Ο Παναθηναϊκός Β’έκλεψε τους βαθμούς μέσα στο καυταντζόγλειο στις καθυστερήσεις σκορ (2-3)

Ο Παναθηναϊκός Β’ σε ένα ματς με μεγάλη ένταση, “έκλεψε” το “τρίποντο” στις καθυστερήσεις και επιβλήθηκε με 3:2 στο Καυτανζόγλειο στάδιο, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε ο Ηρακλής, ο οποίος μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στην έδρα του ηττήθηκε με 3:2 από τους “πράσινους”, οι οποίοι… λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις του ματς με το γκολ του Σαρδέλη. Με τη νίκη αυτή, οι “πράσινοι” παρέμειναν αήττητοι, έχοντας 8 βαθμούς, την ώρα που ο “Γηραιός” έμεινε στους 4 βαθμούς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ο αγωνας

To παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικές, ωστόσο στο 13ο λεπτό, ο Ηρακλής “χαμογέλασε”, ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, μετά από λάθος της άμυνας των “πρασίνων”, ο “Γηραιός” σε αντεπίθεσή του, νίκησε με τον Τόμας τον Ξενόπουλο για το 1:0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Παναθηναϊκό Β’, να χάνει την πρώτη του καλή στιγμή στο 32′, όταν το σουτ του Τουρκοχωρίτη πήγε στην αγκαλιά του Βελλίδη.
Το “τριφύλλι”, έχοντας ανεβάσει την απόδοσή του, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 34′, όταν ο Μπιλάλ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο στη μικρή περιοχή, πήρε την πάσα από την αριστερή πλευρά και έτσι έκανε χωρίς μεγάλο πρόβλημα το 1:1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 39′, το σουτ του Ηλιάδη πέρασε ελάχιστα άουτ. Μετά από μια φάση… πολιορκίας, οι “πράσινοι” στο 43′, ανέκτησαν το προβάδισμα. Αρχικά ο Αθανασακόπουλος κόπηκε από τον Βελλίδη, ωστόσο ο Μπιλάλ ακολούθησε τη φάση και βρήκε ξανά δίχτυα για το 2:1, με τις δυο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
Οι “κυανόλευκοι” άρχισαν πιο δυναμικά το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και “πάτησαν” περισσότερες φορές περιοχή. Μάλιστα, στο 50′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ρόμπι, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν υποδείχτηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης τον κ. Τομαρά. Δυο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι μετά το μαρκάρισμα πάνω στον Γιουμπιτάνα. Ο Μελούνοβιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει σε 2:2.

To σύνολο του Κώστα Γεωργιάδη προσπαθούσε να βρει χώρους στο γήπεδο και στο 70′ έγινε πολύ απειλητικό σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία. Ο Μελούνοβιτς υποδέχτηκε την μπάλα μετά από μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, όμως το τελείωμά του δεν ήταν ιδανικό και έτσι κατέληξε ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να “ανοίξουν τους χώρους” και στο 76′ το σουτ του Έμπο βρήκε… στοπ από τον Βελλίδη ξανά. Το ματς απέκτησε ένταση και νεύρα μεταξύ των παικτών, ωστόσο οι ψυχραιμότεροι επικράτησαν και έτσι η ροή του αγώνα επανέληθε κανονικά. Οι δυο ομάδες έψαχναν το γκολ της νίκης και αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού από το “τριφύλλι”. Ο Σαρδέλης υποδέχτηκε μια εξαιρετική πάσα, που έγινε στην πλάτη της άμυνας και με εξαιρετικό τελείωσμα “χάρισε” το “τρίποντο” στους “πράσινους” που παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα της Super League 2.

ΓΚΟΛ: 13′ Τόμας, 53′ Μελούνοβιτς (πεν.) / 34′, 43′ Μπιλάλ, 90+3′ Σαρδέλης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τομάς, 86′ Πατράλης / 26′ Τερεζίου, 74′ Σαρδέλης, Κρυπαράκος, 84′ Ανδρικόπουλος, 86′ Έμπο

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (46′ Κωστούλας), Α. Παπαστεριανός, Βιτλής, Σίλβα (89′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα, Πατράλης, Άλεξιτς (46′ Μελούνοβιτς), Τομάς, Τότσκα (46′ Μανουσάκης).

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (66′ Ανδρικόπουλος), Έμπο, Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος (75′ Καραμπάς), Ρόμπι, Τερεζίου (75′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (66′ Σαρδέλης).