Ο Παναιτωλικός λύγισε τους περιστεριώτες και κέρδισε με 2-0 σκορ.

Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε το γκολ της χρονιάς με τακουνάκι, έγινε ο πρώτος σκόρερ του Παναιτωλικού στην μεγάλη κατηγορία, ο Χουχούμης… υπέγραψε την νίκη με κεφαλιά και η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση των μαχητικών Περιστεριωτών, που αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 20ο λεπτό λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Γιαννιώτη, με 2-0.

Το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου με την επικράτηση αυτή “έπιασε” εκείνο του Κρις Κόλμαν στην βαθμολογία της Super League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, δίχως κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τον Ατρόμητο με ένα δυνατό σουτ του Ροτάριου από το όριο της περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη.

Στο 20ο λεπτό ένα μαρκάρισμα του Γιαννιώτη στον Σενγκέλια έξω από την μεγάλη περιοχή οδήγησε τον διαιτητή της συνάντησης να υποδείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Οι γηπεδούχοι με παίκτη παραπάνω, είχαν πλέον την μπάλα στα πόδια τους αλλά για τα επόμενο τέταρτο δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Στο 45′ ένα σουτ του Αποστολάκη απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Μάριτς.

Στο 45+2′ η μεγαλύτερη στιγμή του Παναιτωλικό, με τον Νίκο Καρέλη να αστοχεί εξ επαφής στην τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Με την πρώτη στιγμή του στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός… έλυσε τον γόρδιο δεσμό.

Ο Καρέλης σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ με τακουνάκι σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή,  έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 52′ ωραίο σουτ του Ξενιτίδη από μακριά, εξαιρετική επέμβαση του Μάριτς.

Στο επόμενο τέταρτο οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και έλεγχαν το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να βρεθούν με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Στο 75′, πάλι από εκτέλεση κόρνερ από την ίδια πλευρά, η ομάδα του Αγρινίου βρήκε το τέρμα, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Χουχούμη από το ύψος της μικρής περιοχής.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναιτωλικός πήρε μια μεγάλη νίκη στην έδρα του μετά από 129 ημέρες.