Ο Oλυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 1-0 με την σφραγίδα του Φορτούνη Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με μισή ομάδα τον πλήρη Παναθηναϊκό με νέα φωτοβολίδα του Κώστα Φορτούνη από 20 μέτρα, όπως με Εθνική Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς φουριόζος και έκλεισε τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του στα πρώτα 25″ Με την πρώτη ευκαιρία ο Ολυμπιακός μετά από 12 παιχνίδια έβαλε γκολ στο πρώτο ημίχρονο και με κατοχή 64-36. Στο 21″ ο Εμβιλά έδωσε  40 άρα μπαλιά  στον Ραφίνια, ο Βραζιλιάνος σέντραρε προς τον Μασούρα που δεν κατάφερε με προβολή να νικήσει τον Διούδη που απέκρουσε ενστικτωδώς η μπάλα στρώθηκε στον Φορτούνη έξω από την μικρή περιοχή τινάζοντας τα δίχτυα του Διούδη.

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ που πέτυχε δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έδωσε μέτρα στον Παναθηναϊκό, και στο 33″ χάνει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με τον Κουρμπέλη από κόρνερ κερδίζει την κεφαλιά σύριζα άουτ από το κάθετο δοκάρι του Σα. Αυτή είναι μια κακή νοοτροπία και τακτική, διότι με το 1-0   από το 21″ δεν κερδίζεις παιχνίδια. Ο Ολυμπιακός άλλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε αλλά και δεν κινδύνεψε σοβαρά .

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει καθαρά στον Παναθηναϊκό, έχασε συνολικά 6 ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το ντέρμπι, στο 56″ σε κεφαλιά του Μαουρίσιο άουτ. Στο 59″ ο Χατζηγιοβάνης μπροστά στον Σα δεν κατάφερε να τον νικήσει που απέκρουσε με τα πόδια, ήταν η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού.

Στο 77″ ο Μακέντα χάνει μοναδική ευκαιρία μέσα από την μικρή περιοχή μπροστά στον Σα στέλνει την μπάλα στις άδειες εξέδρες.

Συνεχίζεται η πίεση του Παναθηναϊκού και στο 84″ ο Ραφίνια αν και πεσμένος κόβει μια επικίνδυνη φάση για γκολ. Ακόμα και στο 94″ ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ισοφάριση με τον Καρλίτο με κεφαλιά από κοντά απέκρουσε ο Σα.Το ντέρμπι ήταν αρκετά μέτριο από πλευράς Ολυμπιακού δεν ήταν ο λόγος μόνο οι απουσίες των Βαλμπουενά, Έλ Αραμπί Χολέμπας, Χασάν, Βινάγκρε, αλλά ξένοι διεθνείς παίκτες ήταν ταλαιπωριμένοι από τα ταξίδια και δεν είχαν δυνάμεις για 90″

. Η ομάδα έπαιζε στην ουσία χωρίς σέντερ-φορ, ο Φορτούνης παίζει παντού γι αυτό λέμε ήταν ψεύτο 9άρι.Σήμερα δεν ήταν καλός και ο Καμαρά που είχε ταξιδέψει, αντίθετα ο Ραφίνια αν και έπαιξε από τα αριστερά ήταν μαζί με τον Εμβιλά και Σα φυσικά και ο σκόρερ Φορτούνης οι καλύτεροι παίκτες. Επίσης τα εξτρέμ δεν μου άρεσαν Ρατζέλοβιτς και Μασούρας. Αν ήταν διαθέσιμος ο Μπρούμα θα ήταν αλλιώς τα πράγματα στην επίθεση. Ψάχνω να βρω άλλη ευκαιρία του Ολυμπιακού κλασική και δεν βρίσκω εκτός από το γκολ στο 21″

Δεν θυμάμαι άλλο παιχνίδι με μηδέν ευκαιρίες και να πάρουμε τη νίκη σε ντέρμπι.  Μεγάλη εντύπωση μου έκανε που οι αλλαγές δεν πρόσφεραν καμία απολύτως βοήθεια στην ομάδα. Κανένας δεν έκανε αισθητή την είσοδο στο ντέρμπι, Πέπε ,Σουντανί, Λοβέρα, Αντρούτσος , ένα σουτ του Ανδρούτσου στα τελευταία λεπτά απελπιστικά άουτ. Από αυτό το παιχνίδι κρατάμε τη νίκη και τους τρεις  βαθμούς

Κίτρινες: Εμβιλά, Ραφίνια, Μπουχαλάκης – Χουάνκαρ, Σάντσες, Βιγιαφάνιες

Ολυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (77’ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66’ Σουντανί), Μασούρας (86′ Λοβέρα), Φορτούνης (86′ Ανδρούτσος).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίτσιο, Χατζηγιοβάνης (64’ Βιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρ – 91′ Μολό λ.τρ.), Μακέντα, Καρλίτος.