Ο ΠΑΟ κερδησε μεσα στη Λεωφόρο τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0(video)

Ο Παναθηναϊκος κερδησε μεσα στη Λεωφόρο τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 για την 12η αγωνιστική της Super League.

Τα γκολ του «ΠΑΟ» πέτυχαν ο Βιγιαφάνιες με πέναλτι στο 33’ και ο Αϊτόρ στο 59’.

Καλος  ο Παναθηναϊκός σε ολο το  διάστημα του αγώνα  δημιούργησε  φάσης στο 19’  ο Μαουρίσιο σε θέση βολής αλλά σούταρε άουτ.

Στο 29’ ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε σέντρα στον Μακέντα που έκανε τη κεφαλιά αλλά ο Σάλιακας χρησιμοποίησε το χέρι και μετά από τη χρήση του VAR υποδείχτηκε πέναλτι.

Ο Βιγιαφάνιες στο 33’ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα (1-0).

Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (44’) οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση με κεφαλιά του Κάργα που απέκρουσε ο Διούδης, ενώ στο επόμενο λεπτό οι αμυντικοί έσωσαν στη γραμμή προ του Χατζηγιοβάνη και το σκορ έμεινε στο ημίχρονο στο 1-0.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 59’ διπαλασίασαν τα τέρματα τους με σκαφτό πλασέ του Αϊτόρ (2-0).

Οι… παθογένειες του Παναθηναϊκού όταν κρατάει τη νίκη του στα χέρια του να επαναπαύεται εμφανίστηκαν πάλι και ο ΠΑΣ προσπάθησε να τις εκμεταλλευτεί και να ξαναμπεί στο παιχνίδι χάνοντας καλές ευκαιρίες.

Στο 74’ ο Διούδης έδιωξε σωτήρια με τα πόδια, ενώ στο 78’ ο Σάλιακας με «κεραυνό» έστειλε τη μπάλα να τραντάξει το δοκάρι, με τον Ελευθεριάδη να αστοχεί από κοντά σε δεύτερο χρόνο.

Στο 80’ ο ΠΑΣ είχε νέα ευκαιρία με τον Σιόντη να στέλνειο τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο άουτ.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μακέντα, Ζαγαρίτης – Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, (71’ Σερπέζης) Αλεξανδρόπουλος (46’ Αϊτόρ), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (81’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (71’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (90’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο (83’ Δούμτσης), Κάργας (46’ Καρτάλης), Σιόντης, Μπρένερ (60’ Νάουμετς), Ελευθεριάδης, Παμλίδης.