Ο Ολυμπιακός σκόνταψε στα Πηγάδια 0-0 με την Ξάνθη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με
Σα, Ομάρ, Παπαδόπουλο, Σεμέδο, Τσιμίκα, Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Σουντανί, Έλ Αραμπί, Ποντένσε.

Πρώτο σούτ με Σουντανί στο 2 λεπτό, στο 5¨ ο Μπουχαλάκης νέο σουτ άουτ. Στο 6 λεπτό κερδίζει φάουλ ο Καμαρά καλή εκτέλεση από Γκιλιέρμε άουτ.
Πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό με συνεχείς επιθέσεις αλλά δεν έχει το γκολ ακόμα. 12 λεπτό μπαλιά τρύπα του Καμαρά δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Έλ Αραμπί.

23¨ τελικές 4-1 του Ολυμπιακού 0-0 της Ξάνθης που δεν έχει πατήσει στην περιοχή του Ολυμπιακού. Κατοχή: 60-40 για τον Ολυμπιακό.
Μακρινό σουτ Τσιμίκα άουτ η μπάλα στο 28 ¨ οι τελικές έχουν φτάσει 6-1 με 0-0
στο 35¨υπέρ του Ολυμπιακού.
Μακρινό σουτ του Ποντένσε στο 39¨ άουτ.
Β ημίχρονο χωρίς αλλαγές στο 46¨ κερδίζει φάουλ ο Σουντανί σουτ άουτ του Έλ Αραμπί.στο 47¨.
Στο 57¨ το πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη έναντι 8 του Ολυμπιακού.
Στο 64¨ τάκλιν αυτοθυσίας του Αβραάμ καθαρίζει μια επικίνδυνη επίθεση της Ξάνθης. Στο 62¨κόρνερ για τον Ολυμπιακό τραυματισμός του Ισπανού τερματοφύλακα Αμπάρ.
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό στο 66¨ Μασούρας και Γκερέρο στο ματς αντί των Σουντανί Καμαρά. Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα στο 68¨ και στο 70¨πήρε κίτρινη κάρτα και ο Αβραάμ . Στο 75¨ η καλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σε κεφαλιά ψαράκι του Γκερέρο από σέντρα του Ομάρ απέκρουσε ο Ισπανός τερματοφύλακας της Ξάνθης.Στο 79¨ ο Μπουχαλάκης με μακρινό καλό σουτ μόλις άουτ.Νέο τάκλιν του Αβραάμ σώζει τον Ολυμπιακό από μια δύσκολη επίθεση της Ξάνθης,στο 81¨ και στο 82¨ κεφαλιά Έλ Αραμπί άουτ. Στο 83¨ μπαίνει στο ματς ο Βαλμπουενά στη θέση του Ποντένσε, και στο 85¨ νέα κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα μετά από μια ηρωική προσπάθεια να ανακόψει επίθεση της Ξάνθης. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ολυμπιακός κέρδισε άλλα τρία κόρνερ χωρίς αποτέλεσμα παρά την υπεροχή που είχε και στο 95¨ του παιχνιδιού με 14 τελικές έναντι 3 – της Ξάνθης

Ο Ολυμπιακός τα είχε όλα στα Πηγάδια εκτός από το γκολ. Σε όλη την διάρκεια του αγώνος ήταν ο κυρίαρχος του γηπέδου, τι και αν έπαιζε στο μισό γήπεδο την Ξάνθη σαν τη γάτα με το ποντίκι το γκολ δεν ήρθε ποτέ, η κατοχή έφτασε στο 70-30. Πρώτος παίκτης για απόψε ο Κώστας Τσιμίκας που έκανε από αριστερά τις περισσότερες σέντρες. Ο δεύτερος παίκτης που διακρίθηκε ιδιαιτέρως ήταν για μια ακόμα φορά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος που διανύει τον τελευταίο καιρό μεγάλη φόρμα σαν έφηβος, με την φανέλα του Ολυμπιακού.
Η Ξάνθη μπορεί να μην απείλησε τον Ολυμπιακό αλλά αμυντικά ήταν μια μεγάλη ομάδα έπαιξε καθαρά τον Ολυμπιακό και πήρε την ισοπαλία δίκαια. Ήρωας του αγώνος ο Ισπανός τερματοφύλακας Αμπάντ
Από την ομάδα της Ξάνθης κανείς μεγάλος δεν γλίτωσε την ήττα Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έχασαν, εκτός από τον Άρη που νίκησε με 1-0, μέσα στα Πηγάδια. Νομίζω ότι έπρεπε οι παίκτες του Ολυμπιακού να παίξουν με περισσότερος πάθος και δύναμη και με λιγότερες σέντρες που ήταν βούτυρο στο ψωμί του Λισγάρα, και των άλλων αμυντικών της Ξάνθης. Γιατί η νίκη σε τέτοια παιχνίδια δίνουν τα πρωταθλήματα. Απόψε ο Καμαρά δεν ήταν τόσο καλός όσο με την ΑΕΚ, και φάνηκε ιδιαίτερα το κενό του Ματιέ Βαλμπουενά. Υπάρχει μια φάση του Έλ Αραμπί να πέφτει πάνω του ο Αμπάντ και να τον γκρεμίζει στην μικρή περιοχή, και δεν καταλαβαίνουμε γιατί ο διαιτητής Διαμαντόπουλος δεν ζήτησε την βοήθεια του VAR τότε για πιο λόγο υπάρχει; Δίκαια διαμαρτυρήθηκε ο Μαρτίνς στην συνέντευξη τύπου. Ο Διαιτητής Διαμαντόπουλος έπαιξε έδρα και για πρώτη φορά δεν συμβουλεύτηκε το VAR σε καμία φάση. Υπάρχει και κάτι άλλο που λίγο παρατηρήθηκε, σε όλο το 90 λεπτο κίτρινες κάρτες μόνο ο Ολυμπιακός εισέπραξε,Μασούρας,στο 69¨ Αβραάμ στο 70¨ και Τσιμίκας στο 90¨. Βεβαίως κάρτες πήραν και δυο παίκτες της Ξάνθης, αλλά πότε; Αμπάντ στο 90+4 και Λισγάρας στο 90+4 δηλαδή όταν έληξε το ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ξάνθη: Αμπάντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα (80’ Ντιρεστάμ), Κοβάσεβιτς, Τερκί, Αμορίμ, Μουλέν (68’ Τεσέϊρα), Ντουρίτσκοβιτς (60’ Φοσέ), Στάρτζεον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Ομάρ, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (65’ Γκερέρο), Ποντένσε (82’ Βαλμπουενά), Σουντανί (65’ Μασούρας), Ελ Αραμπί.