Ο Ολυμπιακός σάρωσε την Λαμία 0-6 Δείτε (φωτό)(βίντεο)

Ένας Ολυμπιακός που άρεσε για πρώτη φορά και στα δύο ημίχρονα, δεν γνωρίζω αν έγινε κάποιος αγιασμός στο Ρέντη.
Ένας νέος ηγέτης το απόγευμα στη Λαμία αναδείχθηκε με την φανέλα Νο8 Τιάγκο Σίλβα, απλός άνετος καθοδηγουσε την μεσαία γραμμή σε στυλ μεγάλου παίκτη, βρίσκοντας και τους Μπουχαλάκη (ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου) Εμβιλά σε καλό απόγευμα. Τρία γκολ στο Α ημίχρονο άλλα τόσα στο Β ημίχρονο 0-6. Πολλά χρόνια είχε ο Ολυμπιακός να νικήσει εκτός έδρας με 0-6.

Στο 13″ από κόρνερ του Μασούρα ο Σεμέδο την πρώτη κεφαλιά, από δύο αποκρούσεις η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ 0-1

Στο 33″ ήταν η σειρά του Εμβιλά να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού με αριστερό κεραυνό έξω από την περιοχή κάνει το 0-2/
Στο 35″ ο Μασούρας πολύ καλός σήμερα από αριστερά ασίστ στον Έλ Αραμπί και από κοντά με περίεργο τρόπο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 0-3

Ο Αραμπί έχει στο οπλοστάσιό του να βάζει την μπάλα στα δίχτυα με πολλούς τρόπους μήπως θυμάστε τον Γερμανό Γκέρντ Μύλλερ πως τα έβαζε;;

Αρχίζει το Β ημίχρονο η Λαμία έχει πάρει τα μέτρα της που της έδωσε ο Ολυμπιακός και προσπαθεί να μπει στο ματς στο 63″ το VAR δίνει πέναλτι στη Λαμία η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Σισέ αποκρούει πάνω στη γραμμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξαναπαίρνει την πρωτοβουλία η Λαμία κουράστηκε και βάζει άλλα τρία γκό. Στο 81″ ο Ρατζέλοβιτς μέσα στην περιοχή με αψογο κοντρολ ακινητοποιεί τον αντίπαλό του που αγγίζει την μπάλα με το χέρι και αυτή τη φορά το VAR δίνει το πέναλτι στον Ολυμπιακό. Αναλαμβάνει ο Σουντανί σκοράροντας το πρώτο του γκολ για φέτος με τον Ολυμπιακό. 83″ ο ο θυελλώδεις σήμερα Ρατζέλοβιτς από δεξιά σέντρα στο κεφάλι του Καϊπερς υπέροχη κεφαλιά του ξανθού σε στυλ Κοβάσεβιτς κάνει το 0-5

Και στο 87″ ο Αντρούτσος από δεξιά κάνει καλή σέντρα στο άλλο δοκάρι με τον Μασούρα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 0-6

Στο 94″ ο Σοντανί πήγε να μιμηθεί τον Ριβάλντο με ψαλίδι από κοντά,αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι μόλις άουτ.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Λαμία που ακολούθησε τη συγκεκριμένη συνταγή. Ο Ντέλετιτς μπούκαρε στο 6’ από τα αριστερά, φέρνοντας βόλτα τον Σεμέδο, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη και ο Εμβιλά απομάκρυνε με τον Σα εξουδτερωμένο. Στα καπάκια είχε καλή στιγμή ο Ολυμπιακός, με τον Σαραμαντά να κάνει σωτήριο τάκλιν προ του Ραντζέλοβιτς στην καρδιά της άμυνας έπειτα από γύρισμα του Μασούρα. Ο Ολυμπιακός είχε συντριπτικά υπέρ του την κατοχή της μπάλας, δίχως να πιάσει καλό ρυθμό και στη δεύτερη του καλή στιγμή άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Αφού από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε πίσω.

Ο Σεμέδο συγκρούστηκε με τον Θεοδωρόπουλο σε φάουλ του Μασούρα και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 13’, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι δεν είχε προλάβει να πάρει καλή θέση ο αντίπαλος γκολκίπερ. Από ‘κει και πέρα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό και «καθάρισε» το παιχνίδι πριν το ημίχρονο. Απειλήθηκε μόνο στην προσπάθεια του Ρόμανιτς στο 24’ να γίνει επικίνδυνος, αλλά βγήκε και τον έκοψε ο Σα. Ο Εμβιλά με τρομερό σουτ έγραψε το 2-0 στο 34’, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Θεοδωρόπουλου, ενώ με την άμυνα των γηπεδούχων σαστισμένη ήρθε άμεσα και το 0-3. Αφού Χολέμπας και Μασούρας συνεργάστηκαν από τα αριστερά και ο δεύτερος γύρισε για τον Ελ Αραμπί που πρόλαβε τον Τζανετόπουλο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε μοιραία σε αισθητά πιο χαμηλούς ρυθμούς, αφού οι δύο ομάδες είχαν αντιληφθεί και αποδεχθεί τη μοίρα τους στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός είχε στο μυαλό του πλέον την ΑΕΚ και κράτησε δυνάμεις, αφού το ντέρμπι είναι μεσοβδόμαδα. Η Λαμία έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο πρώτο εικοσάλεπτο, αφού ο Βασιλακάκης αστόχησε στο 56’ με εξ επαφής προβολή και στο 64’ ο Ντέλετιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι.

Στην τελική ευθεία, ο Ολυμπιακός, έχοντας και φρέσκο αίμα στη σύνθεσή του, πάτησε το γκάζι και πέτυχε άλλα τρία γκολ για το τελικό 6-0. Ο Σουντανί ευστόχησε σε πέναλτι (από χέρι του Σαραμαντά) στο 82’ και στο επόμενο λεπτό ο Κάιπερς σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς, ενώ στο 87’ ο Μασούρας έκανε προβολή στη σέντρα του Ανδρούτσου και βρήκε δίχτυα.

Λαμία (Μπάμπης Τέννες): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Παλαβαντασβίλι (46′ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Προβυδάκης, Ζιούλης, Αραμπούλι (85′ Βλαχομήτρος), Μπουλούλης (46′ Βασιλακάκης) και Ντέλετιτς (85′ Κωστίκα).

Στον πάγκο: Επασί, Μαργαρίτης, Νικολόπουλος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (66′ Ανδρούτσος), Σεμέδο (66′ Αβραάμ), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Πέπε), Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (75′ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας και Ελ Αραμπί (61′ Σουντανί).

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Καμαρά, Βρουσάι, Μπρούμα, Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Μιχαήλ Δημόπουλος
Τέταρτος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης, AVAR: Χρήστος Μπαλτάς