κενά, ενώ και στο κέντρο η ομάδα του Φερέιρα κέρδισε πολλές μάχες δίνοντας τη δυνατότητα να επιτίθεται κατά κύματα είτε από δεξιά, είτε από αριστερά.

Ωστόσο η επίθεση του ΠΑΟΚ δεν ήταν σε καλή βραδιά, χάνοντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Μόλις στο 16΄ διαγώνιο σουτ του πολύ δραστήριου Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ ο Σοφόνοβ με υπερένταση. Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς στροφές και δύο λεπά αργότερα καλό σουτ του Ελ Καντουρί μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Ρώσων που είχε πολύ δουλειά.

Η Κράσνονταρ άρχισε να ισορροπεί κάπως στο χώρο του κέντρου στο ημίωρο του αγώνα και βγήκε μπροστά με αξιώσεις δύο φορές:

Στο 29΄ ο Βιλένα από ευνοϊκή θέση σούταρε, χωρίς να ανησυχήσει τον Ζίβκοβιτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καμπελά βρέθηκε εντός περιοχής και από πλάγια, με δυνατό σουτ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Ζίβκοβιτς που έδιωξε με γροθιές την μπάλα.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μια καλή στιγμή, ωστόσο το δυνατό σουτ του Ελ Καντουρί σταμάτησε και πάλι ο αλάνθαστος Σοφόνοβ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν και πάλι με ορμή και διάθεση να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα έλυνε τα πόδια τους, αλλά εκτός των άλλων δεν είχαν και την τύχη με το μέρος τους.

Όπως στο 54΄ που για λίγα…εκατοστά ο Πέλκας δεν πρόλαβε την μπάλα με προβολή να νικήσει τον γκολκίπερ της Κράσνονταρ, μετά από ωραία σέντρα του Γιαννούλη.

Δύο λεπτά αργότερα από κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Βαρέλα με κεφαλιά παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Σοφόνοβ όμως η μπάλα…δεν του έκανε το χατήρι και έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σοφόνοβ.

Στο 62΄ ο νεοεισελθών Τσόλακ με ανάποδο ψαλίδι και από καλή θέση δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της ρωσικής ομάδας.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Κράσνονταρ άνοιξε το σκορ: Στο 73΄ από παράλληλη επικίνδυνη σέντρα του Σμολνίκοφ, ο Μιχαηλίδης προσπάθησε άτσαλα να διώξει την μπάλα που πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε βασανιστικά στην εστία του Ζίβκοβιτς! (0-1).

Με το εις βάρος τους πια σκορ ο ΠΑΟΚ βρήκε δυνάμεις για να αντιδράσει, κυνηγώντας πια δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Και τελικά βρήκε το γρήγορο γκολ που ζητούσε στο 77΄: Από ωραία εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ ο Ελ Καντουρί με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Σοφόνοβ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πριν προλάβουν όμως καλά καλά να πανηγυρίσουν την ισοφάριση οι παίκτες του ΠΑΟΚ, ήρθε η ψυχρολουσία στο επόμενο κιόλας λεπτό. Στο 78΄ Ο Βιλένα βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του ΠΑΟΚ, έπιασε το δυνατό σουτ που αρχικά μετά την επεμβαση του Ζίβκοβιτς βρήκε στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά ο Καμπελά εντελώς ανενόχλητος έκανε το 1-2 σε κενή εστία, βάζοντας οριστική «ταφόπλακα» στα όνειρα του ΠΑΟΚ για την ανατροπή.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Φερέιρα εμφανώς επηρεασμένοι από την αναπάντεχη εξέλιξη δεν μπόρεσαν να βρουν το σθένος να αντιδράσουν, αν και δημιούργησαν κάποιες φάσεις που εύκολα εξουδετέρωσε πάντως η ρωσική άμυνα.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Κράσνονταρ στους ομίλους του Champions League, και τον για μια ακόμη φορά εκτός νυμφώνος και θα συνεχίσει στoυς ομίλους του Europa League.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
Κίτρινες: Ινγκασον, Πέλκας, Ελ Καντουρί – Βιλένα, Κάϊο

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Ζ. Ζίφκοβιτς, Κρέσπο (59′ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Μιχαηλίδης, Ινγκασον, Βαρέλα (76′ Σφιντέρσκι), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης, Πέλκας (59′ Τσόλακ), Α. Ζίφκοβιτς.

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοφ, Κάϊο, Μαρτίνοβιτς, Πετρόφ, Ραμίρες, Βιλένα, Γκαζίνσκι (83′ Καμπόλοφ), Ούτκιν (58′ Σμολνίκοφ), Καμπελά (85′ Σουλεϊμάνοφ), Κλάεσον, Μπεργκ.