Ο Ολυμπιακός με ηγέτη και σκόρερ τον Σισέ νίκησε άνετα τον Άρη 1-0

Παπέ Αμπού Σισέ και Ρόνι Λόπες έδωσαν ρεσιτάλ με την απόδοσή τους για μια άνετη νίκη επί του Άρεως με 1-0 αν και έχασε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Ετσι η διαφορά από την ΑΕΚ έφτασε τους 8 βαθμούς και 13 από τον ΠΑΟΚ.
Μετά το δυο γκολ του Σισέ στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ ο Σισέ συνέχισε και απόψε να σκοράρει και έφτασε τα 15 γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού και συνάμα να είναι ο πρώτος αμυντικός παίκτης του Ολυμπιακού όλων των εποχών με τα 15 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις’

Ήταν το 54″ ο Ρόνι Λόπες με το υπέροχο κόρνερ που χτύπησε η μπάλα έφτασε πρός το Σισέ ένα άλμα στον ουρανό και η μπάλα στα δίχτυα του Ντένις γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο στο 13″ ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με τον Μασούρα από ασίστ του Λόπες ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ντένις. Όμως έπεσαν οι κόκκινες γραμμές του VAR που έδειχναν τον Μασούρα λίγα χιλιοστά οφσαιντ και το γκολ παρά τους πανηγυρισμούς των παικτών του Ολυμπιακού ακυρώθηκε.

Στο 29″ καλό φάουλ του Λόπες μόλις άουτ και στο 45″ ένα καλό σουτ του Σισέ άουτ. το ημίχρονο λήγη με 57-43 κατοχή για τον Ολυμπιακό. Καμία τελική για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο ο Βατσλικ δεν χρειάστηκε να παρέμβει σε κάποια φάση.

Β ημίχρονο χωρίς αλλαγές ο Μαρτίνς για τον Ολυμπιακό και στο 48″ ο Λόπες χάνει μια καλή ευκαιρία με ένα σουτ μόλις άουτ. Στο 53″ ο Άγκιμπου Καμαρά κλέβει την μπάλα από το κέντρο περνάει με προσποιήσεις δυο αμυντικους του Άρη το δυνατό σουτ όμως βρήκε το κάθετο δοκάρι του Ντένις .

Στο 74″ φάουλ με τον Μασούρα βγάζει την μπάλα κόρνερ ο Ντένις. Ο Άρης έκανε την πρώτη απειλή στο 80″ με τον Σασα και ο Σωκράτης παραχωρεί κόρνερ. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση για τον Μαρτίνς είναι ότι καθυστέρησε απόψε να κάνει τις αλλαγές στο 83″ βγήκαν Μασούρας Λόπες με Ονιεκούρου Μαντί Καμαρά. να μπαίνουν στο ματς. Και στο 84″ ο Τικινιο να παίρνει την θέση του Ελ Αραμπί. Πάρα λίγο να ξεχάσω την αλλαγή του Ακγιμπου Καμαρα στο 91″ με τον Ροντρίγκες και στο 93″ το ματς εληξε μάλλον δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα.

Καλό ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός απόψε κυρίως στο Β μερος έπαιζε τον Άρη στο μισό γήπεδο παρ,όλα αυτά το ματς δεν έχει κλειδωθεί με ένα δεύτερο γκολ και η αγωνία κράτησε μέχρι το 93″ Σισε, Λόπες, Αγκιμπου Καμαρά, Σωκράτης οι καλύτεροι παίκτες, όχι ότι οι υπόλοιποι υστέρησαν

Με τον Σισέ με… φόρα μετά από τα δύο γκολ που πέτυχε κόντρα στον ΟΦΗ (3-1) ήρθε και κόντρα στον Αρη να ανοίξει το σκορ για τους ερυθρόλευκους, σπάζοντας τον… γόρδιο δεσμό που είχαν στήσει οι φιλοξενούμενοι, δίνοντας το έναυσμα στους πρωταθλητές Ελλάδος να επικρατήσουν με 1-0, για την 13η αγωνιστική της Superleague και να αυξήσουν την διαφορά από την 2η ΑΕΚ στους 8 βαθμούς.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε το ματς με τον Βατσλικ κάτω από τα δοκάρια, τους Σισέ και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, Ρέαμπτσιουκ και Λαλά στα αμυντικά άκρα, στο κέντρο τους Εμβιλά, Μπουχαλάκη, Αγκιμπού Καμαρά, στα εξτρέμ τους Λόπες, Μασούρα και στην κορυφή της επίθεσης τον Ελ Αραμπί.

Στο 13’ όμορφη μπαλιά του Λόπες για τον Μασούρα που έχει κάνει την κίνηση στην αντίπαλη περιοχή, στοπάρει και πλασάρει άμεσα, πετυχαίνοντας το γκολ, το οποίο όμως ελέγχθηκε από το VAR και βρέθηκε αντικανονικό με τον Μασούρα να είναι σε θέση οφσάιντ. Στο 27’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόπες, άουτ. Στο 45’ μετά από πίεση στα καρέ του Αρη, με τους παίκτες του να απομακρύνουν, μακρινό σουτ του Σισέ, άστοχο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες, σύμφωνα με την στατιστική, να μην έχουν κάνει σουτ στον στόχο, τον Ολυμπιακό να έχει δύο προσπάθειες εκτός εστίας και τον Άρη καμία!

Στο 48’ όμορφη κίνηση από Λόπες ο οποίος βλέπει εστία και πλασάρει, όμως η μπάλα φεύγει άουτ. Στο 53’ απίστευτο κατέβασμα του Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος κάνει και το «μπάσιμο» προς την περιοχή και πλασάρει τον Ντένις, όμως το αριστερό δοκάρι σταματάει την προσπάθεια του επιθετικού του Ολυμπιακού.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λόπες, ο Σισέ πήδηξε πολύ ψηλά και έπιασε δυνατή κεφαλιά, με τον Ντένις να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι ο αμυντικός των ερυθρόλευκων να πετυχαίνει το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 66′ εκτέλεση φάουλ του Λόπες, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, άουτ. Στο 68′ σκαστό σουτ του Μπουχαλάκη, κεφαλιά του Σισέ, μπλοκάρει ο Ντένις. Στο 74′ σουτ του Μασούρα, μετά από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ, διώχνει σε κόρνερ ο Ντένις. Στο 81′ σουτ του Γκάνα, ψηλά άουτ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαλά – Σάκιτς, Μάνος, Φαμπιάνο, Ματίγια

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά (92′ Ροντρίγκεζ), Λόπες (82′ Μαντί Καμαρά), Μασούρας (82′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (84′ Τικίνιο).

ΑΡΗΣ: Ντένις, Γκενέα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάκιτς, Τζένγκο, Σάσα, Γκαρσία (74′ Λόπεθ), Εντιαγέ (58’ Μάνος), Μπερτόλιο (58’ Γκάμα), Μαντσίνι (74′ Ιτούρμπε).