Ο Ολυμπιακός τίμησε την Ελλάδα με την ισοπαλία 1 – 1 στη Γερμανία

Ενας Ολυμπιακός να είναι ανώτερος της Φραιμπουργκ στο Α ημίχρονο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ από το 17″ όταν ο Μασούρας από δεξιά πάσαρε προς τα αριστερά στον Ελ Αραμπί το πρώτο σουτ αποκρούστηκε από τον Φλεκεν τερματοφύλακα πήρε το ριμπάουντ ο Ελ Αραμπί και με νέο σουτ άνοιξε το σκορ για το 0 – 1

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός με τον Μασούρα έχασε ένα γκολ από αυτά που βάζουν στο διαδίκτυο χάνουν το γκολ σε άδειο τέρμα αφου τον τερματοφύλακα τον έχουν στείλει στο κοντινό περίπτερο για τσιγάρα και την μπάλα την στέλνουν αουτ και γελάνε τα μωρά. Έτσι ακριβώς έγινε με τον Μασούρα ο Ροντρίγκες ξεκίνησε την φάση έδωσε στον ο Ελ Αραμπί εκείνος στον Μασούρα εκείνος έστειλε τον Φλεκεν στο περίπτερο και το γκολ δεν το έβαλε που θα το κουβαλάει σε ολη του την ζωή να το διηγείται και στα εγγόνια του .

Η άλλη ευκαιρία ήταν επίσης κλασική για το 0 – 2 ο Μπιέλ απο κοντα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και κόντραρε πάνω στον στόπερ.
Η Φραιμπουργκ εκτός από μια ευκαιρία που έκανε δεν απειλήθηκε ο Κέρβερος Πασχαλάκης που έκανε την εμφάνιση της ζωής του αποσοβώντας 4 γκολ για την Φραιμπουργκ στο Β ημίχρονο. Εγώ θα τολμήσω να πω επειδή είμαι παλιά καραβάνα στο ποδόσφαιρο, μας θύμισε τον ήρωα τα Τάμπερε του 1952 τον θρυλικό Νίκο Πεντζαρόπουλο του Πανιωνίου, και της Εθνικής Ελλάδος

Θεωρώ τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη για την καλύτερη μεταγραφή της φετινής περιόδου, για τον Ολυμπιακό κι ας ήρθε αθόρυβα λογω ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός στο Β μέρος αναγκαστηκε να προστατέψει το 0 – 1 και οπισθοχώρησε αφού από το πρώτο μέρος 35″ έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Γκάρι Ροντρίγκες με θλάση με το Ρέαμπτσιουκ να παίρνει την θέση του βρουσαι αριστερό μπακ και ο Μάριος την θεση του Ροντρίγκες Επίσης ο Μίτσελ άργησε να κάνει τις επόμενες αλλαγές αφού υπάρχει μεγάλη πίεση σε όλο το Β μέρος . Στο 69″ η δεύτερη αλλαγή με τον Κούντε αντί Μπιέλ, και στο 83″ μπήκαν Βαλμπουενά, Ουι Τζο,, Ρέτσος ,

Ο Ολυμπιακός σε όλο το Β μέρος αμυνεται με άριστο τρόπο και με ήρωα τον Πασχαλάκη να κρατάει τη νίκη μέχρι το 92″ Στο λεπτό αυτό από μια σέντρα από τις πολλές που έγιναν μια στραβοκεφαλιά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Πασχαλάκη να μην μπορέσει καν να αντιδράσει χωρίς να ευθύνεται.Έτσι χάθηκε η νίκη και η τρίτη θέση που τον οδηγούσε τρίτο τη τάξη κυπελλο ….

Να σημειώσω ότι ο Μίτσελ άργησε να κάνει τις επόμενες αλλαγές αλλά ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή άμυνα σε όλο το ματς. Όμως θα πρέπει να σταματήσουν αυτές οι συνεχόμενες λάθος μεταβιβάσεις και με την Φραϊμπουργκ να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση .

Γενικά ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στην Ευρώπη και άδικα έχασε τη νίκη που την δικαιούταν. Οπως δήλωσε και ο Βρουσαι ο διαιτητής ήταν περιέργος απαράδεκτος με το να σταματάει συνεχώς το παιχνίδι αποσυντονίζοντας τους παίκτες του Ολυμπιακο

Πως ξεκίνησαν
Το καλύτερό του ημίχρονο φέτος με σκόρερ τον Αραμπί και μεγάλες χαμένες φάσεις του Μασούρα
Ένα β’ μέρος με Φράιμπουργκ VS Πασχαλάκη και 1-1 στο 93′ για να έρθει ο αποκλεισμός λόγω Ναντ
Ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθεια που έκανε και το πολύ καλό του α’ μέρος με τη Φράιμπουργκ ήρθε ισόπαλος 1-1 στη Γερμανία και σε συνδυασμό με το 2-1 της Ναντ με τη Καραμπάγκ μένει εκτός της ευρωπαϊκής συνέχειας με τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις. Σπουδαίες χαμένες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπιακός.

Ο Μίτσελ σύμφωνα με το αρχικό γράφημα της UEFA είχε διαλέξει για τον Ολυμπιακό σχήμα 4-4-2 με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, με τους Βρουσάι, Μπα, Ντόι και Άβιλα στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Ίνμπομ Χουάνγκ με τον Εμβιλά, έχοντας στα άκρα τους Μασούρα και Γκάρι Ροντρίγκες. Τέλος, στην επίθεση ήταν ο Ελ Αραμπί με τον Πεπ Μπιέλ. Στο γήπεδο σε πρώτη φάση φαινόταν πως ο Ισπανός με τον Αραμπί έμεναν πιο ψηλά και πιο μπροστά από τους συμπαίκτες τους.

Από την άλλη στη Φράιμπουργκ, ο Κρίστιαν Στράιχ δεν είχε κάποια έκπληξη στις επιλογές του, καθώς, σε σχηματισμό 4-4-2 (που γινόταν 4-4-1-1 με τον Κιέρε πίσω από τον Γκρέγκοριτς), ξεκίνησε με τον Φλέκεν στο τέρμα, τους Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ και Γκίντερ στην άμυνα, τους Κέιτελ και Χόφλερ στον άξονα ενώ οι Ντόαν και Γκρίφο πήγαν στα άκρα της επίθεσης. Τέλος, στην κορυφή ήταν ο Κιέρε με τον Γκρέγκοριτς.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα γεμάτο και πειστικό α’ μέρος με τη Φράιμπουργκ. Ήταν το κορυφαίο του 45λεπτο φέτος στην Ευρώπη και με διαφορά.

Στο 2ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής από μία αρκετά καλή επίθεση του Ολυμπιακού αλλά έκανε ένα κακό σουτ έξω. Στο 17′ ήρθε το 0-1. Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα, ο Μπιέλ έκανε το πλασέ, ο Φλέκεν απέκρουσε αλλά ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό!

Στο 23′ σε μία φάση όπου ο Ολυμπιακός δεχόταν πίεση βγήκε στην αντεπίθεση με τον Γκάρι Ροντρίγκες, που μάλλον άργησε να δώσει στον Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να περνάει τον Φλέκεν αλλά να σουτάρει έξω σε μία μεγάλη φάση.

Στο 31ο λεπτό ένα σουτ του Εμβιλά έφυγε έξω ενώ στο 35′ ο Μπιέλ είχε μεγάλη χαμένη φάση όταν είχε την ευκαιρία να σουτάρει με τον Φλέκεν εκτός εστίας αλλά έπεσε πάνω του ο Χέλφερ και τον έκοψε. Η ατυχία του Γκάρι Ροντρίγκες με τραυματισμό έφερε την είσοδο του Ρέαμπτσιουκ στο ματς. Το α’ μέρος έκλεισε με το 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού με την είσοδο του Μολβαδού διεθνούς βέβαια να διαφοροποιεί τον σχηματισμό αλλά όχι την προσέγγιση του αγώνα.

Στο 2ο 45λεπτο η Φράιμπουργκ έβγαλε πιο καλή εικόνα σε σχέση με το πρώτο μέρος και έτσι αύξησε την πίεσή της και έβγαλε και παραπάνω φάσεις. Στο 58′ ο Πασχαλάκης έβγαλε μία κεφαλιά του Χέλφερ.

Στο 58′ ένα σουτ του Άβιλα πέρασε έξω. Στο 59′ υπήρξε μία φοβερή επέμβαση Πασχαλάκη σε σουτ του Κίμπλερ και στο 61′ μία απειλή με τον Λάινχαρτ. Η γερμανική ομάδα συνέχισε την πίεση με ένα σουτ του Έγκειστειν έξω και μετά δύο φάσεις με Γκρίφο στο 71′ και Πέτερσεν στο 77′ (στη 2η είχε μεγάλη επέμβαση στον Πέτερσεν).

Στο 88′ ο έμπειρος γκολκίπερ έβγαλε τρομερά και τη φάση του Γέονγκ με κεφαλιά. Στο 93′ η Φράιμπουργκ βρήκε το 1-1 μετά από την κεφαλιά του Κίμπλερ στη γωνία του Πασχαλάκη. Ήρθε και το 2-1 της Ναντ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον Ολυμπιακό που δεν θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Και όλα αυτά παρά το γεγονός πως ο Μίτσελ είχε βάλει και τρίτο στόπερ με τον Ρέτσο σε μία επιλογή που εκ του αποτελέσματος δεν του βγήκε πάντως. Στο 95′ είδε κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) ο Μπα και αποβλήθηκε.

MVP: Ο Πασχαλάκης κυρίως. Κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο όσο μπορούσε για να… νικηθεί στο 93′ από τον Κίμπλερ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Το κέντρο του Ολυμπιακού. Κυρίως με Εμβιλά και Ίνμπομ Χουάνγκ αλλά περισσότερο στο α’ μέρος. Επίσης ο Αραμπί για το γκολ του. Για τη Φράιμπουργκ προφανώς ήταν ο Κίμπλερ που σκόραρε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Οι μεσοεπιθετικοί του Ολυμπιακού. Οι Μασούρας και Μπιέλ έχασαν στο α’ μέρος φάσεις που εάν είχαν βρει δίχτυα το ματς μπορεί να είχε άλλη τροπή.

Η ΓΚΑΦΑ: Η φάση του 1-1 της Φράιμπουργκ. Εκεί που δεν υπήρξε σωστή αντίδραση για να βγάλει γκολ η γερμανική ομάδα.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Με λάθη η διαιτησία του Εσθονού Τόχβερ δίχως πάντως να κρίνει – καθοριστικά – τον αγώνα. Λάθη σε βάρος του Ολυμπιακού για υποδείξεις φάουλ και για κάρτες. Δύο φάσεις όπου ζήτησε πέναλτι η Φράιμπουργκ ελέχθηκαν προτού αποφανθεί ότι δεν υπάρχουν παραβάσεις.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ολυμπιακός μένει εκτός της ευρωπαϊκής συνέχειας. Πήγε να πάρει μία μεγάλη νίκη στη Γερμανία όμως έμεινε με το 1-1 και τους 2 βαθμούς στον όμιλο και έτσι πριν καν κλείσει ο Οκτώβριος αποκλείεται από την Ευρώπη. Το… κρίμα έχει να κάνει με τη μεγάλη του προσπάθεια και κυρίως την εικόνα του στο α’ μέρος.

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ (77′ Σιλντίλια), Γκίντερ, Κέιτελ (64′ Έγκεσταιν), Χόφλερ, Ντόαν (64′ Βάισχαουτ), Γκρίφο, Κιέρε (64′ Γέονγκ) και Γκρέγκοριτς (73′ Πέτερσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (83′ Ρέτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (83′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (39′ λ.τρ. Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί (83′ Ουί Τζο) και Μπιέλ (69′ Κούντε)