Ο Ολυμπιακός σάρωσε στο Β ημίχρονο τον Βόλο 4-1 Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Ο Ολυμπιακός ξαναγύρισε απόψε στα χαμένα πρώτα ημίχρονα, ευτυχώς στο 45″ ο Γιώργος Μασούρας το έσωσε με μια ηρωική κεφαλιά ισοφάρισε 1-1 και πάρα λίγο να πάθει μεγάλη ζημιά ο Γκαραβέλης τον χτύπησε με το γόνατο στο πρόσωπο.

Ένας κακός Ολυμπιακός όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά μπάλα είδαμε μετά το 60″ Ο Βόλος είχε ειδοποιήσει από το 6″ με ένα φοβερό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Σα που δεν κατάλαβε τι έγινε. Το ματς για τον Ολυμπιακό στράβωσε από το 5″ όταν ο Ντρέγκερ αναγκάσθηκε να αποχωρήσει με θλάση και στην θέση του μπήκε ο Ρατζέλοβιτς και μπακ γύρισε ο Βρουσάϊ.

Στο 10″ ο Δουβίκας ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Μπα και όταν φτάνει μέσα στην περιοχή πίσω του τον ανατρέπει. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Μπαριέντος ξεγελώντας τον Σα 0-1 για τον Βόλο.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καμιά θετική αντίδραση πολλές λάθος μεταβιβάσεις ένα ημίχρονο κακό έως κάκιστο. Ο Βόλος είχε πάρει χαμπάρι ότι από την δεξιά πλευρά δεν υπήρχε μπακ, άλλον Βινάγκρε μας έδειχναν στα βίντεα, το καλοκαίρι και άλλον μας έφεραν.

Έληξε το ημίχρονο 1-1 και ο Μάρτινς έβαλε άρον άρον τον Χολέμπας βγάζοντας τον Βινάγκρε στο 46″ Κι΄όμως ο Βόλος μέχρι το 60″ ήταν καλύτερος. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς μετά το 60″ συντρίβοντας τον άτυχο Βόλο με χάντ-τρίκ του παικταρά Έλ Αραμπί. 4-1 Αυτός ο Μαροκινός είναι πανούργος δεν ξέρω με ποιον να τον συγκρίνω, θα σας πάω πολλά χρόνια πίσω και θα τον φέρω στα μέτρα του Λάκη Σοφιανού οι παλιοί φίλαθλοι τον θυμούνται την αλεπού των γηπέδων μας. Ξαναγύρισε στα γκολ ο Έλ Αραμπί μετά και την ταλαιπωρία με τον κορωνοϊό.

Φτάνουμε στο 66″ ο Ολυμπιακός βρίσκεται κανονικά στο γήπεδο και έχει κλίση τον Βόλο στην περιοχή του, ο Πέπε έχει μπεί στο 58″ αντί του Μπουχαλάκη παίζει κυριλάτος δεν παίρνει καμία πρωτοβουλία του δίνουν την μπάλα τα μπακ και την ξαναγυρίζει πίσω, τέλος πάντων δίνει μια καλή πάσα στον Καμαρά αυτός υπέροχη ασίστ στον (Σοφιανό) εκπληκτική ντρίμπλα και εκτέλεση επί τόπου τον Γκαραβέλη και 2-1.

Πάμε στο 80″ Μασούρας υπέροχα στο Φορτούνη ο Φορτούνης κάνει αυτό που ξέρει καλά την ασίστ λουκούμι στον Έλ Αραμπί με σουτ κάνει το 3-1.
Στο 81″ αποφασίζεται να μπει στο γήπεδο ένας μεγάλος παίκτης ένα μεγάλο όνομα ο Ντιάγκο Σύλβα ας έπαιξε 13″ μόνο φάνηκε η αξία του και η απορία μας είναι πως τόσους μήνες δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα. Σίγουρα τον περιμένουν πολλά παιχνίδια και αν είναι γερός από τραυματισμούς θα πάρει την φανέλα σπίτι του. Ο Χολέμπας σαν τον Βινάγκρε θέλει δυο τρεις έβαλε και γκολ στο 79″ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Βρουσάϊ αν και δεν είναι η θέση του για μπακ ήταν από του καλύτερους μιλάμε για μετά το 60″ πάντα. Ο Ρατζέλοβιτς νομίζω ότι ήταν η αποκάλυψη για δεξιός μπακ με τις εφορμήσεις του στην επίθεση έκανε το καλύτερο του παιχνίδι πάντα μετά το 60″ Ο Μπα ήταν αλλού απόψε ίσως ήταν ταλαιπωρημένος από τον κορονωϊό, σωστά τον άλλαξε στο 58″ με τον Σισέ. Ο Μασούρας ένας ήρωας για τον Ολυμπιακό άλλων εποχών μπράβο του.

Το ματς

Η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε με πρόθεση να πιέσει και να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντρέγκερ αποχώρησε με τσίμπημα ψηλά στο πόδι, για ν’ αντικατασταθεί από τον Ραντζέλοβιτς, αλλά ουσιαστικά την θέση του πήρε ο Βρουσάι στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο 7ο λεπτό ο Δουβίκας βρέθηκε σε θέση φορ και έκαμψε την αντίσταση του Μπα, για να τραντάξει με την βολίδα το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Αμέσως μετά ήρθε το λάθος του Σενεγαλέζου, με τον Δουβίκα να κλέβει την μπάλα, τον Μπα να τον ανατρέπει και τον Παπαδόπουλο να δίνει πέναλτι που αξιοποίησε ο Μπαριέντος, για να γράψει το 0-1 μόλις στο 11ο λεπτό.

Ο Γκαραβέλης θα εξουδετερώσει στο 13ο λεπτό το σουτ του Ραντζέλοβιτς στην κλειστή γωνία, ενώ στο 21ο λεπτό ο Καμαρά θα αστοχήσει από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή απελπιστικά. Ο Νίνης θα περάσει στη θέση του Μπαριέντος, με τον Βόλο να πιέζει τους «ερυθρόλευκους» ψηλά και μέχρι το 30ο λεπτό να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και στο χτίσιμο του παιχνιδιού των γηπεδούχων. Τελικά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές προς το φινάλε του ημιχρόνου και αφού ο Γκαραβέλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μασούρα, μετά από συνδυασμό των Βινάγκρε και Ελ Αραμπί, ήρθε η ισοφάριση από καταπληκτική λόμπα του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και τον Μασούρα με κεφαλιά να προλαβαίνει τον Γκαραβέλη για το 1-1 στο 45+3’.

Ο Χολέμπας πήρε τη θέση του Βινάγκρε με την έναρξη του δεύτερου μέρους και ο Μασούρας λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι, όταν η σέντρα του Ραντζέλοβιτς, πήρε περίεργη τροχιά, ο Γκαραβέλης ίσα που ακούμπησε την μπάλα και ο Μασούρας από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Αμέσως μετά σουτ του Φορτούνη θα φύγει έξω. Στο 53΄ο Ντεντάκης θα βρει τον Μπαρτόλο με σέντρα από δεξιά, αλλά ο παίκτης του Βόλου θα κάνει φάουλ στον Σα. Ο Μαρτίνς θα βάλει Πέπε αντί Μπουχαλάκη και Σισέ αντί του κακού Μπα, πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει σταδιακά μέτρα στο γήπεδο με πιο φρέσκους ποδοσφαιριστές, για να έρθει το γκολ περίπου στα μισά του δεύτερου μέρους για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά από τον άξονα, έκανε την διαγώνια πάσα στον Ελ Αραμπί, που με το δεξί έκοψε την μπάλα για ν’ αποφύγει την πίεση και με ένα έξοχο πλασέ στην απέναντι γωνία, έστειλε την μπάλα εκεί που ο Γκαραβέλης δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει για το 2-1. Με τον Περέα ν’ αντικαθιστά τον Ουάρντα, απάντησε ο Άνχελ Λόπεθ στο ματς, αλλά παρά την φιλότιμη παρουσία του Νίνη, πλέον η ομάδα της Μαγνησίας που σπατάλησε πολλές δυνάμεις στο πρώτο μέρος, άρχισε ν’ αφήνει πολλούς χώρους. Έτσι στο 80’ ο Ελ Αραμπί έσπασε στον Μασούρα κι αυτός στον Φορτούνη, με τον μαέστρο του Ολυμπιακού να μοιράζει στον κενό χώρο για τον Μαροκινό που με αριστερό πλασέ, νίκησε τον Γκαραβέλη για το 3-1.

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ – ÂÏËÏÓ ÍÐÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Φορτούνη, με τον Τιάγκο Σίλβα να παίρνει την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Στο 84’ από σέντρα του Φεράρι, ο Δουβίκας με κεφαλιά από το ύψος του πρώτου δοκαριού, έχασε την ευκαιρία να βάλει ξανά τον Βόλο σε απόσταση βολής για να μείνει το 3-1. Ο Ελ Αραμπί δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από έξοχη σέντρα του Τιάγκο Σίλβα από δεξιά, κατέβασε με το στήθος και με αριστερό πλασεδάκι τελείωσε υποδειγματικά για το 4-1.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Σεμέδο, Μπα (59’ Σισέ), Βινάγκρε (46’ Χολέμπας), Ντρέγκερ (5’ λ. τρ. Ραντζέλοβιτς), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58’ Πέπε) , Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας, Βρουσάι, Ελ Αραμπί

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75’ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα (68’ Περέα), Μαρτίνες, Μπαριέντος (19’ λ. τρ. Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο