Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 1-0 με ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 1:0 στην Αμμόχωστο. Με καλή εικόνα στο πρώτο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 29′ με τον Σπόραρ. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί πρώτος στο 7′. O Σπόραρ πάσαρε με το κεφάλι στον Βέρμπιτς, με τον τελευταίο με νέα κεφαλιά να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 13′ όμορφη ανάπτυξη από τους “πράσινους”, ο Μπερνάρ πέρασε κάθετα στον Σπόραρ, ο οποίος σούταρε και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 18′ ένα σουτ από τον Παλάσιος με εξωτερικό φάλτσο, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 29′ η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, πήρε αυτό που της άξιζε και πέτυχε γκολ με τον Σπόραρ, να εκτελεί τον Κίσσα, στέλντοντας την μπάλα στο “παραθυράκι”, γράφοντας το 1:0. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 1:0. Η Νέα Σαλαμίνα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική προσπάθεια!

Στην επανάληψη, πρώτη απείλησε η Νέα Σαλαμίνα στο 47′ το σουτ από τον Κλίμοβιτς απομάκρυνε ο Μπρινιόλι την μπάλα. Στο 63′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος, με το σουτ από τον Κυριόπουλο, ο Κίσσας απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ. Οι “πράσινοι” από εκείνο το σημείο και μέτα, άρχισαν να ανεβάζουν στροφές μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 77′ ήταν η σειρά των Κυπρίων να απειλήσουν, ο Λιμπομπέ επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα. Η μίνι-προετοιμασία των “πράσινων” τελείωσε επί κυπριακού εδάφους και γυρίζει στην Ελλάδα έτοιμος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και της σεζόν.//

ΓΚΟΛ: 29′ Σπόραρ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτέ, Μαργκάσα, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Τιάγκο, Νικολάου, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Φιακάς, Φελίπε, Σταλόνε, Τσίκο, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μάντζεκ, Βίκτωρος, Οφόρι, Λέουκο , Παύλου, Φράγκος, Ευθυμίου, Καρανίδης

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσόκαϊ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Παλάσιος, Σπόραρ

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Μπρινιόλι, Πούγγουρας, Βαγιανίδης, Καμπετσής, Σάντσες, Συμεωνίδης, Κυριόπουλος, Σαβιέρ, Σιδεράς