Ο Παναθηναϊκός άλλη μία νίκη και κάνοντας ρεκόρ κερδίζοντας τον Άρη Θεσσαλονίκης

Οι “πράσινοι” λυτρώθηκαν στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, επικράτησαν με 1-0 του Άρη και ισοφάρισαν ρεκόρ 28 ετών!

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πολύ κοντά στο να… εκτροχιάσουν το τρένο του Παναθηναϊκού, ωστόσο ο Άντραζ Σπόραρ έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, έκανε το 9/9 και ισοφάρισε ρεκόρ 28 ετών, καθώς η τελευταία φορά που έτρεξε αυτό το σερί ήταν τη σεζόν 1994-1995!

Ο αγώνας

Το παιχνίδι άνοιξε με πολύ καλό ρυθμό και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Τσέριν σούταρε από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 9ο λεπτό απείλησαν ξανά. Ο Παλάσιος βγήκε στην αντεπίθεση, σέντραρε συρτά για τον Ιωαννίδη, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κουέστα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πολιορκούν τα καρέ του Άρη και στο 12ο λεπτό, έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπερνάρ βρέθηκε εντός της περιοχής, σούταρε και ο Κουέστα αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 16′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με αξιώσεις, χάρη σε λάθος του Σάντσες. Ο Ιτούρμπε μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ωστόσο ο Σένκεφελντ έπεσε εγκαίρως στο σουτ και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Άρης προσαρμοζόταν στις επιθέσεις του Παναθηναϊκού και προσπαθούσε να βρει κενούς χώρους για να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι. Μετά το 30′, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν ξανά με διάθεση για να συνεχίσουν στον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης ήταν εξαιρετικός μεσοαμυντικά, βάζοντας δύσκολα στο δημιουργικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη τελική από τις δύο ομάδες. Στο 62′, ο Άρης δημιούργησε… υποψία φάσεως, όταν ο Ματέο Γκαρσία έκανε τη σέντρα για τον Ιτούρμπε και ο Παραγουανός δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα για να δημιουργήσει ανησυχία στον Μπρινιόλι. Στο 67′, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Μπερνάρ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR για φάουλ που προηγήθηκε μέσα στην περιοχή. Στο 79′, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο ματς. Ο Βέρμπιτς έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μπερνάρ, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε διαρκώς, με τον Σπόραρ να σηκώνεται πιο ψηλά απ’ όλους και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από στατική φάση. Εν συνεχεία, τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα και το “τριφύλλι” έκανε το 9/9 στο πρωτάθλημα της Super League.

ΓΚΟΛ: 90+2′ Σπόραρ

Κίτρινες: 59′ Σένκεφελντ, 65′ Πέρεθ, 65′ Μπρινιόλι, 90+3′ Σπόραρ / 25′ Γκαρσίαμ 57′ Ετέμπο, 59′ Ιτούρμπε, 84′ Κουέστα

Κόκκινη: 90+6′ Πάλμα

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Σάντσες, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ (80′ Τσοκάι), Παλάσιος (79′ Αϊτόρ), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (63′ Σπόραρ)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Ιτούρμπε (63′ Γκρέι), Γκαρσία, Εμπακατά (80′ Ντιόπ), Ζερβίνιο (63′ Πάλμα)