O Oλυμπιακός με ηγέτες και σκόρερ Φορτούνη και Μασούρα 3-0 τον Αστέρα Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Κι όμως και οι δυο παίκτες που καθάρισαν το ματς δεν ήταν στην βασική ενδεκάδα.
Απλά μπήκαν αλλαγή με την έναρξη του Β ημιχρόνου όταν ο Ολυμπιακός σε όλο το πρώτο ημίχρονο έψαχνε να βρει την ταυτότητά του.

Γιατί άραγε ο καλύτερος παίκτης της Ελλάδος Κώστας Φορτούνης στα δύο τελευταία παιχνίδια με ΑΕΚ στον τελικό κυπέλλου και απόψε με τον Αστέρα δεν ήταν στις επιλογές του Πέδρο Μαρτίνς; Μόνο εκείνος γνωρίζει τους λόγους κανένα άλλος. Έπρεπε να περάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς ο Ολυμπιακός να μπορεί να γίνει απειλητικός και να χρειαστεί 14″ για να κάνει την πρώτη του τελική με τον διακριθέντα Καμαρά σε όλο το ματς.

Στο 22″ μια ευκαιρία με τον Ρατζέλοβιτς σε τέτα τετ με τον Παπαδόπουλο και άλλη μια στο 27 πάλι με τον Ρατζέλοβιτς που ήταν σε κακή βραδιά .
Στο 32″ ένα σούτ το Εμβιλά σε καλή θέση άουτ που πέρασε απαρατήρητος όσο έπαιξε χωρίς να δείξει κάτι το ιδιαίτερο ως παίκτης της Εθνικής Γαλλίας.

Στο 36″ μεγάλη ευκαιρία του Αλι Μπαμπά από κόρνερ μπλόκαρε ο Τζολάκης που έκανε και απόψε εξαιρετική εμφάνιση.
Στο 42″ νέα ευκαιρία για τον Αστέρα από μια επικίνδυνη σέντρα παράλληλα με το τέρμα του Τζολάκη.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έλ Αραμπί πέτυχε γκολ οφσάιντ όμως. Θέλω να πω ότι ο Ολυμπιακός ξόδεψε ένα ημίχρονο χωρίς φάσεις με τρεις τελικές προσπάθειες για να αλλάξουν όλα με την είσοδο στο Β μέρος του Φορτούνη με τον Μασούρα στις θέσεις των Εμβιλά και Ρατζέλοβιτς.

Καθαρά άλλον αγώνα είδαμε με τον φυσικό ηγέτη του Ολυμπιακού τον Κώστα Φορτούνη, αλλά και τον Γιώργο Μασούρα πού ήταν απόψε ανώτερος από τον Ρατζέλοβιτς. Επίσης και ο Βαλμπουενά κινήθηκε απόψε σε ρηχά νερά δικαιούται μια φορά να μην είναι καλός. Ο Ραφίνια δεν καταλαβαίνει τίποτα από προσαρμογές ήταν πολύ καλος όπως και ο Χολέμπας σαν να μην έλειψε ούτε μια μέρα.
Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του Β μέρους έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και μέχρι το 64″ είχε καθαρίσει το ματς με 2-0 Στο 59″ ο Καμαρά αφήνει την μπάλα για τον Ραφίνια εκείνος πασάρει έξυπνα στον Φορτούνη πλασάροντας τον Παπαδόπουλο ανοίγοντας το σκορ 1-0. Στο 64″ ήταν η σειρά του Μασούρα από μεταβίβαση Καμαρά 2-0. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός υποχώρησε και έδωσε γήπεδο στον Αστέρα μέχρι το 85¨. Στο 67″ μπήκε ο Χασάν στη θέση του Έλ Αραμπί και χάνει στο 86″ μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0

Στο 71″ ο Μπρούνο πήρε την θέση του Βαλμπουενά, στο 74″ είχε μια ευκαιρία ο Αστέρας και απέκρουσε ο Τζολάκης, Στο 85″ μπήκε στο ματς και ο Καφού στην θέση του Μπουχαλάκη. Και στο 88″ χάθηκε η μπάλα Μασούρας, Φορτούνης, Χασάν, Μασούρας γκολ και 3-0. Ο Αστέρας είχε παραδώσει τα όπλα και μέχρι την λήξη ο Ολυμπιακός έκανε τρεις ακόμα ευκαιρίες για το 4-0 με Χολέμπα 89″ Καφού 90″ και Φορτούνη 91″

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Εμβιλά, (46″ Φορτούνης) Καμαρά, Μποτχαλάκης, (86″ Καφού) Βαλμπουενά,( 72″ Μπρούνο)Ρατζέλοβιτς, ( 46″ Μασούρας) Έλ Αραμπί (67″ Χασάν)

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Τασούλης, Πασαλίδης,Βαλιέντε, Τιλίκα, (68 Κρέσπι) Μπαράλες,Μουνόφο,(83″ Ινγκλέσιας) Σουάρες,(46 Καστάνο) Ριέρα, (68″ Μπόρχα Φερνάντεθ, Κότσιρας,Αλί Μπαμπά, (56 Σίτο)