O Oλυμπιακός πέρασε και από την Τρίπολη με 0-4

Δείτε(φωτο)(βίντεο)

Χρειάστηκαν μόνο δύο δεκάλεπτα να πατήσει το γκάζι για να σαρώσει και τον Αστέρα Τρίπολης ο Ολυμπιακός,ένα στο Α ημίχρονο 35″- 45″ και στο Β ημίχρονο από το 81″μέχρι το 93″ Το πρώτο γκολ στο 35″ από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Σεμέδο πέτυχε με υπέροχο άλμα με κεφαλιά το 0-1 και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Το δεύτερο γκολ ήταν πρωτόγνωρο για όσα χρόνια παρακολουθώ ποδόσφαιρο, έχουμε δει πολλά γκολ απευθείας κόρνερ, αλλά γκολ από το κόρνερ η μπάλα να πάει έξω από την περιοχή στο αμαρκάριστο Καμαρά και χωρίς η μπάλα να αγγίξει το έδαφος με απευθείας βολέ του Καμαρά δεν το έχουμε ξαναδεί στο 0-2 Ήταν καθαρά έμπνευση του Ματιέ Βαλμπουενά με την συνεργασία του Μαντί Καμαρά που το αφιέρωσε στον Ομάρ Ελαμπντελαουϊ, Στις καθυστερήσεις ο Μασούρας έχασε διπλή ευκαιρία από κοντά σούταρε δυο φορές και η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών του Αστέρα.

Στο Β ημίχρονο είχε το ίδιο σκηνικό ο Ολυμπιακός φόρτσαρε από το 80″ από το 59″ ο Κώστας Φορτούνης είχε πάρει την θέση του “Στρατηγού” Βαλμπουενά και στο 80″ ο Έλ Αραμπί σε μια έφοδο τον σταμάτησαν με φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Ανέλαβε την εκτέλεση ο Κώστας Φορτούνης στο 81″ σε στυλ Μαραντόνα η Μπέκαμ η μπάλα πέρασε πάνω από τα κεφάλια των αμυντικών και καρφώθηκε στο δεξί παραθυράκι του Τσιφτσή, ήταν το 0-3. Το γκολ ο Φορτούνης δεν το πανηγύρισε διότι έχει περάσει τα πρώτα του βήματα από τον Αστέρα Τρίπολης πριν πάει στην Γερμανία και μετά στον Ολυμπιακό το 2014

Το 4ο γκολ δεν άργησε να έρθει στο 84″ ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έβγαλε για τον Σουντανί, αυτός με την μία στον Καμαρά, ασίστ στον Μπρούμα και με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-4 για τον Ολυμπιακό.

Το συμπέρασμα είναι ότι ο Ολυμπιακός χωρίς να παίζει μεγάλη μπάλα στα περισσότερα λεπτά κερδίζει τα ματς μέσα έξω διότι έχει παίκτες που κάνουν την διαφορά από όλες τις Ελληνικές ομάδες. Απόψε και τα 4 γκολ προήλθαν από τους δύο μεγάλους μπαλαδορους Βαλμπουενά και Φορτούνη και ο Ολυμπιακός έχει και την πολυτέλεια τον έναν να τον έχει και στον πάγκο.

Στο 76″ όταν το σκόρ ήταν 0-2 ο Λουίς Φερνάντες άδειασε τον Σεσέ και προ του Σα έστειλε την μπάλα άουτ πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει ξανά τον Αστέρα στο παιχνίδι.

Στο 78″ ο Έλ Αραμπί πέτυχε τέρμα αλλά από θέση οφσάιντ. Η είδηση της βραδιάς είναι ότι ο Έλ Αραμπί παρά τα τέσσερα γκολ δεν πέτυχε κανένα . Για τον Σεμέδο και Καμαρά ήταν τα πρώτα στο πρωτάθλημα.

Όπως είπα και στην αρχή ο Ολυμπιακός στο περισσότερο διάστημα δεν ήταν καλός, όμως παίρνει τα αποτελέσματα από την ποιότητα των παικτών που διαθέτει. Θα πρέπει όμως να παίζει καλό ποδόσφαιρο σε περισσότερη διάρκεια διότι ο κόσμος που παρακολουθεί ανελλιπώς από τις τηλεοράσεις διψάει και για θέαμα.

Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ τα λίγα λεπτά που έπαιξε μπήκε στο 85″ έδειξε ορεξάτος και αποφασισμένος να παίξει μεγάλη μπάλα στον Ολυμπιακό με φουλ επίθεση, θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι νωρίτερα να τον δούμε περισσότερο. Διακρίθηκαν Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μπα, Σεμέδο,Καμαρά, Εμβιλά.

Κίτρινες: Βαλιέντε, Παπαδόπουλος – Σεμέδο, Μπα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος (28’ Τσιφτσής λ.τρ.), Τασουλής, Καστάνο, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε (70’ Καπίγια), Μπελόκ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα, Κρέσπι (46’ Ριέρα), Λούις Φερνάντεθ (77′ Τζίμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο (59’ Σισέ), Μπα, Ραφίνια, Χολέμπας (85′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (59’ Φορτούνης), Μασούρας (77′ Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα, Ελ Αραμπί (85′ Σουντανί).