Ο Ολυμπιακός πάλεψε για τη νίκη στο Β μέρος 1-1 με Λουντογκόρετς

Σαν λιοντάρια έπαιζαν όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο που είχε την καθολική υπεροχή στο μισό γήπεδο την Λουντογκόρετς .
Με τον Σκωτσέζο διαιτητή να αγνοεί τα σκληρά φάουλ των Βουλγάρων.

Μια Λουντογκόρετς που ήταν πολύ καλύτερη ομάδα από την Νέφτσι και στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη από τον Ολυμπιακό και θα μπορούσε και να προηγηθεί απο το πρώτο ημίχρονο όμως ο Τζολάκης ήταν εκείνος που σε δύο περιπτώσεις κράτησε το 0-0 Ήταν στο 33″ ο Τζολάκης σε τετ α τετ σε έξοδο απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια. Αλλα και στο 26″ σε τετ α τετ έκανε σπουδαία απόκρουση άσχετα αν η φάση ήταν οφσάιντ.

Νωρίτερα όμως στο 3″ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία με τον Μασούρα να κλέβει την μπάλα σε επική επίθεση έδωσε στον Ρέαμπτσιουκ από αριστερά και στην σέντρα του Όλεγκ δεν πρόλαβε ο Μασούρας την προβολή, και στη συνεχεια της φάσης ο Χασάν με κεφαλιά στα χέρια του Καλινά

Στο 7″ ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε την ντρίμπλα του αγώνος με ηρωικό τρόπο .
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος είχε πολλά προβλήματα στο κέντρο του γηπέδου λόγω που τα δυο χαφ Κούντε και Καμαρά δεν μπορούσαν να προωθήσουν το παιχνίδι ειδικά ο Κούντε ήταν σε κακή βραδιά αλλά και από το γεγονός ότΙ ο Ολυμπιακός έπαιζε με τρία στόπερ και με έναν Λαλά να μην βοηθάει επιθετικά όπως ο Ρέαμπτσιουκ με την συνεργασία του με τον Βαλμπουενά που αγωνιζόταν σαν έφηβος.Οι τελικές στο πρώτο ημίχρονο ήταν 2 ( 1 ) για τον Ολυμπιακό και 4 ( 2 ) για την Λουντογκόρετς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς έχει καταλάβει ότι στο κέντρο είναι το πρόβλημα και αλλάζει στο 46ο” τον Κούντε με τον Εμβιλά .Όμως στο 52″ η Λουντογκόρετς άνοιξε το σκορ από φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος αλλά Μέσι και ο Τζολάκης ήτα αδύνατο να αποκρούσει αν και άγγιξε την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα . Από το 53″ φάνηκε η μαεστρία του Μαρτίνς έβγαλε έναν στόπερ τον Σισέ και άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Έλ Αραμπί δίπλα στον Χασάν. Από εκείνο το λεπτό άρχισε το σφυροκόπημα της Λουντογκόρετς που αμυνεται με νύχια και με δόντια και με την βοήθεια του Σκωτσέζου διαιτητή την γλιτωσε με ισοπαλία’

Στο 64″ ο Ελ Αραμπί κατεβαίνει ακάθεκτος για να σκοράρει τον ακολουθεί ο τελευταίος αμυντικός Βέρντον και τον σπρώχνει με τα χέρια τον ανατρέπει έξω από την περιοχή και ο Σκοτσέζος δεν δίνει τίποτα παίζεται λέει η φάσει ήταν φάουλ και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό διότι ο Ελ Αραμπί ήταν σε προφανή θέση για γκολ
και ο Βέρντον ήταν ο τελευταίος παίκτης αν υπήρχε το VAR θα ήταν άλλο το αποτέλεσμα. Στο 75″ ο Χασάν μέσα στην περιοχή τρώει μια αγκωνιά στο πρόσωπο με σημάδια στο πρόσωπο του Χασάν ο Σκωτσέζος πάλι δεν είδε τίποτα. Και στην τελευταία παράβαση του διαιτητή ο Καμαρά τρώει σκαρια στα πλευρά από τον αμυντικό της Λουντογκόρετς και πάλι ο Σκωτσέζος λεει παίζεται ήταν καθαρά κόκκινη κάρτα ήταν η δεύτερη κόκκινη για τον Σκωτσέζο που δεν έδωσε.

Ετσι η αποκάλυψη του αποψινού ματς ήταν ένα μαύρο διαμάντι που μόλις μπήκε στο κέντρο του γηπέδου για τον κουρασμένο Βαλμπουενά Αγκιμπού Καμαρά 20 χρονων στο 72″ ήταν και ο χρυσός σκόρερ για το 1-1 στο 87″ σε μια φάση διαρκείας με το πρώτο σουτ το Μαντί Καμαρά να αποκρούεται
η μπάλα φτάνει στον Αγκιμπου Καμαρά και με πλασαριστό σουτ κάνει το 1-1

Απο το 61″ ο Θανάσης Ανδρούτσος έχει μπει αντι του Λαλά που δεν τα πήγε καθόλου καλά, έχει δώσει ρεσιτάλ από την δεξιά πλευρα να επιτίθεται συνεχώς ο Θανάσης πολύ ανώτερος από τον Λαλά.

Στο 2″ των καθυστερήσεων έγινε μια αντεπίθεση της Λουντογκόρετς ο Τζολάκης βγήκε να αποκρούσει με τα πόδια και έχασε την μπάλα και ευτυχώς η μπάλα έφυγε άουτ σε κενό τέρμα.

Κατά την γνώμη μου υπάρχει αλλοίωση αποτελέσματος από τον Σκωτσέζο διαιτητή από τα τρία σφάλματα που έκανε όπως τα ανέφερα. Η πρόκριση είναι του Ολυμπιακού μέσα στην Βουλγαρία. Αυτό φάνηκε από την υπεροχή που είχε ο Ολυμπιακός στο Β μέρος που ήταν ο κυρίαρχος του γηπέδου.
Ο Χασαν τα πήγε καλύτερα απόψε από ότι με την Νέφτσι. Πάλι ο Βαλμπουενά ήταν ο πρώτος του γηπέδου με αποκάλυψη ο Αγκιπου Καμαρά, δεν ξέρω κάτι μου κάθεται από Εουσέμπιο μεριά, να περιμένουμε.Πολύ καλός ο Ρέαμπτσιουκ έδωσε μάχες σώμα με σώμα, αμ ο “Μασούρεβιτς” λίγος ήταν φοβερός ήταν.
Ο Εμβιλά από τους κορυφαίους με τον Μαντί Καμαρά να ανεβαίνει στο Β μέρος.. Όλος ο Ολυμπιακός στο Β μέρος πέταγε. Θα προκριθεί μέσα στην Βουλγαρία .

Εδώ είναι η φωτό από κάτω που δείχνει ο Χασάν στον διαιτητή την μυτη του με τα σημάδια από την αγκωνιά που του έριξε ο αμυντικός της Λουντεγκόρετς μέσα στην περιοχή που ήταν βάση τους κανονισμούς του ποδοσφαίρου κόκκινη κάρτα και πέναλτι. Ο Σκωτσέζος όμως δεν είδε τίποτα. Να τον χαίρεται η OUEFA που τέτοιοι διαιτητές καταστρέφουν το ποδόσφαιρο,και διώχνουν τον κόσμο από τα γήπεδα.

Και δίπλα ακριβώς στου Χασάν την φωτό η ντρίμπλα του Βαλμπουενά στο 7″ που πέρασε την μπάλα ανάμεσα από τρεις αμυντικούς ( ποιός είσαι ρε Ματιέ ο Κώστας Νεστορίδης )

το ματς σε λεπτομέρειες

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε το ματς με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα ο Σεμέδο με τον Μπα και τον Σισέ, ο Ρέαμπτσουκ με τον Λαλά σε ρόλο φουλ μπακ. Στο κέντρο ο Κούντε με τον Καμαρά, ο Μασούρας με τον Βαλμπουενά στην επίθεση μαζί με τον Χασάν.

Στο 3’ σε γέμισμα του Λαλά, ο Μασούρας δεν προλαβαίνει να κάνει επαφή με την μπάλα κοντά στην εστία, η μπάλα γυρίζει στον Λαλά ο οποίος βγάζει νέα σέντρα, ο Χασάν πιάνει την κεφαλιά όμως την στέλνει στο κέντρο της εστίας, με τον τερματοφύλακα των Βουλγάρων να μπλοκάρει.

Στο 12’ σουτ του Μπάντζι, χωρίς δύναμη, μπλοκάρει ο Τζολάκης.

Στο 29’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σεμέδο, άουτ.

Στο 33’ μπαλιά-τρύπα στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Ντεσπόντοφ να βγαίνει απέναντι στον Τζολάκη, όμως ο τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων διώχνει σε κόρνερ.

Στο 35’ σουτ του Τεαπετε, άστοχο.

Στο 44’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνς έβαλε τον Εμβιλά στο κέντρο, στην θέση του Κούντε.

Στο 50’ ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε απευθείας εκτέλεση, ο Τζολάκης δεν μπόρεσε να διώξει και με αυτό τον τρόπο η Λουντογκόρετς άνοιξε το σκορ.

Στο 53’ ο Ελ Αραμπί πήρε την θέση του Σισέ, με το σύστημα να αλλάζει σε 4-4-2.

Στο 58’ εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, πετάγεται ο Χασάν και ανενόχλητος πιάνει κεφαλιά ψαράκι, όμως ο Κάλινα διώχνει εξ επαφής με τα πόδια.

Στο 62’ δυνατό σουτ του Τεκπετέι, διώχνει σε κόρνερ ο Τζολάκης.

Στο 64’ ο Ελ Αραμπί βγαίνει απέναντι στον Κάλινα, με τον Βέρντον να ρίχνει κάτω τον επιθετικό του Ολυμπιακού, όμως ο διαιτητής Μάντεν δεν δείχνει ούτε φάουλ, ενώ σαν τελευταίος παίκτης θα μπορούσε να δεχθεί και την κόκκινη κάρτα.

Στο 65’ σουτ του Μασούρα, διώχνει σε κόρνερ ο Ικοκό.

Στο 86′ η πολιορκία του Ολυμπιακού απέδωσε με την χρυσή αλλαγή του Μαρτίνς, τον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος μετά από σουτ του Μαντί Καμαρά, το οποίο κόντραρε σε σώματα, ήρθε ο νεαρός μέσος να πλασάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία της Λουντογκόρετς στις καθυστερήσεις όταν ο Τζολάκης έκανε άστοχη έξοδο, όμως ο Ντεσπόντοφ έστειλε την μπάλα άουτ.

Κίτρινες: Σεμέδο, Σισέ – Τεκπετέι, Νεντιάλκοφ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Λαλά (61’ Ανδρούτσος), Μπα, Σεμέδο, Σισέ (53’ Ελ Αραμπί), Ρέαμπτσουκ – Κούντε (46’ Εμβιλά), Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά (72’ Ακιμπού Καμαρά) – Χασάν.

Λουντογκόρετς (Βάλντας Νταμπράουσκας): Κάλινα – Ικοκό, Πλάστουν, Βέρντον, Νελντιάκοφ – Κόουλι (73’ Σαντάνα), Γκονσάλβες, Μπάντζι – Τεκπετέι (81′ Σισίνιο), Σωτηρίου (89′ Βάντερσον), Ντεσπόντοφ.