Ο Ολυμπιακός με τον Χασάν στο 93″ νίκησε τα Γιάννινα 1-0 Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στο Β ημίχρονο κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να δαμάσει τον ΠΑΣ Γιάννινα με το χρυσό γκολ το Άχμετ Χασάν με 1-0. Ήταν το 93″ και ο Καμαρά από δεξιά κερδίζει το φάουλ, ο Φορτούνης αναλαμβάνει να το εκτελέσει όλος ο κόσμος είναι μέσα στην περιοχή του η μπάλα έρχεται στα κεφάλια των Χασάν και Σεμέδο ο Χασάν σε αυτές τις φάσεις είναι “μανούλα” σηκώνετε στον αέρα και με γυριστή άπιαστη κεφαλιά η μπάλα στη δεξιά γωνία του νεαρού Αθανασίου που είχε αντικαταστήσει τον Χουτεσιώτη λόγω τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός νωρίτερα έχει χάσει το πέναλτι στο 17″ σε ανατροπή του Έλ Αραμπί με τον Βαλμπουενά να το αποκρούει εύκολα ο Χουτεσιώτης, και στο 53″ ο Έλ Αραμπί πέτυχε γκολ αλλά το VAR το ακύρωσε ως οφσάϊντ για κάποιο δάχτυλο η αγκώνας του Ελ Αραμπί ήταν πιο μπροστά.

Συνολικά ο Ολυμπιακός είχε 5 ευκαιρίες μαζί με το πέναλτι και πέτυχε δυο τέρματα μαζί με το ακυρωθέν . Πολλά προβλήματα ο Ολυμπιακός στο Α πεταμένο ημίχρονο, καμία βοήθεια δεν είχε από τους ακραίους επιθετικούς Μπρούμα, Μασούρα, Βρουσάϊ. Είχε όμως από τους ακραίους μπακ Ρέαμπτσιουκ, Ντρέγκερ που ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Στο Β ημίχρονο ο Μάρτινς έκανε δύο αλλαγές με Φορτούνη στη θέση του Μπρούμα και Καμαρά στην θέση του Μπουχαλάκη και η ομάδα πήρε μπρος για τα καλά με συνεχείς επιθέσεις αλλά όχι με μεγάλες ευκαιρίες. Η νίκη ήταν από τις πιο δύσκολες μέσα στο Καραϊσκάκη και πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία για την συνέχεια και για τα δύο Ευρωπαϊκά παιχνίδια με την Αϊντχόφεν τον Φεβρουάριο θέλει εξτρέμ ο Ολυμπιακός ακούμε για Παπασταθόπουλο και για τα άκρα δεν ακούμε να ενδιαφέρεται ο Ολυμπιακός.

Ο Ρέαμπτσιούκ για τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή ήταν από τους καλύτερους όπως και ο Ντρέγκερ βοήθησαν αρκετά στην επίθεση. Ο Χασάν για μια ακόμα φορά ήταν το πρόσωπο της αγωνιστικής να πετυχαίνει τέρμα στις καθυστερήσεις και να δείνει στον Ολυμπιακό τους τρεις βαθμούς. Για τον Βαλμπουενά ήταν το τρίτο πέναλτι που χάνει καιρός είναι να τα χτυπάει και κανένας άλλος.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Στον ΠΑΣ άνηκε η πρώτη τελική στο παιχνίδι, καθώς ο Μπρένερ ήταν αυτός που έπιασε το σουτ στο 6’, χωρίς, όμως, να βρει στόχο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που… άγγιξε το γκολ στο 14’. Οι «ερυθρόλευκοι»… έκρυψαν την μπάλα, με τον Μασούρα να γυρίζει στον Ελ Αραμπί, τον Σάλιακα, όμως, να κόβει σε κόρνερ, με κίνδυνο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Χουτεσιώτης έβγαλε την εξ επαφής κεφαλιά του Σισέ.

Η «ερυθρόλευκη» πίεση συνεχίστηκε και στο 17’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Χουτεσιώτη (και ενώ το πλασέ του Μαροκινού φορ σταμάτησε στο δοκάρι). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματιέ Βαλμπουενά, όμως ο Γάλλος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η αστοχία του Ματιέ από τα 11 βήματα έφερε ένα… μούδιασμα στους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς χρειάστηκε να φτάσουμε στο 35’ για να απειλήσουν και πάλι οι «ερυθρόλευκοι», με το δυνατό σουτ του Βαλμπουενά να σταματά σε σώματα. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, το εξαιρετικό σουτ του Παμλίδη, που βρήκε στον Σεμέδο και πέρασε ελάχιστα πάνω από το αριστερό παράθυρο του Σα, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Με δύο αλλαγές, τους Φορτούνη αντί Μπρούμα και Καμαρά αντί Μπουχαλάκη, ξεκίνησε το β΄ μέρος της αναμέτρησης του Σταδίου Καραϊσκάκη, με τον Καμαρά να απειλεί στο 48’, με δυνατό σουτ που κόντραρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ.

Στο 53’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ, όταν ο Ελ Αραμπί πήρε το ριμπάουντ μετά την εντυπωσιακή επέμβαση του Αθανασίου στο δυνατό σουτ του Μασούρα, όμως το VAR καταλόγισε σε θέση οφσάιντ τον Μαροκινό, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί.

Το γήπεδο, πλέον, είχε… κατηφορίσει, με τον Μαρτίν να μετατρέπει το σύστημα σε 4-4-2, περνώντας τον Χασάν στο πλευρό του Ελ Αραμπί, στην θέση του Μασούρα και τον Ολυμπιακό να πιέζει ασφυκτικά για το… χρυσό γκολ. Στο 72’ πέρασε στο παιχνίδι και ο Βρουσάι, στην θέση του Ντρεγκερ, ενώ στο 79’ ο Ελ Αραμπί έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Χασάν να τον βγάζει απέναντι από τον Αθανασίου, τον Μαροκινό, όμως, να πετά την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82’ ο Τιάγκο Σίλβα πέρασε στην θέση του Βαλμπουενά, με τον ΠΑΣ να απειλεί στο 83’ με τον Ελευθεριάδη, όμως η προσπάθεια του τελευταίου, πέρασε ψηλά άουτ.

Ο χρόνος, πλέον, πίεζε ασφυκτικά τον Ολυμπιακό, με την κεφαλιά του Χασάν στο 85’ να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει στον Αθανασίου, ενώ το σουτ του Ελ Αραμπί το 86’ πέρασε κόρνερ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός δεν θα γλιτώσει από την γκέλα εκτός προγράμματος, ήρθε ο γνωστός… από μηχανής Θεός. Ο λόγος για τον Αχμέντ Χασάν που, ενώ το ρολόι έδειχνε το 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε στον αέρα την άμυνα του ΠΑΣ, μετά από φάουλ του Φορτούνη, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα, διαμορφώνοντας το 1-0, αποτέλεσμα το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (72’ Βρουσάι), Σισέ, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Καμαρά), Βαλμπουενά (82’ Τιαγκο Σίλβα), Μασούρας (66 ‘ Χασάν), Μπρούμα (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (46’ Αθανασίου), Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Λιάσος, Σιόνητς, Καρτάλης (87’ Πανουργιάς), Μπρένερ (55’ Ελευθεριάδης), Λεό Παμλίδης (79’ Παμλίδης)