Ο Ολυμπιακός με ανατροπή νίκησε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2-1

Στο τέταρτο φιλικό ματς προετοιμασίας στην Αυστρία ο Ολυμπιακός με ανατροπή νίκησε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2-1 τα τέρματα πέτυχαν οι Χασάν και Τσούμιτς.

Στο ματς αυτό είχαμε νέο σοβαρο τραυματισμό, ο Τικινιο σε μια φάση έπεσε άσχημα στο έδαφος και τραυματίστηκε στον ώμο.

Οι πρώτες εκτιμήσεις των εξετάσεων έδειξαν ρήξη ( αμάν με τις ρήξεις) στην ακρωμιοκλειδική άρθρωση. Δεν μας πάνε φέτος τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας σε κάθε δύο ματς χάνουμε και έναν ποδοσφαιριστή, μετά τον Κώστα Φορτούνη τώρα χάνουμε και τον Τικινιο για δύο μήνες περίπου ( κάναμε αγιασμό στο Ρέντη όταν ξεκίνησε η ομάδα;)

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Τσούμιτς, ο οποίος έφτιαξε το πρώτο γκολ και σκόραρε το δεύτερο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, στο τέταρτο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, «σερβίροντας» στο 63’ το γκολ στον Χασάν, ενώ στο 79’ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και έκανε 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Ο νεαρός εξτρέμ ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο το ταλέντο του και οδήγησε την ομάδα του μεγάλου λιμανιού στην ανατροπή. Χαμόγελα για τον 23χρονο, αλλά και ανησυχία για τον Τικίνιο, ο οποίος στο 56’ τραυματίστηκε στον ώμο και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της νέας σεζόν και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για τη δουλειά που γίνεται στην προετοιμασία. Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (2/7) με την Ούφα (19:00).

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με 4-4-2, έχοντας τον Κρίστινσον μπροστά από την εστία και τους Λαλά, Αβραάμ, Καλογερόπουλο και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Σουρλής ήταν στα χαφ, με τους Βαλμπουενά και Κούντε στα δύο άκρα, ενώ το επιθετικό δίδυμο των Πειραιωτών ήταν οι Τικίνιο και Χασάν. Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός της ΤΣΣΚΑ Σόφιας παρέταξε την ομάδα του με εξής 11άδα: Εβντιμόβ, Μαζίκου, Ματέι, Γκαλαμπόβ, Τουριτσόβ, Βαρέλα, Τζέφερσον, Ζιβκόβ, Μπάι, Γιόμοβ και Κατάκοβιτς.

Ευκαιρίες με Χασάν και Τικίνιο

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 10ο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Αχμέντ Χασάν. Ο Κούντε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αιγύπτιος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση του Εβντιμόβ, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας της βουλγάρικης ομάδας απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Ματιέ Βαλμπουενά, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός προσπάθησε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Ματέι απέκρουσε πάνω στη γραμμή και κράτησε το μηδέν.

Εξι λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Τικίνιο. Μετά από κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά, ο Βραζιλιάνος επιθετικός πήδηξε ψηλότερα από όλους, έκανε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Εβντιμόβ έπεσε και απέκρουσε.

Στο 19’ η ΤΣΣΚΑ Σόφιας παραλίγο να σκοράρει από… σπόντα, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον, μετά την προβολή του Καλογερόπουλου. Η φάση συνεχίστηκε, με τον Ζιβκόβ να στέλνει την μπάλα άουτ, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να δημιουργήσουν τις μεγάλες φάσεις. Οι Βούλγαροι περίμεναν στο δικό τους μισό, με σκοπό να απειλήσουν στην κόντρα. Στο 41’, στην τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ο Βαλμπουενά βρήκε χώρο, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Εβντιμόβ.

Αλλαγές από τον Μαρτίνς

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε δύο αλλαγές, με τους Μάρκοβιτς και Τσούμιτς να μπαίνουν στις θέσεις των Καλογερόπουλου και Κούντε.

Τραυματίστηκε ο Τικίνιο, 0-1 η ΤΣΣΚΑ

Στο 53’ και στο 54’ η ομάδα του μεγάλου λιμανιού απείλησε με τους Χασάν και Τικίνιο. Στην πρώτη περίπτωση, όμως, ο Εβντιμόβ μπλόκαρε την κεφαλιά του Αιγύπτιου και στη δεύτερη η μπάλα έφυγε άουτ, μετά την κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Τικίνιο, όμως, στάθηκε άτυχος, καθώς στην προσπάθειά του να σκοράρει έπεσε άτσαλα στο έδαφος, μετά την έξοδο του τερματοφύλακα της ΤΣΣΚΑ και τραυματίστηκε στον ώμο. Πριν προλάβει να γίνει η αλλαγή, οι Βούλγαροι έκαναν το 1-0.

Στο 59’ ο Γιόμοβ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αχμέντοβ με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, νίκησε τον Κρίστινσον και έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ.

Μετά το γκολ, ο Μαρτίνς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με τους Σα, Ανδρούτσο, Σεμέδο, Αποστολόπουλο, Σαπουντζή, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι, Σουρλή και Τιάγκο Σίλβα να μπαίνουν στο παιχνίδι.

Ισοφάρισε ο Χασάν, ανατροπή με Τσούμιτς

Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ο Αχμέντ Χασάν απάντησε στον Αχμέντοβ και έφερε στα ίσια το ματς. Ο Τσούμιτς σέντραρε από δεξιά και ο Αιγύπτιος επιθετικός με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 79’ οι Πειραιώτες σκόραραν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι και έκαναν την ολική ανατροπή.

Ο Βρουσάι με ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Χασάν, ο Αιγύπτιος σούταρε, ο Εβντιμόβ απέκρουσε, ο Τσούμιτς πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Ασίστ και γκολ για τον νεαρό Σέρβο μεσοεπιθετικό.

Στο 83’ ο Σαπουντζής δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Βρουσάι, μετά από πάσα του Τσούμιτς, άγγιξε το 3-1 όταν σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εβντιμόβ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (60′ Σα), Ρέαμπτσιουκ (60′ Αποστολόπουλος), Καλογερόπουλος (46′ Μάρκοβιτς), Αβραάμ (60′ Σεμέδο) Λαλά (60′ Ανδρούτσος), Εμβιλά (60′ Σαπουντζής), Κούντε (46′ Τσούμιτς), Σoυρλής, Βαλμπουενά (60′ Βρουσάι), Χασάν, Τικίνιο (57′ Τιάγκο Σίλβα)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Λιούμποσλαφ Πένεφ): Εφθίμoφ, Μαζικού, Ματάι, Γκαλαμπόβ, Τουριτσόβ, Βαρέλα, Τζέφερσον, Ζιβκόφ, Μπάι, Γιόμοβ, Κατάκοβιτς