Ο Ολυμπιακός σε ρυθμό ρελαντί σάρωσε την Καλαμάτα 4-1

Συνθέσεις: Ολυμπιακός Άλεν Γκερέρο Ομάρ Μαρκοβιτς Μεριά Λοβέρα Κούτρης  Ξενιτίδης Σισέ Χριστοδουλόπουλος Ρατζέλοβιτς

Καλαμάτα: Κασωτάκης Γιαλούπης ΝASER Ζαχαρόπουλος ΕL IDRISSI  Πανάγου PEEV BOUSBIBA Κουντούτσης Πετσίτης Τριανταφυλλάκης

Έναρξη παιχνιδιού με λίγο κόσμο Στο 3¨  πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού και γκολ για τον Ολυμπιακό προσωπικό το γκολ με τον Λοβέρα με δύο τρεις προσποιήσεις.και με δυνατό σουτ πλάσαρε τον Κασωτάκη. 17 λεπτό, ο Λάζαρος πάσαρε στον Κούτρη από αριστερά γύρισμα του Κούτρη στον Γκερέρο δυνατό σούτ πλασάροντας τον Κασωτάκη 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο σκόρερ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 35¨ να κάνει το 3-0 με τον Ξενιτίδη να μην δέχεται σωστά την μπάλα από τον Λοβέρα

Φάουλ για την Καλαμάτα απόκρουση του Σα στο 42, στο 44 τραυματισμός Ρατζέλοβιτς από σύγκρουση με αντίπαλο.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου με καλύτερο παίκτη τον Λοβέρα που έβαλε και ένα προσωπικό γκολ.

Β ημίχρονο:

Στο 51¨ το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο από αριστερά ο Λάζαρος πάρε βάλε στον Γκερέρο και 3-0 με δυνατό σουτ. Ο Γκερέρο μετά από μεγάλο διάστημα βάζει απόψε δυο γκολ.

Στο 53 μπαίνει στο γήπεδο ο Κώστας Φορτούνης και βγαίνει ο Ρατζέλοβιτς.  Αλλαγή για τον Ολυμπιακό στο 58 μπαίνει ο Γκιγιέρμε αντί του Μάρκοβιτς και γυρίζει στην άμυνα ο Μεριά. Φοβερό σουτ Φορτούνη απέκρουσε ο Κασωτάκης στο 64¨από μακρινή απόσταση

Γκολ για την Καλαμάτα με διαγώνιο σουτ και το σκορ γίνεται 3-1 στο 66 ο 22χρονος Ολλανδός ταλαιπωρεί τον Σισέ με απανωτές προσποιήσεις και βάζει το γκολ της τιμής για την Καλαμάτα.

Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Λοβερα στο 68¨ με ένα δικό του εντυπωσιακό κεραυνό από μεγάλη απόσταση έγραψε το 4-1 και να προσθέσει στο λογαριασμό του ένα δεύτερο γκολ που άνοιξε απόψε. Στο 77¨ και στο 79¨ ο Γκερέρο άγγιξε το χατ-τρικ αλλά αστόχησε σε κεφαλιά και σουτ αντίστοιχα.

Σαφώς καλύτερος ο Ολυμπιακός αφού στο κέντρο παίζουν τώρα Γκιγιέρμε Φορτούνης Λοβέρα ο mvp του αγώνος

Στο 76 ωραίο Φάουλ με τον Φορτούνη κεφαλιά του Γκερέρο μόλις άουτ. Στο 78 φοβερό σουτ από τον νεαρό Λιατσο απόκρουση του Κασωτακη.

Κόρνερ για την Καλαμάτα στο 80 μόλις άουτ. Άστο ο σουτ του Λιάτσου άουτ στο 86 στο 93¨ δυνατό σουτ της Καλαμάτας αποκρούει σε κόρνερ ο Άλεν λήξη αγώνος Ολυμπιακός Καλαμάτα 4-1

Ο Ολυμπιακός άνετα πήρε την πρόκριση για το Κύπελλο Ελλάδος στα προημιτελικά, αφού η Καλαμάτα και στα δυο παιχνίδια δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Ολυμπιακό σοβαρά. Ο Λοβέρα απόψε δικαιούται τον τίτλο του MVP το έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι θα είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνος πέτυχε δύο υπέροχα γκολ και γενικά ήταν ο παίκτης που έδινε τον ρυθμό στην ομάδα με τον δικό του τρόπο.

Βεβαίως στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου που μπήκαν στον αγώνα Φορτούνης στο 53¨και μετά Γκιγιέρμε στο 58¨ δίπλα στον Λοβέρα ο Ολυμπιακός ανέβασε ποιότητα και καλύτερο ρυθμό με περισσότερες επιθέσεις και με καλύτερο θέαμα για περίπου 10.000 θεατές.

Ο μικρός 16χρονος Λιάτσος ήταν η έκπληξη της βραδιάς ταλαντούχος πήρε την θέση του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά έκανε και μερικά σουτ με καλή τεχνική κατάρτιση, μακάρι να πάρει κι άλλες ευκαιρίες Ελληνόπουλα θέλει ο κόσμος να προωθούνται.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Σισέ, Μάρκοβιτς (58’ Γκιγιέρμε), Κούτρης, Ομάρ, Ξενιτίδης, Μεριά, Λοβέρα, Χριστοδουλόπουλος, (68 Λιάτσος) Ραντζέλοβιτς (53’ Φορτούνης), Γκερέρο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κασωτάκης, Γαλούπης, Νασέρ, Ζαχαρόπουλος, Ιντρίσι, Πανάγου, Πέεβ (65’ Οσμάναγκιτς), Μπουσμπίμπα (63’ Αλεξόπουλος), Καντούτσης, Πετσίτης (55’ Ηλιόπουλος), Τριανταφυλλάκης.