Ο Ολυμπιακός σκόνταψε στο Περιστέρι 1 – 1

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό στους 4 βαθμούς αφού ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1 .

Το ματς θεωρείται δίκαιο αφού ο Ολυμπιακός δεν έχει καλή απόδοση και στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήτα αργός και η πρώτη τελική ήρθε με διπλή φάση από τον Ατρόμητο στο 13″ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει το πρώτο σουτ με προβολή του Στρούγγη και στην συνέχεια ο Ρομπάιγ βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη να στέλνει την μπάλα αουτ. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη τελική στο 23″ με τον Μπιέλ από καλή θέση να χάνει την ευκαιρία και να μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης

Η καλύτερη φάση για τον Ολυμπιακός ήταν στο 42″ από τον καλύτερο παίκτη του Ολυμπιακού τον Ροντινέι από δεξιά να κάνει μια σέντρα σουτ μόλις άουτ.

Στο β ημίχρονο ο Ολυμπιακός βγήκε με τον Μασούρα αντί του Φορτούνη που δεν πρόσφερε σχεδόν τίποτα ήταν μια άστοχη αλλαγή του Μίτσελ. Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 54″ όταν ο Μπιέλ βρήκε τον Μπακαμπού από δεξιά αυτός με δύναμη προχώρησε μερικά μέτρα και με βολίδα τίναξε το δίχτυα του Γιαννιώτη για το 0 -1 του Ολυμπιακού. Στο 64″ ο Ατρόμητος ισοφάρισε ο Ρομπάιγ με μακρινή πάσα βρήκε τον Φριτζόνσον αυτός με περίεργο σουτ κρέμασε τον Πασχαλάκη που έκανε άστοχη έξοδο και κάνει το 1 – 1 για τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός πίεζε για να πετύχει το 1- 2 αλλά η μεγάλη ευκαιρία έγινε στο 91″ ο Χάμες σε μια ατομική προσπάθεια πέρασε όλη την άμυνα αλλά το σουτ από κοντά ήταν αδύναμο και απέκρουσε ο Γιαννιώτης με τα πόδια που ήταν ο κορυφαίος του αγώνος .

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε απόψε στο Περιστέρι χωρίς δυνάμεις ήταν γενικά κακός με τον Ατρόμητο να παίρνει την ισοπαλία άνετα θα έλεγα και τον απείλησε και με ήττα. Μόλις τρεις παίκτες ήταν καλοί απόψε ο Ροντνει, ο Χάμες και ο Μπιέλ. Έχασε το δώρο του ΠΑΟΚ με τη νίκη επί του Παναθηναϊκού 0 – 3 στη Λεωφόρο να τον πλησιάσει στους 4 βαθμους τώρα η διαφορά κατέβηκε ένα βαθμό στους 6 Η βαθμολογία : Παναθηναϊκος 45 ΑΕΚ 44 ΠΑΟΚ 39 Ολυμπιακός 39

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έλαβε χώρα στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να απειλεί πρώτος στο 13ο λεπτό, σε μία απίθανη «διπλή» φάση. Αρχικά, ο Πασχαλάκης απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την προβολή του Στρούγγη και στη συνέχεια, ο Ρομπάιγ βγήκε τετ-α-τετ με τον Έλληνα πορτιέρο αλλά η μπάλα πήγε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά, ήρθε η ώρα του Ολυμπιακού να απαντήσει, με τον Μπιέλ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ η σημαντικότερη στιγμή των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο μέρος, πραγματοποιήθηκε στο 42’, όταν ο Ροντινέι επιχείρησε σέντρα – σουτ, αυτή βρήκε στον Χατζηισαΐα, αλλά ο Γιαννιώτης αντέδρασε εξαιρετικά.

2ο ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μίτσελ προέβη στην αλλαγή που του είχε δώσει τη νίκη απέναντι στον Άρη. Έβαλε στο γήπεδο τον Μασούρα, αντί του Φορτούνη, η ομάδα του απείλησε στο 52’ με τον Χάμες, αλλά η πίεση μετουσιώθηκε σε γκολ δύο λεπτά μετά.

Ο Μπιέλ βρήκε τον Μπακαμπού και αυτός με τρομερά δυνατό τελείωμα νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

Ωστόσο, η ομάδα του Κρις Κόλμαν δεν παρέδωσε τα «όπλα» και αφού προειδοποίησε με τη συμπλήρωση μίας ώρας, κατόρθωσε να βρει την ισοφάριση. Αρχικά, ο Χατζησάιας έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ντε Μποκ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά στο 64’, η μπάλα πήγε στα δίχτυα.

Ο Ρομπάιγ βρήκε με τρομερή μπαλιά τον Φριτζόνσον και αυτός ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθεια, νικώντας τον Πασχαλάκη, που βγήκε αλλά δεν πρόλαβε να έχει αντίδραση.

Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε, αλλά ο Ατρόμητος το διαχειρίστηκε εξαιρετικά, με τον Γιαννιώτη να κρατά το 1-1 στην φοβερή προσπάθεια του Χάμες στο 91ο λεπτό!

Ο MVP
Ο Ανδρέας Γιαννιώτης. Είχε εξαιρετικές αντιδράσεις όταν χρειάστηκε, με τις στιγμές του 52ου ου του 91ου λεπτού να ξεχωρίζουν.

Η Φάση του αγώνα:
Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης, αυτή του 91ου λεπτού. Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Χάμες, αλλά στάση… Γιαννιώτης για μία ακόμη φορά στην 19η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαργκ (76’ Οικονομίδης), Γκονζάλες, Φριντζόνσον (81’ Τζοβάρας), Ροτάριου, Ρομπάιγ (87’ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (82’ Κιάρτανσον)

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσουκ, Ροντινέι (84’ Βρουσάι), Εμβιλά, Χουάνγκ (69’ Ροντρίγκες), Μπιέλ (84’ Σαμασέκου), Χάμες, Φορτούνης (46΄ Μασούρας), Μπακαμπού (54’ Ελ Αραμπί)