Ο Ολυμπιακός με ήρωα τον Πασχαλάκη κράτησε το 0 – 0 στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ

Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στην Τούμπα για τον Ολυμπιακό η ισοπαλία με 0 – 0 θεωρείται επιτυχία. Ο Πασχαλάκης ήταν εκείνος που χάρισε την ισοπαλία στον Ολυμπιακό. Στο Α ημίχρονο οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικές είχε 9 τελικές με τον Πασχαλάκη να κάνει 5 μεγάλες αποκρούσεις. Ο Ολυμπιακός είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακαμπού από μπαλιά του Χαμες σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να προλαμβάνει τον Μπακαμπού και στην κόντρα να κερδίζει την μπάλα. Ένα φανταστικό σουτ το Χάμες στο οριζόντιο δοκάρι του Κατάρσκι,και δυο σουτ του Μασούρα άστοχα .Στο Β μέρος ο Μίτσελ δεν έκανε καμία αλλαγή στην ομάδα για να την βοηθήσει λές και όλα πήγαιναν ρολόι στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να υπερέχει όπως και στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να ισορροπεί κάπως το παιχνίδι αλλά χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Από τα εξτρεμ δεν είχε βοήθειες από Μασούρα και Μπιελ όπως και από τους δύο ακραίους μπακ Ρέαμπτσιουκ και Ροντνει που περιέργως δεν είχε τις προωθήσεις που είχε με τον ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη.

Ο ΠΑΟΚ όπως και στο Α ημίχρονο έχανε ευκαιρίες γιατί ο Πασχαλάκης είχε κατεβάσει τα ρολά και μαζί με τον εκπληκτικό Ντόι κράτησαν το 0 – 0 μέχρι το τέλος.

Το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακού ήταν από τα καλύτερα που έχουν γίνει στην Τούμπα είχε ρυθμό ένταση τα ταχύτητα σκληρό έπεφταν κορμιά στις μονομαχίες των παικτών. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έτρεχαν περισσότερο και πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα.Ήταν σαν ομάδα καλύτερος από τον Ολυμπιακό και στα δύο ημίχρονα. Απόψε το κέντρο του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε σωστα ο ΠΑΟΚ το είχε κερδίσει κατά κράτος πάλευαν μόνοι τους οι Χαμες και Χουάνγκ, δεν βοήθησε ο Εμβιλά με πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Η αριστερή πλευρα του Ολυμπιακού με Ρέαμπτσιουκ με Μασούρα ήταν το αδύνατο σημείο και από εκεί ο ΠΑΟΚ ΄έκανε περισσότερες επιθέσεις. Όταν έγινε αλλαγή ο Χάμες στο 81″ με τον Σαμασέκου το γήπεδο κατηφόρισε πρός την εστία του Πασχαλάκη και μέχρι το τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός κινδύνευε να δεχτεί τέρμα, όμως ο Πασχαλάκης ήταν εκεί.

Ο νέος παίκτης Κανός μπήκε στο 61″ αντι του Μασούρα δεν είδαμε κάτι το ιδιαίτερο αφού ο ΠΑΟΚ είχε καθολική υπεροχή στο Β μέρος και στο 75″ μπήκε ο Ελ Αραμπί. Οι αλλαγές του Μίτσελ ήταν καθηστερημένες και δεν βοήθησαν σε τίποτα τον Ολυμπιακό. Για τον Ολυμπιακό ήταν ένα κακό παιχνίδι και διασώθηκαν δυο παίκτες Πασχαλάκης και Ντόη.Με αυτό το ανύπαρκτο κέντρο απόψε δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ο Φορτούνης; ήταν εκτός αποστολής και ο Βαλμπουενά που ήταν στο πάγκο ούτε λεπτό δεν τον έβαλε.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι. Δοκάρι στο 18ο δευτερόλεπτο, μεγάλη ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς στο 2ο λεπτό και νέο σουτ του Κωνσταντέλια στο 5’, δύο φάσεις τις οποίες αποσόβησε ο Πασχαλάκης. Ο ΠΑΟΚ είχε αρκετά ψηλά τις γραμμές του, πίεζε συνεχώς τον Ολυμπιακό και στα πρώτα 20 λεπτά έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σημαδεύοντας κυρίως την αριστερή πλευρά των Ρέαμπτσιουκ και Μασούρα με τους Σάστρε και Νάρεϊ. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν άλλο ένα σουτ του Ολιβέιρα (9’) και ένα πλασέ από κοντά του Κουλιεράκη (17’) που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης. Ο Ολυμπιακός κυρίως με τον Χάμες προσπαθούσε να βρει ρήγματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, το επιχείρησε σε δύο περιπτώσεις δίχως ο Μπακαμπού να αξιοποιήσει τις πάσες, αλλά στο 22’ ο ίδιος ο Κολομβιανός σούπερ σταρ λίγο έλειψε με μία σουτάρα να βάλει τους Πειραιώτες σε θέση οδηγού. Μια σουτάρα, όμως, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο Ολυμπιακός μετά το 20’ ισορρόπησε το ματς και εκτός από το δοκάρι του Χάμες, θα μπορούσε με τον Χουάνγκ στο 29’ έπειτα από το πρέσινγκ και το κλέψιμο του Μασούρα να ανοίξει το σκορ, όπως και στο 30’ με τον Εμβιλά από καλή θέση να σουτάρει άτσαλα. Οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν στο τελευταίο 10λεπτο να απειλήσουν ξανά τον Πασχαλάκη, έκλεψαν μπάλες χάρη στην πίεση που άσκησαν, με τον Ντάντας (42’) και τον Ολιβέιρα (44’) να μην βρίσκουν στόχο στα σουτ που έκαναν. Το ημίχρονο έληξε 0-0, αλλά ήταν ένα χορταστικό πρώτο 45λεπτο.

ΕΠΕΣΕ ΑΙΣΘΗΤΑ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

Στο β’ μέρος οι μηχανές σαν να έσβησαν περισσότερο από πλευράς Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να προσπαθεί ο Λουτσέσκου με κινήσεις του από τον πάγκο να ανακατέψει την τραπουλα και κατ’ επέκταση να ανακαλύψει τον αντίπαλο, αλλά όλες οι προσπάθειες του «Δικεφάλου» είχαν απάντηση από τον Πασχαλάκη. Ο Σέρτζι Κανός από πλευράς Ολυμπιακού έκανε το ντεμπούτο του δίχως να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο, ο Ραμόν επιστρατεύτηκε σε ρόλο αριστερού εξτρέμ στο τέλος, ενώ ο Λουτσέσκου με την παρουσία των Τόμας και Ολιβέιρα στην ενδεκάδα στα τελευταία λεπτά δείχνει να θέλει το τρίποντο, όμως, είπαμε: Ο Πασχαλάκης είπε «όχι» στις επικίνδυνες καταστάσεις που πήγαν να δημιουργηθούν στα «καρέ» του.

Διαιτητής: Κρούζλιακ (Σλοβακία)

Κίτρινες: 45+1’ Αουγκούστο, 79’ Σάστρε – 69’ Παπασταθόπουλος

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (70’ λ.τρ. Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (71’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (90+1’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς (71’ Τόμας), Ολιβέιρα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Χάμες (80’ Σαμασέκου), Μασούρας (61’ Κανός), Μπιέλ (80’ Ραμόν), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί)