Ο Ολυμπιακός με σβηστες μηχανές καθάρισε και τον Ιωνικό από το πρώτο μέρος 0 – 2

Ο Ολυμπιακός προελαύνει ολοταχώς για την δεύτερη θέση νικώντας άνετα τον Ιωνικό 0 – 2 και πλησίασε την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς που έχασε νωρίτερα από τα Γιάννενα με 2 – 1.Παραμένη όμως η διαφορά των 10 βαθμών από το Παναθηναϊκό που νίκησε στη Λιβαδειά με 0 – 1

Ο Ολυμπιακός με ηγέτη και σκόρερ τον Κώστα Φορτούνη έχει σαφή υπεροχή και στα δύο ημίχρονά αλλά το ματς έχει κριθεί από το πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός ήταν δύο σκάλες καλύτερος από τον Ιωνικό επαναλαμβάνω κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού που κάνουν την διαφορά είναι Φορτούνης, Χάμες, Ιν μποέμ Χουάνγκ, Εμβιλά που κάνουν ότι θέλουν μέσα στο γήπεδο.

Βεβαίως γιατι δυσκολευεται ο Ολυμπιακός ενώ έχει τη κυκλοφορία και κατοχή της μπάλας δεν δημιουργει πολλες ευκαιρίες κλασικές για γκολ.

Θα σας πω: Ο Ολυμπιακός από την ημέρα που έφυγε ο Ποντένσε παίζει χωρίς κλασικά εξτρέμ. Και στο κέντρο γίνεται κομφούζιο από αμυντικούς.

Αν δεν ανοίξει η ομάδα από τα άκρα με τα δυο εξτρεμ να πατάνε περιοχή το γκολ δεν έρχονται ευκολα. Όταν όμως έχεις δυο γκολτζήδες κεντρόους Φορτούνη και Χάμες θα βρεις τον τρόπο να σκοράρεις, όπως το έκανε απόψε ο Κώστας Φορτούνης και στο προηγούμενο ματς ο Χάμες που βάζουν προσωπικά γκολ.

Το σημερινό τέρμα του Φορτούνη ήταν από τα ωραιότερα του πρωταθλήματος όπως και του Χάμες με τον Αστέρα Τρίπολης.Και προσέξτε την έκφραση του Φορτούνη μετά το γκολ που πέτυχε πόσο παράπονο έβγαλε από την αδικία που έχει υποστεί από έναν προπονητή τα τελευταια δυο χρόνια. Αν δεν τον έδιωχνε ο Ολυμπιακός σήμερα ο Κώστας Φορτούνης δεν αποκλείεται να βρισκόταν στο Κατάρ. Ότι καλό έκανε αυτός ο προπονητης από τη Πορτογαλία δεν θα πω το όνομά του, τα γκρέμισε όλα . Είχε τόσο πείσμα αμέτη μουχαμέτι να διώξει τον πρώτο Έλληνα ποδοσφαιριστή της Ελλάδος από τον Ολυμπιακό. Τελικά τ,έφαγε το ξερο του κεφάλι .

Τι είδαμε σήμερα έναν Ολυμπιακό με άριστη κυκλοφορεία και κατοχή μπάλας αλλά να μην δημιουργεί πολλές ευκαιρίες για γκολ με αποτέλεσμα να μείνει στο φτωχό 0 – 2 βάση της αποδοσης που είχε. ο Πασχαλάκης δεν πείστηκε σχεδόν καθόλου. Θα μπορούσε άνετα να παίρνει και κανένα τηλεφώνημα στην διάρκεια του παιχνιδιού, Δεν καταλάβαμε την αλλαγή τόσο νωρίς του Φορτούνη με τον Μασούρα που δεν βοήθησε την ομάδα όπως και ο Γκάρι Ροντρίγκες το είπαμε από την αρχή παίζει ο Ολυμπιακός χωρίς μεγάλους παίκτες στα άκρα. Ο Μπιέλ παίζει κατ,ανάγκη εξτρεμ και του Φορτουνη η θέση είναι στο κέντρο.. Ο νέος δεξιός μπακ του Ολυμπιακού Ριντντέι άφησε καλές εντυπώσεις το γνωρίζει το τόπι.. Ο Ρέαμπτσουκ εκεί το ίδιο στιλ να γυρίζει την μπάλα πίσω είναι η πιο άνετη μεταβίβαση .

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι, στον αγωνιστικό χώρο της Νεάπολης, όπως φάνηκε, τόσο στο 3’, όταν ο Μπακαμπού δεν κατάφερε να βρει την μπάλα σε σέντρα του Ροντινέι, όσο και στο 4’, όταν ο Μπιελ έκανε την ατομική ενέργεια, όμως τα… χάλασε στην τελική προσπάθεια. Στο 7’ ο Χάμες βρήκε με μαγική ασίστ τον Ρέαμπτσιουκ, με τον Μολδαβό να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, όμως αντί να τελειώσει μόνος του την φάση, προσπάθησε – ανεπιτυχώς – να γυρίσει στον Φορτούνη, Στο 13’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το 0-1, όταν ο Χάμες βρήκε με θαυμάσια κάθετη μπαλιά τον Φορτούνη, με τον τελευταίο όμως να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη. Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 26΄ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν δίχτυα με κεφαλιά του Χάμες, μετά από σέντρα του Φορτούνη, γκολ, όμως, το οποίο ακύρωσε ο Διαμαντόπουλος που… ανακάλυψε φάουλ του Παπασταθόπουλου (!), πάνω στον Μάσας, στο όρια της μεγάλης περιοχής! Στο 34’, όμως, τίποτα δεν μπορούσε να ακυρώσει το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Ήταν η καταπληκτική κάθετη του Χουάνγκ στον Μπακαμπού, με τον Γάλλο να… εκτελεί με δυνατό δεξί τον Χουτεσιώτη, για το 0-1. Το γκολ του Μπακαμπού απελευθέρωσε τους «ερυθρόλευκους», που έξι λεπτά αργότερα έφτασαν σε ένα δεύτερο τέρμα. Ήταν το 40ο λεπτό, όταν και ο Φορτούνης με καταπληκτικό δεξί σουτ, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον Χουτεσιώτη, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 απέναντι στον Ιωνικό. Ο Ολυμπιακός μπήκε με… φόρα και στο β’ μέρος και μόλις στο 47’ ο Χάμες βρήκε με μαγικό τρόπο τον Μπιελ, με τον Ισπανό, όμως, να μην μπορεί να κατεβάσει την μπάλα εγκαίρως, δίνοντας την ευκαιρία στον Χουτεσιώτη να βγει και να μπλοκάρει. Το φάουλ του Χάμες στο 56’ δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Χουτεσιώτη, ενώ 10 λεπτά αργότερα, ο Μπιελ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ασταθή επέμβαση του Χουτεσιώτη σε γύρισμα του Μασούρα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός… κατέβασε ταχύτητα, συντηρώντας, ουσιαστικά, το υπέρ του προβάδισμα, με τους «ερυθρόλευκους», πάντως, να… αγγίζουν το 0-3 στο 81’, όταν και μετά από κόρνερ του Χάμες, ο Μασούρας έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στο 86’ ο Τσιγκρίνσκι έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του Γκάρι Ροντρίγκεζ, κοντράροντας την μπάλα που κατέληξε σε κόρνερ, ενώ ο Ουκρανός έκανε το ίδιο και στο 88’, κοντράροντας το σουτ του Μπουχαλάκη,. Στο 89’ ήταν η σειρά του Ιωνικού να απειλήσει, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει το σουτ του Ιωαννίδη, ενώ στο 90’ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι στον Χουτεσιώτη, όμως το σουτ του Μαροκινού δεν βρήκε στόχο. Στο 91’ ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 92’ ο Χουτεσιώτης έπεσε στην δεξιά του γωνία, βγάζοντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σαμασέκου. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από την Νίκαια, φτάνοντας τους 32 βαθμούς, μειώνοντας στους 3 την διαφορά του από την 2η ΑΕΚ.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Σόουζα, Τσιριγώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου (81’ Κάνιας)– Βαλεριάνος, Φαντιγκά (81’ Ιωαννίδης), Άοσμαν (65’ Ελευθεριάδης), Λοβέρα (65’ Καμπράλ)– Μασάς (51’ Μάντζης).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ – Χουάνγκ (84’ Σαμασέκου), Εμβιλά – Φορτούνης (65’ Μασούρας), Χάμες (84’ Μπουχαλάκης), Μπιέλ (73’ Γκάρι Ροντρίγκες)– Μπακαμπού (73’ Ελ Αραμπί).