O Oλυμπιακός με ηγέτη και σκόρερ τον Ποντένσε 0 – 2 τον ΟΦΗ

Ένας κοντός άλωσε τον Ψηλορείτη της Κρήτης . Ο Ντανιέλ Ποντένσε έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 0 -2 που ήταν αήττητος με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Στο 10″ ο Κίνι από δεξιά πάσαρε στον Μασούρα εκείνος είδε στην αριστερή πλευρά αμαρκάριστο τον Ποντένσε και με γλυκιά σέντρα ασίστ ο κοντός με στριφτό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0 -1 για τον Ολυμπιακό

Το ημιχρονο ληγει 0 -1 και στο Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός πάλι στο πρώτο 10λεπτο διπλασίασε τα τέρματα του πάλι με τον συνήθη ύποπτο Ντανιέλ Ποντένσε, Ο Γιόβετιτς που στο Β ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του έκλεψε την μπαλα και την έκοψε πρός το κέντρο πάλι ο Ποντένσε είναι γάτα και ξέρει να βρίσκεται αμαρκάριστος και πλάσαρε στην γωνία τον Μπαουμαν για το 0 -2 για τον Ολυμπιακό.

Απόψε ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός παρά τις απουσίες των Φορτούνη Ροντινει, Ελ Κααμπί ( έπαιξε λίγα λεπτά στο τέλος ) Ο Γιόβιτιτς που έπαιξε σήμερα βασικός ΄ήταν αρκετά καλός στο Β ημίχρονο έδωσε το δεύτερο γκολ πάρε βάλε στον Ποντένσε στο 56¨” Ο Πορόζο συνέχισε την καλή εμφάνιση που είχε με την Γουέστ Χαμ. Εκείνος που είναι εντυπωσιακός ξέρει μπαλίτσα και είναι και δυναμικός ΄όπως ο Ρέαμπτσιουκ , αλλά την μπάλα που ξέρει ειναι δυο σκάλες πάνω από τον Μολδαβό.

Ο Ρέτσος και πάλι μεγαλούργησε και στην Κρήτη ο Πασχαλάκης δεν πιέστηκε, ο ΟΦΗ ήταν ακίνδυνος η μάλλον η άμυνα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε στον ΟΦΗ να απειλήσει τον Ολυμπιακό Καμαρά και Εσε έχουν τον έλεγχο του κέντρου.. Για τον Σολμπάκεν κι αυτος στο Β μέρος ανέβασε την απόδοσή του

Το ματς σε λεπτομέρειες

Με οδηγό του τον Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τον ΟΦΗ, στο Ηράκλειο, για την 9η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε μία δύσκολη έδρα και πήρε μια σημαντική νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, με Ρέτσο και Πορόσο στο κέντρο της άμυνας, με Κίνι και Ορτέγκα στα αμυντικά άκρα. Στο κέντρο τους Έσε-Καμαρά, στα εξτρέμ τον Ποντένσε με τον Σολμπάκεν και στην επίθεση τον Μασούρα με τον Γιόβετιτς.

Στο 10’ η πίεση του Ολυμπιακού απέδωσε με τον Καμαρά να δίνει στον Κίνι και αυτός με την σειρά του για τον Μασούρα, ο οποίος έκανε την σέντρα, με τον Ποντένσε στο δεύτερο δοκάρι να κάνει ένα όμορφο γυριστό πλασέ και με αυτό τον τρόπο να ανοίγει το σκορ για τους ερυθρόλευκους.

Στο 24’ μετά από μπαλιά του Καμαρά, ο Γιόβετιτς κοντρολάρει και επιχειρεί το πλασέ, όμως ο Μπάουμαν τον προλαβαίνει και μπλοκάρει. Στο 29’ κάθετη μπαλιά του Εσε για τον Γιόβετιτς ο οποίος πλασάρει χωρίς να βρει στόχο.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 όταν μετά από λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Γιόβετιτς έκλεψε την μπάλα και άφησε για τον Ποντένσε ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να πλασάρει σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο ματς.

Στο 60’ σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση, άουτ. Στο 64’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόβετιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Μπάουμαν. Στο 70’ απευθείας εκτέλεση φάουλ το Θοράρινσον, άουτ. Στο 71’ ο Τοράλ βρήκε χώρο και έκανε σουτ, άουτ. Στο 75’ ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα με τον Μπιέλ να επιχειρεί το πλασέ, απελπιστικά άστοχο. Στο 89′ δυνατό σουτ του Κίνι, άουτ.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (46’ Αμπάντα), Θοράρινσον, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γκαγέγος (68’ Τοράλ), Μπάκιτς (26’ Φελίπε λ.τρ.), Ντίκο (68’ Ριέρα).

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Πορόσο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Καμαρά (83’ Καρβάλιο), Έσε, Ποντένσε (83’ Σκάρπα), Σολμπάκεν (65’ Μπιέλ), Μασούρας (76’ Αλεξανδρόπουλος), Γιόβετιτς (65’ Ελ Κααμπί).