Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναιτωλικό με 6 – 1

Μετά την βαριά ήττα του Ολυμπιακού στο ΟΠΑΠ Αρένα σάρωσε τον Παναιτωλικό με ωραίο ποδόσφαιρο 6- 1 Ήτα επόμενο ότι ο Ολυμπιακός θα αντιδρούσε άμεσα.

Αν ο Μίτσελ κατέβαζε με την ΑΕΚ αυτήν την ενδεκάδα ο Ολυμπιακός δεν θα έχανε το ματς του ημιτελικού. Ο Μίτσελ έβαλε τον Πασχαλάκη Ροντνει Παπασταθόπουλο Ρέτσο, Ράμος στην άμυνα– Εμβιλά, Μποέμ Χουάνγκ, Χάμες, στη μεσαία γραμμή και στην επίθεση τον Φορτούνη από δεξιά αριστερά τον Γκάρι Ροντρίγκες και στην κορυφή τον Μπακαμπού.

Στο 9″ από 40 αρα μεταβίβαση του Χάμες στον Ροντρίγκες αριστερά εκείνος προχώρησε λίγο και σέντραρε πρός τον Μπακαμπού και με κεφαλιά σεντρεφορίσια άνοιξε το σκορ για το 1 – 0 του Ολυμπιακού.

Στο 32″ ανατράπηκε ο Φορτούνης από αριστερά μέσα στην περιοχή από τον Ντίας με τον Γκορτσίλα να μην δίνει το πέναλτι με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πέφτουν πάνω στον διαιτητή το παράξενο είναι ότι το VAR συμφώνησε με τον διαιτητή.

Στο 45″ ο Φορτούνης χτύπησε ένα φάουλ και ο προωθημένος Παπασταθόπουλος με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Κοντογιάννη και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0 του Ολυμπιακού.

Στο Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρά με το 2- 0 στην πλάτη του και το πλήρωσε ο Παναιτωλικός στο 50″ ξανά μπήκε στο παιχνίδι, ο Κολοβός σέρβιρε από αριστερά παράλληλα με το τέρμα του Πασχαλάκη και ο Καρέλης προ κενής εστίας πέτυχε το 2 -1 για τον Παναιτωλικό.
προκειμένου να γίνει ντέρμπι το ματς ο Ολυμπιακός πάτησε πάλι γκάζι και στο 61″ ο Φορτούνης με κόρνερ βρίσκει τον Χάμες και με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 3 – 1

Στα επόμενα λεπτά έχει έρθει η ώρα για τον Ισπανό Κανός ο Χάμες του δίνει μπροστινή μπαλιά ασίστ και πλασάρει με όμορφο τρόπο τον Κοντογιάννη για το 4 -1 και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Ήταν η ωραιότερη στιγμή του ματς στο Καραϊσκάκη που δεν σεβάστηκε ο Γκορτσίλα
Ο Κανός σήκωσε την φανέλα του για να δείξει ότι το γκολ το αφιέρωσε με δάκρυα στα μάτια στην Μαμά του που ‘ έφυγε ” από τη ζωή πρόσφατα και ο Διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα, μα το γράμμα του νόμου λεει σε αφιερώματα θανόντων να βγάζουμε κάρτες;; Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού αγκάλιασαν τον Κανός να τον παρηγορήσουν

Στο 75″ ο Κανός κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από την άμυνα του Παναιτωλικού, και ο Χάμες με εύστοχη εκτέλεση κάνει το 5 – 1 για τον Ολυμπιακό. Δεν τελειώσαμε εδώ έχει μπεί στο ματς ο Βαλμπουενά πρίν μερικά λεπτά και κάνει στο ματς τα δικά του και στο 90″ κεραυνοβολεί τον Κοντογιάννη για το 6 – 1 ένα σκορ που το πετυχαίνει ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά φέτος.

Απόψε ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ποιότητα και ήταν εύστοχος στις τελικές προσπάθειες κανείς παίκτης δεν υστέρησε αλλα τα πρώτα βιολιά ήταν Χαμες, Φορτούνης, Ροντνει, Μποέμ Χουάνγκ, ο Κανός όσο έπαιξε.είναι κανονικός εξτρέμ. Ο Ραμος έδειξε και επιθετικές αρετές αλλά δεν τον τροφοδοτούσαν όταν έβγαινε μόνος του στην επίθεση .

Τώρα ο Ολυμπιακός προωθήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αφού ο ΠΑΟΚ στη Τρίπολη έφερε ισοπαλία με 2 – 2 Έχουμε και λέμε Παναθηναϊκός 51 ΑΕΚ 50 Ολυμπιακός 46 ΠΑΟΚ 44 Βόλος 35 Όλα παίζονται για το πρωτάθλημα τα πάντα ανατρέπονται.
.Το ματς σε λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 7’ ο Φορτούνης βρήκε χώρο και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπακαμπού. Ο Εμβιλά βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Ροντινέι, αυτός απέφυγε τον αντίπαλό του και σέντραρε από δεξιά, ο Μπακαμπού έπιασε στον ύπνο την άμυνα και τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού και με εναέριο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Μίτσελ συνέχισαν να πιέζουν και στο 26’ είχαν μια ακόμα τελική, αυτή τη φορά με τον Χάμες Ροντρίγκες. Ο Κολομβιανός σταρ έκλεψε από τον Κολοβό και σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κοντογιάννη.

Στο 43’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι από δεξιά, ο Χάμες Ροντρίγκες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε ένα ακόμα φάουλ και ο Σωκράτης με δυνατή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού.

Οι Ερυθρόλευκοι «χτύπησαν» στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (9’, 45’) και έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο έχοντας προβάδισμα δύο γκολ.

Χωρίς αλλαγές, μείωσε ο Καρέλης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη τελική. Στο 48’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έστρωσε στον Κώστα Φορτούνη, αυτός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κοντογιάννης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός μείωσε σε 2-1 με πλασέ του Καρέλη, μετά το γύρισμα του Κολοβού. Στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Ρέτσος, με τον Μίτσελ στο 57’ να κάνει διπλή αλλαγή βάζοντας τον Ουσεϊνού Μπα στη θέση του Έλληνα αμυντικού και τον Κανός αντί του Γκάρι Ροντρίγκες. Στο 59’ ο Χάμες συνεργάστηκε ωραία με τον Κώστα Φορτούνη, ο διεθνής άσος σούταρε με τη μία μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοντογιάννης μπλόκαρε.

Χάμες, Κανός και 4-1!

Στο 61’ ο Ολυμπιακός απάντησε στο γκολ του Καρέλη με τον Χάμες Ροντρίγκες. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι και ο Κολομβιανός σούπερ σταρ με κεφαλιά έκανε το 3-1 για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Ντίας. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, έκανε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ντίας έχασε την ευκαιρία να μειώσει και λίγο αργότερα (67’) ο Ολυμπιακός έκανε το 4-1, με τον Κανός. Ο Χάμες Ροντρίγκες κατέβασε ωραία, έδωσε στον Κανός, αυτός απέφυγε τον αντίπαλό του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιάννη για το 4-1. Ο Ισπανός αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στη μητέρα του, που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες, με τον Ιβηρα μεσοεπιθετικό να ξεσπάσει σε κλάματα.

Δύο ακόμα από Χάμες και Βαλμπουενά

Στο 74’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κανός από τον Κοντογιάννη και ο Χάμες Ροντρίγκες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Μετά το γκολ, ο Μίτσελ έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Βαλμπουενά και Κασάμι αντί των Χάμες και Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, ενώ λίγο αργότερα ο Ισπανός έριξε στο παιχνίδι και τον Ελ Αραμπί αντί του Φορτούνη. Στο 90’ ο Βαλμπουενά έβαλε το… κερασάκι στην εξαώροφη τούρτα του Ολυμπιακού. Ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Γάλλο και αυτός με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ρέτσος (57’ Μπα), Ραμόν – Εμβιλά, Χουάνγκ (77’ Κασάμι) – Γκάρι Ροντρίγκες (57’ Κανός), Φορτούνης (78’ Ελ Αραμπί), Χάμες (77’ Βαλμπουενά) – Μπακαμπού.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Κοντογιάννης – Λιάβας (69’ Αποστολάκης), Λάρσον, Χουχούμης, Χατζηθεοδωρίδης (69’ Μάρτενσον) – Ντίας, Μλάντεν, Κολοβός (83’ Μπουζούκης) – Ντουάρτε, Μόρσεϊ (78’ Νταγκό), Καρέλης (83’ Ζοάο Πέδρο).