O Ολυμπιακός με το ένα πόδι στους ομίλους του Europa League.

Ο Ολυμπιακός, με εξαιρετική εμφάνιση έκανε τη… μισή δουλειά, πέτυχε τρία γκολ και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης επικρατώντας 3-1 της Τσουκαρίτσκι στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο των πλέι οφ του Europa League.

Με το… ενάμιση πόδι στους ομίλους του Europa League βρίσκονται οι “ερυθρόλευκοι”.

Το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ μπήκε… φουριόζο στο ματς και κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας επίδειξη “δύναμης”.

Η Τσουκαρίτσκι βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις και ενώ ο Ολυμπιακός είχε… χαλαρώσει, μειώνοντας σε 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να βάλει… τις βάσεις για την πρόκριση με ένα όμορφο γκολ.

Ο Βρουσάι έκανε τη σέντρα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Σαμούροβιτς, ωστόσο ο Ελ Κααμπί σε δεύτερο χρόνο βρήκε στόχο και άνοιξε το σκορ του αγώνα στο “Γ.Καραϊσκάκης”.

Στην επόμενη φάση, στο 5′ οι “ερυθρόλευκοι” άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τη σέντρα του Ελ Κααμπί να παίρνει περίεργα φάλτσα και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 6′, ο Μασούρας σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ.

Οι Πειραιώτες είχαν κλείσει τους χώρους και είχαν… στριμώξει τους Σέρβους, με αποτέλεσμα στο 16ο λεπτό, να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Ο Καμαρά πάσαρε στον Φουρτούνη, ο οποίος έκανε κοντρόλ και με εντυπωσιακό σουτ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 2-0.

Μετά από το “cooling break”, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, όχι μόνο δεν “έριξε” την απόδοσή της, αλλά προσπάθησε να βρει άμεσα και τρίτο τέρμα.

Στο 31′, ο Κίνι έκλεψε την μπάλα, ανέβηκε προς την περιοχή, έδωσε στον Φορτούνη ο οποίος με τη σειρά του γύρισε στον Ελ Κααμπί, όμως αυτός δεν κατάφερε να βρει στόχο στο τέλος της προσπάθειας.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Τσουκαρίτσκι ήρθε στο 36ο λεπτό με την κεφαλιά του Σούμποτιτς να αναγκάζει τον Πασχαλάκη να… δείξει τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του και εν συνεχεία, το σουτ του Τόσιτς πέρασε άουτ.

Στο 40′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και το τρίτο τους γκολ.

Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά, νίκησε τον Σαμούροβιτς για το 3:0 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι δυο ομάδες έχασαν από μία καλή στιγμή έκαστη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Στάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ από τη δεξιά πλευρά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός “απάντησε” με σουτ του Μπιέλ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν για τα αποδυτήρια, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με το εμφατικό 3:0.

Στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυναμικά με το πρώτο και κατάφερε να βρει άμεσα δίχτυα με τον Μαντί, όμως το γκολ ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα είχε βρει στο χέρι του.

Στο 53′, το σύνολο του Μίλαν Λέσνιακ “πάτησε”… επικίνδυνα περιοχή με το γύρισμα του Νίκσεβιτς στον Ιβάνοβιτς, όμως ο τελευταίος δεν “έπιασε” καλά την προβολή και έτσι δεν ανησύχησε ο Πασχαλάκης.

Στο 56′, οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν ξανά με σουτ του Μπιέλ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 59ο λεπτό, ο Φορτούνης λίγο έλειψε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όμως το φάουλ έξω από την περιοχή κατέληξε κόρνερ από την εξαιρετική απόκρουση του Σαμούροβιτς.

Λίγο πριν το “cooling break”, ο Βρουσάι έβγαλε μόνο του τον Μπιέλ, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον αμυντικό της Τσουκαρίτσκι με τάκλιν.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ασκούν πίεση για την επίτευξη ακόμη ενός τέρματος, όμως στο 74′ ο Φορτούνης αν και πέρασε δυο παίκτες με ατομική ενέργεια, έδωσε στον Μπιέλ, του οποίου η προσπάθεια πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην επόμενη φάση, ο Μπιέλ από παρόμοια θέση, σούταρε, όμως ο Σαμούροβιτς ήταν ξανά σε… ετοιμότητα. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, όμως στο 86′, ο Ελ Αραμπί “άγγιξε” το γκολ, όμως ο Σαμούροβιτς έδειξε ξανά καλά αντανακλαστικά.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ ο ρυθμός… παρέσυρε τον Ολυμπιακό, οι Σέρβοι κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε να σκοράρουν.

Ο Νίκσεβιτς έκανε τη σέντρα, ο Μιλαντίνοβιτς έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Πασχαλάκη, μειώνοντας έτσι σε 3-1 και κρατώντας ζωντανές κάποιες ελπίδες για την… ανατροπή.

ΓΚΟΛ: 3′, 40′ Ελ Κααμπί, 16′ Φορτούνης  90’+3′ Μιλαντίνοβιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 5′ Ελ Κααμπί
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 66′ Ρέτσος, 85′ Κίνι  61′ Νίκσεβιτς

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Φορτούνης έγινε ο πέμπτος παίκτης στην ιστορία του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό τερμάτων σε ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Φρέιρε, Ρέτσος (70′ Πορόζο), Βρουσάι, Ιμπόρα, Μ. Καμαρά (59′ Έζε), Φορτούνης, Μπιέλ (82′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (59′ Σκάρπα), Ελ Κααμπί (71′ Ελ Αραμπί).

Τσουκαρίτσκι (Μίλαν Λέσνιακ): Σαμούροβιτς, Σούμποτις, Ντέζγκιτς, Στεβάνοβιτς, Τόσιτς, Ρόγκαν (46′ Νίκσεβιτς), Κόβατς (46′ Ντότσιτς), Σισοκό, Στάνκοβιτς (69′ Μιλαντίνοβιτς), Ιβάνοβιτς (86΄Ζε Μάριο), Εντιαγέ (46′ Γιάνκοβιτς).