Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον ΟΦΗ με 3-0

Στο πρώτο ημίχρονο με κατοχή 65-35  και μέχρι το 37″ το σκορ ήταν 2-0. υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο 5″ ο Μασούρας ανατράπηκε από τον Βάτερμαν χωρίς ο διαιτητής να αντιληφθεί κάτι  αλλά ούτε το VAR που έκανε τον έλεγχο, θεωρώντας ότι ο Μασούρας έπεσε πάνω στον Βάτερμαν.
Στο 9″ ο δαιμόνιος Ανδρούτσος έκανε σέντρα από δεξιά (να δούμε που θα παίξει ο Λαλά, μάλλον για έξω δεξιά τον βλέπω με τον Αντρούτσο ακούνητο από την θέση του)  κεφαλιά του Μασούρα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βατερμαν σε κόρνερ.
Στο 20″ ο Βαλμπουενά στον Μασούρα ασίστ στον Έλ Αραμπί το χάνει το γκολ η μπάλα φτάνει στον Εμβιλά και με συρτό σουτ μέσα από πολλά σώματα με τον Βάτερμαν να μην έχει ορατότητα η μπάλα καρφώνεται στην δεξιά γωνία του ανοίγοντας το σκορ ήταν το τρίτο γκολ για τον Εμβιλά στο πρωτάθλημα και 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Πρώτη τελική για τον ΟΦΗ στο 28″ από ένα μακρινό σουτ δεν ανησύχησε τον Σα ( μάλλον έπαιζε με το κινητό του)
Στο 30″ ένα μακρινό σουτ του Καμαρά άουτ όπως και του Στάϊκου στο 33″
Στο 37″ ο Βαλμπουενά έκανε αυτό που ξέρει να κάνει στο Ελληνικό πρωτάθλημα μπαλιά ασίστ στον Μασούρα πάρε βάλε και εύκολα πλάσαρε τον Βάτερμαν για το 2-0. Στο 40″ είχαμε τον τραυματισμό του Μπρούμα και την αναγκαστική αλλαγή και να μπαίνει στο ματς ο Κώστας Φορτούνης που έκανε σήμερα ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια στον Ολυμπιακό.
Μεγάλη η χάρη για τον Μπρούμα που δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο σήμερα για δεύτερο ματς μετά αυτό με τον Απόλλωνα να βρίσκονται στον πάγκο Φορτούνης και Βρουσάϊ για πάρτι του. Ο προπονητής  πάντα ξέρει καλύτερα.ποιος πρέπει να ξεκινήσει.Μπήκε λοιπον ο Φορτούνης δημιουργός φάσεων,και ο Βαλμπουενά στα άκρα. Στο 43″ πάσα Φορτούνη στον επερχόμενο Αντρούτσο πάνω στον Βάτερμαν. Στο 44″ ένα μονοκόμματο σουτ  του Φορτούνη μόλις αουτ.
Στο 2″ των καθυστερήσεων ο Ρέαμπτσιουκ σε μιά κάθοδο σε στιλ Θανάση Αγγελή από αριστερά κόβει την μπάλα στο κέντρο στο απελαυνονται Έλ Αραμπί σκοράροντας για το 3-0  ο διαιτητής έδειξε σέντρα ο Έλ Αραμπί πυροβόλησε κανονικά… αλλά το VAR έκανε την αυτοψία και το ακύρωσε για μερικά χιλιοστά που ήταν πιο μπροστά ο Έλ Αραμπί. Το ημίχρονο τελειώνει μόνο με 2-0.
Δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές και ο ΟΦΗ παίρνει τα μέτρα του είναι καλύτερος μέχρι το 68″ χωρίς να κάνει σοβαρές ευκαιρίες για μείωση του σκορ.
Είχε χαλαρώσει ο Ολυμπιακός κανένα 20 λεπτο περίπου και στο 68″ πάτησε ξανά το γκάζι. Σε αυτό το λεπτό ο Φορτούνης χτύπησε ένα φάουλ από αριστερά στον αέρα βρέθηκαν Σεμέδο και Έλ Αραμπί για κεφαλιά η μπάλα βρήκε περισσότερο στον Έλ Αραμπι που πέτυχε το 3-0 για τον Ολυμπιακό και το 16ο δικό του στο πρωτάθλημα. Στο 64″ ο Ολυμπιακός κάνει δύο αλλαγές ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος φοράει για πρώτη φορά την φανέλα του Ολυμπιακού στην θέση του Μπα, και ο Τιάγκο Σίλβα παίρνει την θέση του Βαλμπουενά Στο 77″ ο Φορτούνης πιστοποιεί για μια ακόμα φορά γιατί λένε όλοι ότι είναι μακράν ο καλήτερος παίκτης την Ελλάδος. Σε ένα κοντρόλ γλιστράει και πεύτει κάτω ξανά σηκώνεται δεν χάνει την μπάλα και ρίχνει τον  κεραυνό του αναγκάζοντας τον Βάτερμαν να κάνει σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ.
Στο 78″ αυτός ο σπουδαίος παίκτης που τον λένε Τιάγκο Σίλβα σε μια περίφημη ντρίμπλα ανατρέπεται από τον Σελίμοβιτς νομίζω  και ο διαιτητής δεν δυσκολεύτηκε να δείξει το σημείο του πέναλτι. Ανέλαβε ο Κώστας Φορτούνης και.. η μπάλα στο κάθετο δοκάρι, ήταν το 79″
Στο 83″ είχαμε  μια δυνατή σύγκρουση του Βάτερμαν με τον Σελίμοβιτς που δεν μπόρεσε να συνεχίσει και η ομάδα του ΟΦΗ συνέχισε με 10 παίκτες είχαν γίνει και οι 5 αλλαγές. Σήμερα ο Ολυμπιακός είχε πολλούς παίκτες διακριθέντες με πρώτον τον Κώστα Φορτούνη. Βαλμπουενά, Αντρούτσο Ρέαμπτσιουκ οι επόμενοι. Τον Παπασταθόπουλο δεν μπορούμε να τον κρίνομαι μπήκε όταν ο ΟΦΗ είχε παραδώσει τα “όπλα”  Τον Λαλά περιμέναμε να δούμε αλλά δεν έγινε αυτό σήμερα.