O Oλυμπιακός με ηγέτη και σκόρερ τον Ρέαμπτσιουκ 2-1 την Αντβέρπ

Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ ένας παίκτης φερμένος από άλλες εποχές του Ολυμπιακού.
Θα σας πάω κάποιες δεκαετίες πίσω και θα βγάλω ένα όνομα που είχε ονομαστεί Λιονταράκι του Ολυμπιακού. Ναι και βέβαια έπαιζε στην ίδια θέση με τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ που το παιχνίδι του είναι στα ίδια μέτρα σε μαχητικότητα και αυτοθυσία.. ίσως αργότερα να βαφτίσουμε και τον Ρέαμπτσιουκ Λιονταράκη του Ολυμπιακού.

Οι παλαιότεροι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν καταλάβει το όνομα που θα το βγάλω στην επικαιρότητα γιατί είναι της δεκαετίας του 1950
Είναι ο αείμνηστος Βασίλης Ξανθόπουλος που είχε πάρει την θέσει ενός άλλου Λιονταριού του αείμνηστου Ανδρέα Μουράτη από το 1955.

Αυτά για τους παλιούς αλλά και να μαθαίνουν οι νέοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού.
Ο Ρέαμπτσιουκ απόψε έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στον Ολυμπιακό και πέτυχε ένα όμορφο και νικητήριο γκολ στο 87″ όταν ο Βρουσαι στη γωνία από αριστερά κράταγε την μπάλα και στην κατάλληλη στιγμή την γυρίζει πρός τον Ρέαμπτσιουκ και με το αριστερό υπο πίεση η μπάλα στο αριστερό παραθυράκι δοκάρι και μέσα. Αυτα για τον Μολδαβό που απόψε τρέλανε κόσμο.

Ο Ολυμπιακός για μία ακόμα φορά δεν ήταν καλός στο Α ημίχρονο ο Άγκιμπου Καμαρά που είχε πάρει την θέση του Βαλμπουενά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στα χνάρια του Ματιέ Βαλμπουενά, αλήθεια γιατί στον πάγκο ο Γάλλος για 76 λεπτά;

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με το σύστημα 4-3-3 με Βατσλικ, Καρμπόβνικ, Σισε, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτισιουκ, στην άμυνα. Εμβιλά, Μπουχαλάκη, Μαντί Καμαρά στη μεσαία γραμμή, και στην επίθεση Ονιεκούρου, Αγκιμπού Καμαρά και Ελ Αραμπί.

Πρώτη τελική η Αντβέρπ στο 2¨μια κεφαλιά Σαμάτα αουτ. Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο 14″ με ασίστ Μπουχαλάκη σουτ Ελ Αραμπί κόντρα σε κόρνερ.
Στο 19″ καλό σουτ Μαντί μπλόκαρε ο Μπουτέζ 29″ φάουλ Μπουχαλάκη κεφαλιά από Σισέ που ήταν παντού και απόψε από κοντά αουτ.

Στο 38″ ο Ελ Αραμπί πέτυχε γκολ με μαγικό τρόπο αλλά για δέκατα του χιλιοστού το VAR το ακύρωσε.ως οφσάιντ. Στο 41″ πλασέ από κοντά η Αντβέρπ χάνει μεγάλη ευκαιρία.. Στο 42″ ο Αγκιμπου σουτ από κοντά αδύναμο μπλοκάρει ο Μπουτέζ και στο 44″ νεα ευκαιρία για την Αντβέρπ ένα σουτ με Σαμάτα από κόρνερ αουτ.

Β ημίχρονο χωρίς αλλαγές ο Ολυμπιακός και στο 53″ ο Μαντί από δεξιά βλέπει τον Μαροκινό μέσα στην περιοχή και τον φυλάνε δυο στέλνει την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του σιγά που θα το έχανε με μια φαλτσαριστη γυριστή κεφαλιά η μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό και το 58ο γκολ σε 107 συμμετοχές για τον ίδιο. Στο 59″ από φάουλ του Μαντί ο Σισέ καφαλιά μόλις αουτ.

Και στο 75″ η Αντβέρπ ισοφαριζει σε 1-1 από σέντρα από δεξιά με κεφαλιά του Σαματά

Στο επόμενο λεπτό ο Μαρτίνς θυμάται οτι ο Ματιέ Βαλμπουενά δεν είναι στην ενδεκάδα και τον φωνάζει να γίνει αλλαγή και βγαίνει ο άλλος Γάλλος ο Εμβιλά.
Στο 81″ βγάζω το καπέλο στον Μαρτίνς κάνει τρεις αλλαγές μαζί και κλεινει την Αντβέρπ στα καρέ της και στο 87″ παίρνει και το παιχνίδι 2-1 με το γκολ που σας περιέγραψα στην αρχή του άρθρου με τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ.

Είχαν όπως προηγηθεί δυο ευκαιρίες της Αντβέρπ στο 84″ και 86″ με σουτ μόλις αουτ.
Μετά τον Ρέαμπτσιουκ ο Σισέ εξελίσεται ο καλύτερος στόπερ του Ολυμπιακού.
Ο Ονιεκούρου σε ρηχά νερά ακόμα βρίσκεται, στους διακριθέντες περνά ο Μαντί Καμαρά. Από τον Αγκιμπου Καμαρά περίμενα περισσότερα.. Ο Κούντε θα πρέπει να αγωνίζεται περισσότερα λεπτά και όχι από το 81″ είναι από τις καλύτερες μεταγραφές πολύ δυνατό παιδί και ξέρει και μπάλα. Ο Ελ Αραμπί ήταν ο κορυφαίος από την επίθεση δυο γκολ έβαλε μέτρισε το ένα.

Κίτρινες κάρτες: Σισέ, Αγκιμπού Καμαρά – Βερστράετε, Μπατάιγ.

Κόκκινη: Μπατάιγ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (76’ Βαλμπουενά), Μαντί Καμαρά (81’ Κουντέ), Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά (81’ Τικίνιο), Ονιεκούρου (81’ Βρουσάϊ), Ελ Αραμπί (88’ Μπα).

Αντβέρπ (Μπράιν Ρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Βερστράετε, Ναϊνγκολάν (67’ Γκέργκενς), Φίσερ, Σαμάτα, Μιγιόσι (67’ Μπένσον), Φρέι (79’ Εγκεστάιν).