O Παναθηναϊκός σοβαρός και αποφασισμένος.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 36′, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στην Λάρισα, την κέρδισε με 94-82 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών.

Το πάθημα, του έγινε μάθημα.

Ο Παναθηναϊκός, μπαίνοντας από την αρχή σοβαρός και αποφασισμένος, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω..

Οι «πράσινοι» με τους δύο «Παπ» σε μεγάλη μέρα, επικράτησαν άνετα των Θεσσαλών και έκαναν το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Μπάσκετ Λιγκ. Επόμενος αγώνα των δύο ομάδων, την Κυριακή 5/6 (18:30, ΕΡΤ3, ΕΡΑΣΠΟΡ), με τους «πράσινους» να θέλουν τη νίκη για να προκριθούν στους τελικούς.

Το ματς

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες.

Το «τριφύλλι», με τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου να σημειώνει γρήγορα 8 πόντους προηγήθηκε στο 4′ με 14-7.

Η Λάρισα, με τρίποντο του Καράμπελα, μείωσε στο 6΄σε 16-10.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τους δύο «Παπ» να κάνουν θραύση επιθετικά και να δίνουν στην ομάδα τους προβάδισμα 14 πόντων, 26-12 στο 8′.

Ένα τρίποντο του Μούντι και δύο βολές του Χάντσον, διαμόρφωσαν το 28-17, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο σοβαρός και συγκεντρωμένος ξεκίνησε και τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, που με τους Μέικον και Έβανς να παίρνουν την… σκυτάλη από τους «Παπ» έδωσαν στον Παναθηναϊκό ώθηση 18 πόντων, 40-22 στο 15′. Η Λάρισα, ακόμα και σε αυτό το σημείο δεν τα παράτησε και με τους Μούντι, Χάντσον και Τσαϊρέλη να σκοράρουν μείωσε στους 12, 43-31 στο 18′. Παπαγιάννης και Παπαπέτρου συνδέθηκαν και πάλι με το καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να πάει στα αποδυτήρια με μία ασφαλή διαφορά των 18 πόντων, 51-33.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε. Με τρομερό πάθος ο Οκάρο Γουάιτ κέρδιζε όλες τις «μάχες» και στις δύο πλευρές του παρκέ και με δικούς του 4 πόντους, η διαφορά ανέβηκε στους 23, 59-36 στο 22′. Στο επόμενο τρίλεπτο, η Λάρισα βρήκε πόντους με τους Μάριτς και Μπένζινς, αλλά το «τριφύλλι» με 6 διαδοχικές βολές (σ.σ. 2 του Παπαγιάννη, 2 του Νέντοβιτς και 2 του Μέικον» προηγήθηκε με 24, 65-41. Ο Γιώργος Βόβορας σε αυτό το σημείο άνοιξε το rotation και πέρασε στο παρκέ την δεύτερη πεντάδα. Ο Νίκος Χουγκάζ, «άρπαξε» την ευκαιρία και σημείωσε σε αυτό το διάστημα 4 πόντους. Με ένα… σόλο του Μέικον, το δεκάλεπτο έληξε στο 77-53.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου είχαμε ένα ασύλληπτο σόου ευστοχίας έξω από τα 6,75 με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε 6 (σ.σ τρία η καθεμία) σε 3 λεπτά, με το σκορ στο 33′ να είναι 86-62. Στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό πέρασε και ο Μαντζούκας με τον Βόβορα να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του πλην του τραυματία Σαντ Ρος, που μπήκε αποστολή αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου. Η Λάρισα, το κυνηγούσε το ματς και με γκολ – φάουλ του Κρουμπάλι μείωσε στους 15, 86-71 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει αρκετά, με την Λάρισα να καταφέρνει να ρίξει κι άλλο την διαφορά, στους 11, 91-80 1,41′ για το φινάλε. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, όσον αφορά το νικητή με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 94-82.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης

O MVP

O αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε την διαφορά. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 25 πόντους (5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές), μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 26:01 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Σίβα, Μέικον 13, Παπαγιάννης 16, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 25, Κασελάκης 5, Γουάιτ 12, Νέντοβιτς 6, Χουγκάζ 4, Έβανς 6, Μαντζούκας 3, Σαντ Ρος.

Λάρισα (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 16, Κρουμπάλι 7, Τσαιρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3, Καράμπελας 18, Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 10, Μάριτς 2, Μούντι 17.