Ο Παναθηναϊκός νίκησε  με 1-0 τον Απόλλωνα μεσα στην Ριζούπολη

Με τον σκόρερ εορτάζοντα Φώτη Ιωαννίδη ο Παναθηναϊκός νίκησε  με 1-0 τον Απόλλωνα μεσα στην Ριζούπολη για τη 15η αγωνιστική, της Super League.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε  επιθετικά και στο 3’ έφτασε κοντά στο γκολ, από γύρισμα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του αποκρούστηκε απα τον Απόλλωνα.

ο Μπαξεβανίδης στο 16’ έπαιξε το ένα-δύο με τον Τσιλούλη, αλλά αντί να τελειώσει μόνος του τη φάση  γυρίσει τη μπάλα προς τον Φερνάντεθ, με τον Σένκεφελντ να απομακρύνει μακρια την μπαλα.

Στο 20ό λεπτό, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν οι Χατζηγιοβάνης και Χουάνκαρ συνδυάστηκαν ωραία από δεξιά, ο Ισπανός γύρισε τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, με τον Βέρχουλστ να τη χάνει μέσα από τα χέρια του και τον Φώτη Ιωαννίδη να τη σπρώχνει στα δίκτυα για το 1-0.

Στο 26’ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με τον Τσιλούλη να νικάει στον αέρα τον Ζαγαρίτη, να κατεβάζει τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Διούδη.

Στο 34’ μετά από γύρισμα του Μπρούσιτς ο Διούδης έκανε κακό υπολογισμό στην έξοδό του και τράκαρε με τον Νίκο Ιωαννίδη, ο οποίος τραυματίστηκε.

Ο Κουτσιαύτης έδειξε πέναλτι, όμως μετά από υπόδειξη του VAR Κωνσταντίνου Κοτσάνη, πήρε πίσω την αρχική απόφαση, δείχνοντας χαρακτηριστικά ότι ο επιθετικός του Απόλλωνα βρήκε τη μπάλα πρώτα με το χέρι, πριν πέσει πάνω του ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού.

Στο 43’ από λάθος του Χατζηγιοβάνη και ασθενέστατο διώξιμο της μπάλας από τον Πούγγουρα, ο Φερνάντεθ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Αθανασακόπουλος έκλεψε τη μπάλα, έκανε κούρσα 40 μέτρων και γύρισε τη μπάλα προς τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος αντί να πασάρει σε κάποιον αμαρκάριστο συμπαίκτη του, έκανε μία ντρίμπλα παραπάνω και τον έκοψαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αντίστοιχα επεισοδιακά.

Στο 48’ ο Τσιλούλης έκανε ατομική προσπάθεια, συγκρούστηκε με τον Ζαγαρίτη κι ο Κουτσιαύτης έδειξε αρχικά πέναλτι.

Μετά από πεντάλεπτη αναμονή κι ελέγχου της φάσης από το VAR κι ενώ ο Μπεντινέλι είχε στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα, ο Κουτσιαύτης πήρε πίσω το πέναλτι, έδειξε φάουλ έξω απ’ την περιοχή και δεύτερη κίτρινη στον Ζαγαρίτη που αποβλήθηκε.

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε σοου.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να αμύνεται μαζικά πίσω απ’ τη μπάλα με δεξιό μπακ για ένα εικοσάλεπτο τον Χατζηγιοβάνη κι ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει, χωρίς όμως να βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Διούδη.

Στο 73’ ο Φώτης Ιωαννίδης έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια, άδειασε δύο παίκτες και σούταρε δυνατά με τον Βέρχουλστ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Διούδης έδειξε τα αντανακλαστικά του στο σουτ του Μουνιέ, ενώ στο 77’ καταγράφηκε η τρίτη φάση που άναψε… φωτιές στο ματς:

Σε σέντρα του Μουνιέ, ο Μπεντινέλι κατέβασε τη μπάλα και νίκησε τον Διούδη.

Το γκολ ωστόσο, δεν μέτρησε ξανά με υπόδειξη του VAR, που έδειξε έπειτα από πεντάλεπτο έλεγχο πως ο μέσος του Απόλλωνα ήταν οριακά οφσάιντ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διούδης απέκρουσε εξαιρετικά την κεφαλιά του Ντάουντα, ενώ στο 90’+5’ ο Αϊτόρ έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε προς τον Χουάνκαρ που πλάσαρε ελάχιστα άουτ από πλάγια θέση.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κίτρινες: Τσιλούλης, Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας – Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Πούγγουρας, Καρλίτος

Αποβολές: 51’ Ζαγαρίτης (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούτσιτς (70’ Χουχούμης), Κολ, Σλίβκα, Τσιλούλης, Μπεντινέλι, Φερνάντεθ (70’ Μουνιέ), Ν. Ιωαννίδης (34’ λ.τρ. Ντάουντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (74’ Μολό), Αθανασακόπουλος (82’ Αϊτόρ), Φ. Ιωαννίδης (85’ Μαυρομμάτης), Μακέντα (82’ Καρλίτος).