Ο Ολυμπιακός σάρωσε την Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0

Πολλά χρόνια είχαμε να δούμε τον Ολυμπιακό να παίζει τόσο όμορφο ποδόσφαιρο σε πρώτο φιλικό ματς στο Καραϊσκάκη. Γρήγορο ποδόσφαιρο πολλές φάσεις για γκολ.

Τα τρία γκολ που έβαλε στο Α μέρος είναι πολύ λίγα για να εκτιμήσουμε την εικόνα του Ολυμπιακού.

Θα μπορούσε να βάλει και περισσότερα γκολ αν και έβαλε και τέταρτο γκολ χωρίς να δει ο διαιτητής στο σουτ του Βαλμπουενά ότι πέρασε την γραμμή η μπάλα όταν απέκρουσε το μπάκ των Άγγλων.

Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν πολλοί με πρώτον τον Βαλμπουενά που ψηφίστηκε mvp του αγώνος.

Ο Σεμέδο είναι ένας παίκτης που ξεχωρίζει σε κάθε αγώνα και είναι και πολύ επικίνδυνος στην αντίπαλη περιοχή αφού κερδίζει όλες σχεδόν τις κεφαλιές στα κόρνερ που κτυπάει τώρα ο Βαλμπουενά..

Το παιχνίδι στο Α μέρος ήταν συναρπαστικό για τον Ολυμπιακό χορτάσαμε μπάλα θα μπορούσα να πω η μπάλα κάτω και συνεχείς επιθέσεις κάθετα στην αντίπαλη περιοχή.

Πάνε αυτά που ξέραμε η μπάλα γύρω-γύρω με πάσες προς τα πίσω αυτά τα τελείωσε ο Μάρτινς, και μπράβο του. Φέτος ο Γκερέρο είναι ένας άλλος παίκτης με φοβερά σούτ κινητικός αποτελεσματικός και σκόρερ σε όλα τα φιλικά παιχνίδια.

Ο Μασούρας ο Γιώργος είναι ακόμα καλύτερος και φαίνεται να κερδίζει το ένα άκρο της επίθεσης.

Ο Ρατζέλοβιτς μεγάλο ταλέντο κι αυτός θα γίνει μάχη για το ποιος θα παίζει από δεξιά μαζί με το Ποντένσε, που φόρεσε σήμερα το Νο 10 και του πάει.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και στο 3 λεπτό με μια βολίδα του Γ. Μασούρα έκανε το 1-0 .

Στο 7 λεπτό ο Σεμέδο μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά κερδίζει την κεφαλιά και ο Γκερέρο με νέα βολίδα αφήνει άναυδο τον Murik και 2-0.

Η Νότιγχαμ μετά το 2-0 προσπαθεί με αντεπιθέσεις να μειώσει το σκορ όμως ο Ολυμπιακός είναι εκείνος που απείλησε με τρίτο γκολ στο 16 λεπτό.

Στο 32 λεπτό ο φοβερός Γκερέρο με ένα καταπληκτικό σούτ κάνει το 3-0 Φθάνουμε στο 40 λεπτό και ο Ολυμπιακός χάνει μια διπλή ευκαιρία από σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά ο Βαλμπουενά στέλνει την μπάλα μέσα από τη γραμμή και αποκρούσθηκε από τους Άγγλους ο Λάϊσμαν δεν είδε τίποτα στη συνέχεια κερδίζει την μπάλα ο Γ. Μασούρας και με βολίδα στέλνει την μπάλα σύριζα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι φοβερή φάση.

Στο Β μέρος το παιχνίδι ήταν πιο αργό και λόγω των πολλών αλλαγών και από τις δυο ομάδες. Οι Άγγλοι ήταν σχεδόν ακίνδυνοι ο Σα έκανε δυο τρεις αποκρούσεις γενικά δεν πιέστηκε ο Ολυμπιακός από την Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ολυμπιακός: Σα (84 Τσολάκης) Ελαμπντελαουί (71 Τοροσίδης) Σεμέδο (71 Μπά)Αβραάμ Παπαδόπουλος Τσιμίκας (77 Κούτρης) Γκιγιέρμε (81 Aνδρούτσος) Μπουχαλάκης (45 Καμαρά) Γιώργος Μασούρας (67 Μπρούνο) Γκερέρο (67 Ελ Αραμπί) Βαλμπουενά (77 Ρατζέλοβιτς) Ποντένσε