O Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 97-89.

O Παναθηναϊκός  δεν μπόρεσε να φύγει νικητής στην 4η αγωνιστική της Euroleague,  ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 97-89.

H δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκόυ στη διοργάνωση.

Οι Ισπανοί πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους 3-1.

Με αιφνιδιασμό ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο ματς  προηγήθηκε με 4-15 στα πρώτα λεπτά του αγώνα,

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν,  οι πράσινοι έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Φόστερ έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 13-18.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος καθώς οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν αλλά οι παίχτες του Βόβορα ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι και με τον Φόστερ σε μεγάλη βραδιά να σημειώνει 16 πόντους στο ημίχρονο, αλλά και τον Μήτογλου να κυριαρχεί στα καλάθια με 8 ριμπάουντ, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσλόνα μπροστά στο σκορ με 36-35.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος παρόλο που ο Παναθηναϊκός πάλι αιφνιδίασε και βρέθηκε στο +11 (44-55) στο 26’. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη, άσκησαν πίεση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία 58-58.

Ίδια εικόνα και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ματς να κρίνεται στις… λεπτομέρειες. Με το χρόνο να υπολείπεται 38 δευτερόλεπτα πριν τη κόρνα για το φινάλε και το σκορ στο 73-72 υπέρ των γηπεδούχων, ο Παπαγιάννης έχασε το ριμπάουντ, ο Καλάθης έκλεψε και ο Ντέιβις από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-72. Με τρεις βολές του Κασελάκη στα 7 δεύτερα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 75-75, ο Χίγκινς αστόχησε και το ματς πήγε στη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μπαρτσελόνα έχτιζε διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκός την ψαλίδιζε με τους γηπεδούχους ωστόσο να κρατούν μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο όπου και πήραν τη νίκη με 97-89.

Δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89 (παρ)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Λάτισεφς, Βίλιους

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (2), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4), Καλάθης 14 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 2, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης 5, Φόστερ 24 (4), Νέντοβιτς 15 (5), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (1), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (4).