O Oλυμπιακός με ηγέτη τον “Στρατηγό” Βαλμπουενά με ανατροπή την Λαμία 3-2

Ολυμπιακός Πεδρο Μαρτινς Άλεν Σεμέδο Καμαρά Φορτούνης Γκιγιέρμε Μασούρας Τσιμίκας Λοβέρα Σισε Γκασπάρ Χασάν

ΆΚΗΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΚAHRIMAN ADEJO ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΣ NIASSE ΒΑΣΙΛΟΓΙΑΝΝΗΣ TYRONNE ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ ROMANIC VANDERSON ASIGBA ΜΠΟΥΛΟΥΛΗΣ.

ΠΑΓΚΟΣ

ERASSY ΒΛΑΧΟΜΗΤΡΟΣ SASSI ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΚΝΔΡΑ ΣBAHANACK VILLALBA

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ ΚΟΥΤΣΑΥΤΗΣ ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ

Πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Λοβέρα στο 4″από πάσα του Γκασπάρ σόυταρε μόλις άουτ. Πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στο 6″ από μια κόντρα η μπάλα στα χέρια του Άλεν. Στο 7″ από επέλαση του Τσιμίκα από αριστερά στρώθηκε η μπάλα στον Χασάν στην μικρή περιοχή πλασάροντας ψηλά άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 12″ σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών στη μικρή περιοχή.Ένα πολύ καλό σουτ του Φορτούνη στο 22″ απέκρουσε ο Καχριμαν σε κόρνερ. 37″ φάουλ για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη σε ανατροπή του πολύ καλού απόψε Γκασπάρ κεφαλιά του Σισέ άουτ.42″ ένα μακρινό σουτ του Σισέ τελείως άστοχο ψηλά άουτ.
Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και η Λαμία κατάφερε στο 44 λεπτό να ανοίξει το σκορ από ένα ανύπαρκτο φάουλ που έδωσε ο διαιτητής Κουτσάυτης ο Τυρόννε κτύπησε το φάουλ έξω από την περιοχή από δεξιά και ο Αντέζο με προβολή έκανε το 0- 1 για τη Λαμία.Έτσι ο εφιάλτης της περσινής νίκης της Λαμίας ξανά γύρισε στο Καραϊσκάκη με την νίκη της Λαμίας του πρώτου αγώνος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε σε περιπέτεια για την πρόκριση και κινδυνεύει να μείνει εκτός του κυπέλλου. Αισθητή η απουσία του Βαλμπουενά ο Φόρτουνης δεν τα πάει καθόλου καλά ούτε και ο Γκιγιέρμε. Πολύ καλός στην άμυνα ο Σεμέδο και μπροστά ο Λοβέρα.

Κακός ο Ολυμπιακός στις τελικές προσπάθειες δεν έχει κάνει τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ και ο Χασάν δεν έχει κάνει την μεγάλη ευκαιρία.

Να δούμε τώρα ο Μαρτίνς πως θα διαχειριστεί το Β ημίχρονο με τις αλλαγές σίγουρα θα βάλει τον Βαμπλουενά μέσα και τον Έλ Αραμπί, πιστεύω.
Β ημίχρονο:
Όπως το είπα ξεκίνησε στο 46″ ο Βαλμπουενά με τον Ελ Αραμπί έξω Μασούρας Λοβέρα. Είχα γράψει  στον πρώτο αγώνα της Λαμίας μετά το 0-0 τα εξής: (Άν θέλουμε να προκριθούμε στα ημιτελικά ξεχνάμε στη ρεβάνς το ροτέϊσον)

Άρα κακώς έμεινε στον πάγκο στο Α μέρος ο mvp σε κάθε αγώνα  Ματιέ Βαλμπουενά. Τέλος καλό όλα καλά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σαν σίφουνας με σκοπό να ανατρέψει πάση θυσία το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Όλα άλλαξαν με τον Γάλλο άσο να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες για γκολ.Τα συνεχόμενα κόρνερ του Βαλμπουενά δεν έχουν φέρει ακόμα αποτέλεσμα στο 57″ ο Βαλμπουενά επιχειρεί ένα θεαματικό ψαλίδι ή μπάλα δεν του κάνει το χατήρι μόλις άουτ.Τα κόρνερ συνεχίζονται και στο 60 ” ο Βαλμπουενά στέλνει την μπάλα συστημένη στον Χασάν και με καρφωτή κεφαλιά ισοφαρίζει το παιχνίδι σε 1-1.

Τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν με τον Βαλμπουενά.Μεγάλη ευκαιρία του Έλ Αραμπί στο 70″ μπροστά στον Κάχριμαν αποκρούει σε κόρνερ, πόσα κόρνερ έγιναν χάσαμε τον λογαριασμό.Νέο φάουλ για τον Ολυμπιακό στο 72″ με τον Βαλμπουενά ξανά συστημένο γέμισμα στο κεφάλι του Σισέ καρφώνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Με τον ίδιο τρόπο καρμπόν ο Βαλμπουενά στο 77″ με νέο φάουλ από δεξιά ξανά σερβίρισε στο κεφάλι του Σισέ και η μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα της Λαμίας 3-1 ο Ολυμπιακός.Στο 78″ αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μορ αντί του Χασάν. Στο 80″ μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Μορ σε απ,ευθείας σουτ από αριστερά μόλις άουτ.

Μάλιστα, στο 85’ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία ευκαιρία να φτάσει σε ακόμα ένα τέρμα, όμως η σημερινή δεν ήταν η βραδιά του Ελ Αραμπί, τον οποίο σταμάτησε εκ νέου ο Κάχριμαν. Αντίθετα, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία του λεπτά, καθώς ο Σισέ ανέτρεψε τον Νιάσε, με τον Βιβιάλμπα να νικά τον Αλέν από τα 11 βήματα στο 90’.

Τίποτα δεν άλλαξε, όμως, στα τέσσερα επιπλέον λεπτά των καθυστερήσεων, με το 3-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κουτσιαύτη και τον Ολυμπιακό να παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου δέχτηκε το 0-1 και τα χρειάστηκε για τα καλά όμως ο Μαρτίνς έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει αμέσως οι δυο αλλαγές με Βαλμπουενά και Έλ Αραμπί,και έκλεισε τη Λαμία στο μισό γήπεδο. Άλλη εικόνα ο Ολυμπιακός κυριολεκτικά ήταν σαρωτικός η απόδοσή του ήταν για 5 γκολ στο Β ημίχρονο η μία ευκαιρία πάνω στην άλλη δεν προλαβαίναμε να περιγράψουμε μια ευκαιρία μετά από δευτερόλεπτα είχαμε νέα ευκαιρία έγιναν σε 3 με 4 λεπτά 6 με 7 κόρνερ μεγάλο ματς στο Β μέρος.

Αντί λοιπόν να φτάσουμε στο 5-1 ήρθε στο 90″ με το πέναλτι του αποψινού σκόρερ Σισέ που πέτυχε για πρώτη φορά δυο γκολ βάλαμε την Λαμία στο παιχνίδι και τρέχανε να πάρουν την μπάλα για να κατέβουν για την ισοφάριση φυσικά δεν έφτασαν ποτέ στην περιοχή του Αλέν.

Πρώτος παίκτης του γηπέδου Ματιέ Βαλμπουενά τι “Στρατηγός” Αρχιστράτηγος” ήταν απόψε μοίρασε τρία γκολ και λίγο έλειψε να βάλει και ένα ο ίδιος με το θεαματικό ψαλίδι. Ο Φορτούνης φαίνεται να μην είναι έτοιμος ακόμα αλλά με τα παιχνίδια θα ανέβει. Μεγάλη απόδοση απόψε Σεμέδο και Σισέ οι δυο “Πύργοι” του Ολυμπιακού που είχα προβλέψει από την αρχή της σεζόν. Ο Γκασπάρ έκανε το καλύτερό του παιχνίδι απόψε με τον Ολυμπιακό. Με λαθάκια Γκιγιέρμε Καμαρά στο Α μέρος στο Β ήταν όλοι καλοί. Ο Τσιμίκας για ένα παιχνίδι ακόμα ήταν ο Τσιμίκας που ξέρουμε μπορεί και παίζει όλη την αριστερή πλευρά μόνος του όταν χρειαστεί. Ο Άλεν δεν πιέστηκε και στο γκολ έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσε να κάνει μια έξοδο του Μεσολογγίου, να δούμε τι θα μας πει και ο Κελεσίδης ήταν ο ιδανικότερος σε τέτοιες εξόδους.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Γκασπάρ, Γκιγέρμε, Καμαρά, Μασούρας (46’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Λοβέρα (46’ Βαλμπουενά), Χασάν (78’ Μορ).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βάντερσον, Νιάσε, Βασιλόγιαννης, Ταϊρόν (65’ Σκόνδρας), Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Καραμάνος (65’ Σασί).